Čechy držel Pavlenka a chybující rozhodčí, s Německem nakonec sahali po remíze

Aktualizováno 12. 11. 2020 0:01
Čeští fotbalisté podlehli v přípravném utkání Německu 0:1. Od vyššího přídělu je uchránil skvělý brankář Jiří Pavlenka a také rozhodčí, který prominul hostům dvě penalty. Domácí Němci navíc v druhém poločase nastřelili tyč. Češi se do vážnějšího zakončení dostali až v samotném závěru, hlavičku Matěje Vydry ale lapil brankář Kevin Trapp.

Zápas v Lipsku rozhodl pro čtyřnásobné mistry světa a trojnásobné evropské šampiony ve 13. minutě Luca Waldschmidt. Kvůli opatřením proti koronaviru se hrálo bez diváků.

Český tým prohrál s Německem potřetí za sebou a posedmé z devíti vzájemných duelů v samostatné historii. V dalším zápase se svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého představí v neděli v Plzni v Lize národů proti Izraeli a o tři dny později zakončí tamtéž účinkování v druhém ročníku stejné soutěže soubojem s bývalým federálním partnerem Slovenskem.

"Narazili jsme na velmi silný tým. První poločas nám nevyšel, ve druhém poločase po prostřídání se hra zlepšila a trochu vyrovnala. Asi by to nebylo zasloužené, kdybychom dali gól a vyrovnali, ale šance jsme nějaké v závěru měli," řekl v televizním rozhovoru Šilhavý.

Pavelka zachraňoval minely české obrany

Oba týmy nastoupily s hráči, kteří většinou nepatří do základních sestav. Debut za český reprezentační A-tým si odbyl Černý, v nezvyklém složení se představila obrana a na hrotu útoku dostal šanci Krmenčík. Kvůli koronaviru vypadli na začátku týdne z kádru Pavelka a Pekhart. Německý trenér Löw dal před Ligou národů volno oporám včetně hvězd Bayernu Mnichov.

Jako první zahrozili hosté, Dočkal ale v šesté minutě přihrávku od Matějů mezi tyče nedokázal tečovat. Ve 13. minutě udeřilo na opačné straně. Brankář Pavlenka vyrazil Neuhausovu střelu do strany a po Maxově přihrávce zblízka nezaváhal nepokrytý Waldschmidt.

"Byla tam střela, kterou výborně vyrazil Jirka Pavlenka. Pak to rychle vrátili ze strany a my jsme špatně nabrali hráče. Byla to samozřejmě chyba," uvedl český stoper Václav Jemelka.

"Byla to chyba za chybou. Nepokryli jsme prostor, pozdě jsme reagovali na odražené míče. Ve finále jsme nechali střelce branky volného na prostředku malého vápna a zaslouženě jsme prohrávali," řekl Šilhavý.

V 28. minutě mohli mistři světa z roku 2014 zvýšit, do Gündoganovy střely ale stihl v poslední chvíli skočit Novák. Poté udělal velkou chybu v rozehrávce Jemelka, ale domácí Brandt vypálil mimo.

V závěru poločasu český celek dvakrát podržel gólman Pavlenka, který se kvůli koronavirové situaci vrátí po zápase do bundesligových Brém. Ve 43. minutě vychytal brejk střídajícího Amiriho a stejnému hráči zkazil radost i vzápětí.

Vydrovu hlavičku vyrazil Trapp

Šilhavý poslal do druhé půle tři střídající hráče Součka, Jankta a Vydru. Löw nasadil čerstvého Dahouda, který po hodině vypálil bodlem těsně vedle. Pak se hrálo dlouho bez šancí, až v 77. minutě napálil odražený balon zpoza vápna do spojnice břevna a tyče Neuhaus.

V závěru zápasu byl blízko k překvapivému vyrovnání střídající Vydra, který si naběhl na Janktův centr, ale jeho hlavičku vyrazil gólman Trapp.

Němci už vedení udrželi a po závěrečném hvizdu tak nemuseli litovat, že rozhodčí Treimanis během utkání přehlédl hned dvě příležitosti, jak domácím dopřát pokutový kop. Hru rukou totiž ve vlastním vápně předvedl nejprve v první půli Aleš Matějů a ve druhé Tomáš Souček.

"Byl to hodně těžký zápas proti jednomu z nejlepších mužstev v Evropě a možná i na světě. I když Němci nebudou mít tu nejsilnější sestavu, budou mít kvalitu. A to dokázali," uvedl Jemelka.

Přípravné fotbalové utkání v Lipsku:

Německo - ČR 1:0 (1:0)

Branka: 13. Waldschmidt. Rozhodčí: Treimanis - Gudermanis, Spasjonnikovs (všichni Lot.). ŽK: Souček (ČR). Bez diváků.

Německo: Trapp - Tah, Koch, Rüdiger - Baku, Neuhaus, Gündogan (46. Dahoud), Max (69. Schulz) - Hofmann (20. Amiri), Waldschmidt, Brandt. Trenér: Löw.

ČR: Pavlenka - Matějů, Brabec, Jemelka, Novák (46. Souček) - Holeš - Černý (46. Jankto), Dočkal (69. Darida), Barák (68. Král), Kopic (78. Ondrášek) - Krmenčík (46. Vydra). Trenér: Šilhavý.