reklama

Přístup většiny kluků k tréninku je přímo hrozný, říká legendární brankář Viktor

Ivo Viktor Ivo Viktor autor: Vojtěch Marek
Je mistrem Evropy z roku 1976, v 63 zápasech reprezentoval Československo. O budoucí fotbalovou generaci má ale legendární brankář Ivo Viktor trochu strach. "Přístup většiny kluků k tréninku je přímo hrozný, myšlením jsou někde jinde," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz 75letý bývalý brankář Dukly, jenž v letech 1993-2001 působil jako asistent trenéra českého národního mužstva a dodnes předává své bohaté zkušenosti talentovaným mladíkům.

Před týdnem proběhl los mistrovství světa, na které český fotbal cestu nenašel. V čem vidíte hlavní příčinu nezdaru?

Neřekl bych nezdar. Pro mě je to fotbalová tragédie, když Česká republika bude mezi 32 účastníky šampionátu chybět. Kvalifikace je sice náročná, ale hlavní důvod vidím v tom, že nám chybějí osobnosti, hráči evropského formátu, jakými byli třeba Čech, Rosický, Poborský, Nedvěd a další. Trenérovi Jarolímovi chybějí stálice. Dal šanci už asi třem desítkám hráčů a pořád hledá optimální sestavu. Fotbalisté se stálou špičkovou kvalitou nejsou v lize a ani mezi těmi, kteří působí v zahraničních klubech.

Vy však nejste optimistou ani do budoucna, kvůli tomu, jak mládež fotbal bere, že?

Bez nejmenší nadsázky mohu říci, že přístup většiny kluků k tréninku je přímo hrozný, myšlením jsou někde jinde. Mají zajímavější zábavu bez pohybu, zatímco fotbal je pro ně velká námaha a pro mnohé až obrovská dřina. Dost talentů odchází, protože se jim daří dobře, mají pohodlnější životní program. S rodiči jezdí po světě a víc je baví cosi hledat v počítačích nebo mobilech.

Poznáváte to na vlastní kůži?

Působím v Újezdu nad Lesy, kde je zaregistrováno kolem šedesáti kluků, ale dorostenecký tým odjede k mistrovskému utkání jen s devíti hráči. Všichni ostatní mají jiný program. Za této situace proto nelze čekat, že nám přes noc vyrostou noví Masopustové, Novákové, Pluskalové, Kučerové a další české fotbalové legendy.

Před pár dny skončil ligový podzim. Co vás v něm nejvíc překvapilo?

Nikdo asi nečekal tak velký bodový náskok Plzně, která už v polovině soutěže má téměř jistý titul. Vůbec největším překvapením je však pro mě Olomouc. Těší mě to, vždyť Haná je moje rodiště. Seriozní práce s mládeží tam přináší své ovoce.

A kdo vás naopak zaskočil negativně?

Nečekaný je nevalný účet Sparty, která se dokonce, částečně vlastní vinou, dostala do složité situace. Hlavně počtem nových hráčů a nesplněným očekávaným posilováním.

Stramaccioni: Bez pohárů je Biabianyho plat pro Spartu luxusem, ale udělám všechno, aby tu zůstal Stramaccioni: Bez pohárů je Biabianyho plat pro Spartu luxusem, ale udělám všechno, aby tu zůstal Čtěte zde

Nemůže být na Letné problémem jazyková bariéra?

Určitě, protože angličtina, která se dnes sice učí už v mateřské školce, není pro všechny tím optimálním dorozumívacím prostředkem. Když hráči nejsou schopni domluvit se v kabině, tak potom to od nich nelze čekat na hřišti. Italský trenér Sparty teď sice přiznal, že má moc hráčů, ale to snad musel vědět už mnohem dřív.

Jak se vám jevila Slavia jako obhájce titulu?

Pokračovala po nástupu čínského sponzora v dobrých výkonech, až v posledních zápasech se jí nevedlo podle představ. Jistě nečekala tak velkou ztrátu na první příčku.

Sledujete stále "svoji" Duklu?

Pokud jde o Duklu, tak s ohledem na její rozpočet může být s pozicí ve středu tabulky celkem spokojena. Škoda, že se jí na cizích hřištích nevedlo zdaleka tak dobře jako na Julisce.

Od příštího ročníku bude platit nový herní systém první ligy. Jak se vám zamlouvá?

Myslím, že v této podobě není v žádné zemi. Ještě jedno vzájemné střetnutí prvních šesti mužstev by mělo být pro diváky atraktivní, uvidí třeba třikrát derby pražských "S," ale nuda může naopak provázet střed tabulky. Jde o systém, který není vyzkoušený, takže teprve čas ukáže, zda je to z pohledu většího diváckého zájmu ten správný krok.

Brankář Čech v pivovaru nebo Ledecká na Sněžce. Kalendář představuje hvězdy v originálním prostředí Brankář Čech v pivovaru nebo Ledecká na Sněžce. Kalendář představuje hvězdy v originálním prostředí Prohlédněte zde
reklama