reklama

Angličané chtěli kvůli obavám z řádění fanoušků změnit termín zápasu s Českem

Fanoušci Anglie Fanoušci Anglie autor: Reuters
Anglie požádala Evropskou fotbalovou unii (UEFA) o změnu termínu šlágru kvalifikace Euro 2020, v němž se Albion utká v pátek večer v Praze s Českem.

Důvodem požadavku anglické strany jsou obavy z toho, že výkop v pátek večer zvýší riziko výtržností fanoušků. UEFA žádost zamítla, utkání tak začne podle předpokladů ve 20:45. 

"Napsal jsem na UEFA a požádal je, aby přehodnotili výkop v pátek večer," citoval britský deník Guardian policejního důstojníka Marka Robertse, jenž má problematiku anglických fanoušků na starosti. Zamítnutí ze strany UEFA ho nepotěšilo.

"Myslím, že je to nešťastné, protože se dá předpokládat velké riziko. Mnohem raději bychom situaci zabránili, v pátek večer bude mnohem složitější situaci zvládnout," varoval Roberts, jenž navrhoval, aby se hrál zápas v týdnu nebo alespoň měl dřívější výkop.

"Co se týče otázky přeložení termínu, tak ten je od losu kvalifikační skupiny daný a je plně v kompetenci UEFA," uvedl v prohlášení mluvčí české reprezentace Petr Šedivý s tím, že přípravám na zápas je věnována maximální pozornost a byly konzultovány s britskou policií.

Guardian připomíná, že Praha je známá nočním životem a levným pivem. Očekává se, že do české metropole dorazí až šest tisíc fanoušků Anglie, tedy nejvíc, co kdy do Prahy přijelo. Anglický deník také zdůrazňuje, že když hrál naposledy tým Albionu v pátek večer, došlo v březnu 2018 k rozsáhlým výtržnostem fanoušků v Amsterdamu.

Utkání s Českem bylo vyhodnoceno jako vysoce rizikové, přičemž podle Guardianu je česká policie připravena nasadit do akce bezprecedentní počet mužů zákona včetně anglicky mluvících protikonfliktních jednotek a v případě potřeby i protiteroristickou jednotku.

Angličtí příznivci tentokrát dostali vyšší počet vstupenek, než je pro hosty obvyklé, protože při březnovém utkání ve Wembley byla kvóta navýšena i českým fanouškům. Celkem jich budě na stadionu necelých 3800. "Toto opatření souvisí i s bezpečnostními otázkami. Docílili jsme toho, aby angličtí fanoušci seděli pohromadě a nebyli roztroušení po celém stadionu," přidal Šedivý.

Anglická Fotbalová asociace (FA) dokonce zřídila kvůli zápasu v Praze a utkání v Sofii, kde Albion nastoupí o tři dny později, zvláštní telefonní linku a e-mailovou adresu, na kterou mají fanoušci hlásit problémové chování svých kolegů a pomoci s identifikací výtržníků.

Akce dostala název "Nahlaš idiota", a navazuje tak na populární propagační video "Nebuďte takoví idioti", v němž FA nabádala fanoušky, aby se chovali slušně.

Slováci přímo nepostoupili. Projděte si konečné výsledky kvalifikace Eura 2020 Slováci přímo nepostoupili. Projděte si konečné výsledky kvalifikace Eura 2020 Prohlédněte zde
reklama