reklama

Nejlepší brankář na Euru? Těžké, asi Buffon, odpovídá trenér českých gólmanů Stejskal

Jan Stejskal. Jan Stejskal. autor: CPA Eduard Erben
Gólmani na Euru zatím podávají nadstandardní výkony. Podle trenéra českých brankářů Jana Stejskala stojí za zmínku například strážce rakouské branky Robert Almer nebo italská gólmanská legenda Gianluigi Buffon. V rozhovoru pro aktualne.cz Stejskal popisuje mimo jiné to, jak čeští brankáři trénují včetně toho, jak se snaží číst způsoby zakončení a řešení standardních situací u hráčů svých soupeřů.

Tours (od našeho zpravodaje) - Petr Čech se zatím na Euru rozhodně nenudil. Ve dvou zápasech proti Španělsku a Chorvatsku si podle oficiálních statistik UEFA připsal osm zákroků. Víc měli po dvou kolech základních skupin na kontě jen Rumun Ciprian Tătăruşanu, Ukrajinec Andrej Pjatov, Rakušan Robert Almer a Islanďan Hannes Halldórsson.

Podle dalších čísel zatím na Euru padlo nejméně gólů od šampionátu v roce 1980. Zatímco před čtyřmi lety v Polsku a na Ukrajině byl průměr v této fázi turnaje téměř tři góly na zápas, nyní to nejsou ani dva. Důvodem může být systém turnaje a opatrná hra týmů, jistě ale také výkony gólmanů.

Fandové defenzivního fotbalu se radují. Na Euru padá nejméně branek od roku 1980 Fandové defenzivního fotbalu se radují. Na Euru padá nejméně branek od roku 1980 Čtěte zde

"Zatím tady gólmani ukazují nadstandardní výkony. Z těch nejčerstvějších například zmíním Rakušana Almera v sobotu proti Portugalsku," říká Jan Stejskal, který je trenérem českých gólmanů. "Samozřejmě gólmanům pomáhá to, že se týmy zaměřují hlavně na obranu. Teď ve třetích zápasech to může být jiné, řada týmů bude hrát o všechno," dodává.

Čech podržel, mírné rezervy má v rozehrávce

Který brankář je na Euru nejlepší, zní dotaz na čtyřiapadesátiletého bývalého brankáře Sparty, Slavie ale také Queens Park Rangers. "To se samozřejmě těžko hodnotí, ale například Buffon chytá výborně, ve dvou zápasech nedostal gól," zamýšlí se Stejskal.

Petr Čech podle něj český tým zatím ve dvou odehraných utkáních skupiny D podržel, mírné rezervy má zatím česká jednička snad jen v rozehrávce.

Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Prohlédněte zde

Při trénincích - jako v tom nedělním v Tours - jde hlavně o udržení se v tempu, gólmani se většinu času připravují individuálně stranou ostatních hráčů. "Věnujeme se standardním brankářským cvičením, aby si kluci obnovili sezonní rutinu," vysvětluje Stejskal.

Když prý pozoruje, jak se připravují gólmani ostatních týmů, všímá si Stejskal snad jen toho, že v trénincích někdy používají více různých pomůcek než Češi.

I Petr Čech a spol. ale přišli právě teď při Euru se zajímavou invencí. Pro trénink postřehů a rychlé reakce si v malém vápně před sebe rozházeli PET lahve, které, když je trefí vystřelený míč, změní na poslední chvíli směr jeho letu.

Čeští fotbalisté se chystají do St. Etienne. Petr Čech trénoval s PET lahvemi Čeští fotbalisté se chystají do St. Etienne. Petr Čech trénoval s PET lahvemi Čtěte zde

Čechovi kolegové Tomášové Vaclík a Koubek mohou podle Stejskala být u reprezentace brzy důstojnými nástupci čtyřiatřicetiletého brankáře Arsenalu. „Tomáš Vaclík je už dlouho ve skvělé formě, což dokazuje v Basileji. Když dostal šanci v reprezentaci, zatím nikdy nezklamal. Koubek má šanci se dál zlepšovat. Letos chytal poprvé celou sezonu jako jednička v Liberci, v týmu, který hrál na čele ligové tabulky,“ popisuje Stejskal.

Nolito obstřeluje, Modrič s Rakitičem se studují obtížněji

Kromě tréninku na hřišti obsahuje brankářská příprava na zápasy mistrovství Evropy taky hodně teorie. „Koukáme na video a bavíme se o tom, jak hráči zakončují. Jak jednotlivé týmy zahrávají standardní situace. U Španělů jsme se například zaměřovali na to, že jejich útočník Nolito, hrající z leva, si jako pravonohý hráč nejčastěji navádí pravou nohou míč na střed a zakončuje tak, že obstřeluje brankáře zprava. U Chorvatů to bylo ale složitější. Modrič nebo Rakitič umí levou, pravou, tam toho moc nevyčtete. Hodně jsme se věnovali rozboru toho, jak Chorvati zahrávají standardní situace, jak se snaží blokovat hráče,“ dává Stejskal příklady.

Turky bude s brankáři víc studovat v neděli večer a v průběhu pondělí. Jistě se při tom čeští gólmani nevyhnou ani vzpomínce na Euro 2008, kdy v posledním utkání skupiny vedli Češi právě proti Turecku 2:0, nakonec prohráli 3:2 a svůj díl viny na tom měl i Čech. O to větší ale může mít Čech motivaci tuto historii svým výkonem v úterý na stadionu v Lens "přemáznout".

reklama