reklama

Chovanec: Nevypověditelnou smlouvu jsem nezažil. Nelze vinit Jarolíma, účty by měli skládat na svazu

Jozef Chovanec Jozef Chovanec autor: Milan Kammermayer
Sám moc dobře ví, jaké to je, být reprezentačním trenérem po neúspěšné kvalifikaci. V roce 2001 Nedvěd a spol. neprošli baráží o postup na MS přes Belgii a trenér Jozef Chovanec si mohl hledat novou práci. "Není to jednoduchá situace. Ale nevypověditelnou smlouvu, tu jsem ve své kariéře nezažil," kroutí hlavou sedmapadesátiletý kouč.

Praha - Napjatá situace panuje v pražské Diskařské ulici, sídle fotbalové asociace, po neúspěšné kvalifikaci o postup na mistrovství světa v Rusku. Trenér Karel Jarolím v úterý předložil analýzu, kterou výkonný výbor FAČR shodil ze stolu. A jak dal později na tiskové konferenci najevo Roman Berbr, faktický šéf českého fotbalu, Jarolíma zachránil pouze fakt, že do příštího srpna jej vyhodit nelze.

Jarolíma zachránila nevypověditelná smlouva. Vedení FAČR mu vyčítá špatnou hru i ovlivňování agenty Jarolíma zachránila nevypověditelná smlouva. Vedení FAČR mu vyčítá špatnou hru i ovlivňování agenty Čtěte zde

"S tím, že by smlouva nebyla vypověditelná, jsem se nikdy nesetkal. Ale vůbec bych z toho nevinil trenéra Jarolíma. Když dostane takovou nabídku, tak ji prostě podepíše a snaží se pracovat v intencích uzavřené dohody. Je třeba se ptát managementu svazu, kdo a proč tu smlouvu uzavřel," říká Jozef Chovanec, který národní tým vedl v letech 1998-2001.

Kontrakt s chybějící možností výpovědi ze strany FAČR podle něj navazuje na některé předešlé kroky vedení asociace ve vztahu k reprezentačnímu úseku. "Také Pavla Vrbu považuju za velmi kvalitního trenéra, ale výstupní klauzuli by reprezentační kouč ve smlouvě mít určitě neměl. A už vůbec by se neměl vykupovat z klubu," naráží na příchod Vrby z Plzně a jeho loňský odchod do Ruska.

Vina podle Chovance opět padá na funkcionáře asociace. "Zase bych z toho nevinil trenéry, ale management. Ti lidé by měli skládat účty za to, co se stalo," tvrdí zkušený kouč.

V každém případě má česká reprezentace za sebou velmi nevydařenou kvalifikaci. Z deseti zápasů si připsala pouze čtyři vítězství, z toho dvě nad San Marinem. Ve skupině C skončila třetí, aniž by vůbec reálně útočila na druhé místo slibující baráž.

"Kvalifikace byla jednoznačně neúspěšná. Patnáct bodů je strašně málo a všichni se shodneme, že jsme byli po Německu favoritem na druhé místo. Není namístě se za nic schovávat, je logické, že realizační tým je terčem kritiky. Je ale potřeba se k tomu postavit čelem a racionálně," tvrdí kouč, jenž v roce 1999 postoupil s týmem na mistrovství Evropy s do té doby rekordní bilancí - deset zápasů, třicet bodů.

Vliv agentů je nesmysl, reagoval Jarolím na Berbra. Reprezentaci nechce vést za každou cenu Vliv agentů je nesmysl, reagoval Jarolím na Berbra. Reprezentaci nechce vést za každou cenu Čtěte zde

I když národní tým prochází obměnou, kvalita kádru neodpovídá tomu, že se Česká republika plácá v šesté desítce žebříčku FIFA. "Za mého působení jsme byli druzí. Je to příliš velký sešup a kritika je zasloužená. Ani fanoušci nejsou dlouhodobě spokojení, svědčí o tom třeba fakt, že se nám nepodařilo vyprodat domácí zápasy, snad s výjimkou Ostravy," dodává Chovanec.

Jenže moc řešení se vzhledem k tomu, že je rodák z Čáslavi nesestřelitelný, nenabízí. "Sám Karel Jarolím, který je jinak velmi kvalitní odborník, musí říct, jestli chce dál pokračovat. To je důležité. Nikdo se ze své odpovědnosti nemůže vyvázat,"  říká trenér, který na klubové úrovni prošel Spartou, ale má zkušenosti i z ruské ligy nebo z angažmá v SAE.

V rámci negativního hodnocení vyslal místopředseda FAČR směrem k  Jarolímovi ještě jednu ostrou výtku. Jednašedesátiletý kouč se prý při nominacích nechal až moc ovlivňovat agenty hráčů, jejichž cena a šance na lepší angažmá při působení v reprezentaci pochopitelně roste.

"Určité tlaky ze strany agentů existují," přiznává kouč. "Teď je otázkou, jak se k tomu člověk postaví. Já jsem s tím problém neměl - přece jen už je to skoro dvacet let, agentů bylo méně a tlaky byly menší. Mužstvo jsem měl stabilizované, víceméně dané."

reklama