reklama

Prohra po deseti letech. Takový večer nechcete zažít, hlesl Southgate a ocenil Čechy

Gareth Southgate. Gareth Southgate. autor: Reuters
Fotbalisté Anglie by si výhrou v pátečním utkání v Praze proti českému celku s předstihem zajistili postup na evropský šampionát. Oslav se však nedočkali a místo nich museli v Edenu strpět první porážku v kvalifikacích po dlouhých deseti letech a 43 zápasech. Trenér Albionu Gareth Southgate po prohře 1:2 zkritizoval výkon týmu, podcenění soupeře ale vyloučil.

Angličané v Edenu rychle vedli po penaltě Harryho Kanea, ale v deváté minutě srovnal Jakub Brabec a v 85. minutě otočil stav střídající český debutant Zdeněk Ondrášek.

"Za několik posledních let jsme získali velký kredit, ale tenhle večer jsme neudělali dost pro to, abychom vyhráli. To je jednoduché. Pravděpodobně bychom měli z takového zápasu získat bod, ale gól, který jsme v závěru dostali, byl pro tenhle večer takový typický," řekl na tiskové konferenci Southgate, který vloni dovedl Angličany ke čtvrtému místu na světovém šampionátu v Rusku.

Strašné, lajdácký výkon! píší v Anglii. Snad to byl budíček, přeje si Southgate Strašné, lajdácký výkon! píší v Anglii. Snad to byl budíček, přeje si Southgate Čtěte zde

Odmítl, že by jeho svěřenci po březnové vysoké výhře 5:0 ve Wembley nad českým týmem přistoupili k odvetě v Praze lehkovážně. "Určitě jsme soupeře nepodcenili, připravovali jsme se pečlivě. Věděli jsme, že Češi budou velmi motivovaní. Je třeba je ocenit, hráli opravdu výborně. Nečekali jsme ovšem, že náš výkon bude tak slabý. Ale i naši hráči jsou lidé a tohle byl jeden z večerů, kdy se to ukázalo," mínil Southgate.

Anglie prohrála utkání evropské či světové kvalifikace přesně po deseti letech a jednom dni od porážky roce 2009 na Ukrajině. "Pokud jde o tu bilanci, jednoznačně to nebyl večer, který jsme chtěli zažít. Zejména v první půli jsme nehráli dobře, odevzdávali jsme balony. Ve druhém poločase jsme si vypracovali dobré šance, ale žádnou se nám nepovedlo proměnit. A naopak jsme sami nabídli soupeři příliš mnoho šancí, aby dal gól," prohlásil Southgate.

Angličané vedou kvalifikační skupinu už jen o skóre před českým týmem, mají ale jeden zápas k dobru. V pondělí se pokusí napravit ztrátu z Prahy v Bulharsku. "Musíme kolektivně přijmout tenhle výsledek, samozřejmě já jako trenér musím přijmout zodpovědnost a svůj díl viny. Teď je potřeba správným způsobem zareagovat. Máme před sebou pár dní na to, abychom se otřepali. Takový výkon a výsledek jsme zatím nezažili," prohlásil Southgate.

"Neexistují výmluvy, musíme hrát lépe. Je to pro nás trochu takový budíček. Ale pořád jsme v dobré pozici, takže není třeba panikařit. Samozřejmě ale musíme vyhrát v Bulharsku. Stále je hodně věcí, na kterých musíme pracovat," dodal Kane.

reklama