reklama

Uzavírám kapitolu národního týmu, oznámil Čech. Kvalifikaci na MS přenechá mladším

Petr Čech se loučí s národním dresem. Petr Čech se loučí s národním dresem. autor: Reuters
Fotbalový brankář Petr Čech v Praze oznámil konec reprezentační kariéry.

Praha - Podesáté vyhrál tuzemský Zlatý míč, bezprostředně poté pak oznámil to, o čem se od konce české fotbalové reprezentace na Euru čile spekulovalo. Petr Čech ukončil kariéru v národním týmu, dres se lvíčkem na prsou už neoblékne.

"Jsem perfekcionista. Kvalifikace mistrovství světa je na dva roky a já nerad začínám věci, které si nejsem jistý, že dokončím. Kapitolu národního týmu uzavírám. A byla to krásná kapitola," uvedl brankář Arsenalu.

V reprezentaci končí čtyřiatřicetiletý fotbalista po dlouhých čtrnácti letech coby rekordman národního týmu s 124 starty. 

Desátý Zlatý míč pro Petra Čecha. Brankář Arsenalu opět v anketě dominoval Desátý Zlatý míč pro Petra Čecha. Brankář Arsenalu opět v anketě dominoval Čtěte zde

Bývalý gólman Blšan, Sparty, Rennes a Chelsea už dříve řekl, že po mistrovství Evropy zváží svou budoucnost v reprezentaci. České mužstvo na francouzském šampionátu skončilo s jedním bodem poslední ve skupině a po odchodu Pavla Vrby do ruské Machačkaly bude hledat nového trenéra. Čech už pod ním hrát nebude.

V reprezentačním A-týmu Čech debutoval v únoru 2002 proti Maďarsku na přípravném turnaji na Kypru. Krátce nato už byl neotřesitelnou jedničkou. V soutěžních zápasech od té doby chyběl jen v případě zranění. Plzeňský rodák se zúčastnil čtyř mistrovství Evropy (2004, 2008, 2012 a 2016) a světového šampionátu v roce 2006. Poslední utkání odchytal na letošním Euru proti Turecku (0:2).

"Roli hrálo hlavně to, že od svých 17 let jsem v jednom zatížení, z mistrovství do mistrovství, zápasy národního týmu, a po tu dobu jsem působil ve dvou nejlepších klubech v Anglii. I počet mých zápasů se blíží každým rokem k obrovskému číslu," doplnil.

"Turnaj na mé rozhodnutí neměl vliv. Už jsem byl rozhodnutý před šampionátem," přiznal Čech, jehož konec v reprezentaci je definitivní. "Musela by nastat nějaká výjimečná a extrémní situace. Ale myslím, že se to nestane," konstatoval zkušený brankář.

Jeho nástupci by se měli stát Tomášové Vaclík a Koubek, kteří mu kryli záda i na ME. "Jsou to výborní gólmani. Prošli si mládežnickými reprezentacemi a mají zkušeností dost. Tomášovi Vaclíkovi se daří v Basileji, chytá evropské poháry, takže to je určitě pravý nástupce. Tomáš Koubek přestoupil do Sparty, uvidíme, jak se mu bude dařit, protože měl vynikající sezony v Liberci. Je na nich dvou, jak se o tu šanci poperou. Možná nový trenér přijde ještě s někým dalším," uvedl Čech.

O rozlučce s českými fanoušky například v exhibičním zápase zatím nepřemýšlel. "Jestliže někdo přijde s takovou nabídkou nebo možností, určitě se to bude řešit s vedením FAČR nebo i mezi sebou. Ale nic takového jsem nepřipravoval," dodal dodal mistr Evropy do 21 let z roku 2002.

reklama