reklama

Jarolím už není koučem fotbalové reprezentace. Situace byla neudržitelná, zní z FAČR

Karel Jarolím Karel Jarolím autor: Tomáš Liška
Fotbalová reprezentace v zápasech proti Ukrajině a Rusku naprosto selhala a trenéra Karla Jarolíma to stojí místo. Kdo ho nahradí?

Praha - Fotbalovou reprezentaci čeká hledání nového trenéra. Odchod Karla Jarolíma z funkce reprezentačního kouče potvrdila fotbalová asociace FAČR.

"Situace je už opravdu neudržitelná a musela se okamžitě řešit. Jsem rád, že jsme se s Karlem Jarolímem konstruktivně domluvili, není na co čekat, tým potřebuje nový impulz," popisuje jednání s Karlem Jarolímem předseda asociace Martin Malík. K dohodě měl dojít ještě během cesty z Rostova do Prahy.

Česko prohrálo ve čtvrtek v Lize národů s Ukrajinou doma 1:2, o čtyři dny později přišel další debakl v Rostově, kde podlehlo v přátelském utkání Rusku 1:5.

Jak proti Ukrajině, tak proti Rusku bylo těžké vyčíst, s jakým plánem svěřenci Karla Jarolíma nastupovali. Ani proti jednomu ze soupeřů nedokázali hře dominovat, ani soupeře ohrožovat rychlými brejky. Výsledkem byla nesourodá hra, ve které byly případné taktické i strategické plány českého kouče málo patrné.

Trenér Jarolím do druhého utkání provedl osm změn, mančaft poslal na hřiště v rozestavení se čtyřmi obránci. I tak tým působil bezradně.

Varovnější než dvě porážky je fakt, že český tým byl téměř po celou dobu obou zápasů horší. Porážky s Ukrajinou a Ruskem nejsou ani zdaleka náhodné, výsledky přesně odpovídají předvedené hře.

Je mi hrozně, zasloužil bych veřejnou popravu, přiznal Jarolím. O rezignaci nemluvil Je mi hrozně, zasloužil bych veřejnou popravu, přiznal Jarolím. O rezignaci nemluvil Čtěte zde

Pozice Karla Jarolíma u reprezentace ostatně nebyla pevná už delší dobu. "Jsem vděčný za šanci vést národní tým. Odehráli jsme zápasy, které snesly přísnější měřítko, v dlouhodobějším horizontu jsme však především výsledková očekávání nenaplnili. Po posledním zápase s Ruskem jsem dospěl k názoru, že tým bude potřebovat nový impulz. Během noci jsme se s vedením FAČR dohodli na ukončení mého angažmá. Svému nástupci, ať už jím bude kdokoliv, přeji hodně štěstí," komentuje situaci Karel Jarolím.

Podle pondělního vyjádření FAČR aktuální situace u reprezentačního týmu potřebuje systémovou změnu. Ta se tak bude týkat i realizačního týmu reprezentace, u jehož členů dojde k ukončení smluv. O nástupci trenéra Jarolíma se bude jednat v následujících dnech. 

"Řekli jsme si svoji představu o řešení situace u národního týmu, bylo by ale opravdu nešťastné zde začít říkat veřejně jakákoliv jména, dokud s nimi nedojde ke konkrétním jednáním. A ta nás teprve čekají. Vedení asociace se vrátilo z Ruska v ranních hodinách a od té doby začíná dělat maximum proto, aby o budoucí podobě trenéra i jeho realizačního týmu, bylo jasno co možná nejdříve," dodává Malík.

Zatím není jasné, kdo ho nahradí. Jednání teprve začnou. Nejčastěji se skloňují jména Jaroslava Šilhavého a Vítězslava Lavičky. 

Podle sázkových kanceláří je největším favoritem Šilhavý, který u národního týmu působil v letech 2001 až 2009 jako asistent Karla Brücknera a pak i Petra Rady. Po konci ve Slavii na přelomu roku je bez angažmá, nedávno se o něm spekulovalo jako o možném kouči Egypta. "Nemám žádné informace, s nikým jsem zatím nejednal," řekl ČTK Šilhavý.

Bookmakeři i sázkaři ale mají příchod Šilhavého za téměř hotovou věc. Kurz na něj během dne "raketově" poklesl na 1,1:1 u Fortuny a 1,3:1 u Tipsportu.

Symbolický polibek smrti dostal Jarolím od místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra už loni na podzim. Mocný muž českého fotbalu příkře hodnotil nepovedenou kvalifikaci na mistrovství světa a zejména se opřel právě do Jarolíma. Ten krizi sice přestál, nicméně mediální projevy prvního místopředsedy mu příliš silný mandát nedávaly.

Berbr tehdy označil projev české reprezentace za "pomalý, neproduktivní a komplikovaný". Tento popis situace odpovídá i zápasům proti Ukrajině a Rusku.

Dvaašedesátiletý Jarolím převzal národní tým v srpnu 2016 po Pavlu Vrbovi, asociace ho tehdy pracně uvolňovala z klubového angažmá v Mladé Boleslavi. Reprezentace pod jeho vedením vyhrála deset z 22 zápasů, čtyřikrát remizovala a osmkrát prohrála. Připsala si i nejhorší prohry ve své historii 0:4 s Austrálií a 1:5 s Ruskem.

Jednadvacítka ztratila i teoretickou naději na ME. S Řeckem těsně prohrála Jednadvacítka ztratila i teoretickou naději na ME. S Řeckem těsně prohrála Čtěte zde
reklama