Z Baníku v rozkladu východní klikou až do reprezentace. Vzestup Lukáš Droppy připomíná pohádku

David Janeczek David Janeczek
6. 10. 2016 6:18
Střední záložník Lukáš Droppa zažívá podle svých slov pohádkový vzestup kariéry. V Pandurii mu téměř půl roku nechodily výplaty, a tak se celé léto snažil rozvázat s rumunským celkem smlouvu a trénoval s týmem České asociace fotbalových hráčů a čekal na nabídku z ruské ligy. Laso přišlo z nejvýchodnějšího ruského prvoligového klubu z Tomsku, kde ale nemohl kvůli nedořešenému angažmá z Rumunska ze začátku nastupovat. V posledních pěti utkáních ale odehrál bez necelé půl hodiny všechen herní čas. Nyní přišla pozvánka do reprezentace a po zranění Martina Frýdka i větší šance zasáhnout do kvalifikačních zápasu s Německem nebo Ázerbájdžánem.
Lukáš Droppa, sraz reprezentace před kvalifikačním dvojzápasem proti Německou a Ázarbájdžánu
Lukáš Droppa, sraz reprezentace před kvalifikačním dvojzápasem proti Německou a Ázarbájdžánu | Foto: ČTK

Praha - Český reprezentační trenér Karel Jarolím mnohé překvapil nominací Lukáše Droppy z ruského Tomsku. Sedmadvacetiletý středopolař totiž naposledy působil v české lize v dresu Ostravy, v době, ve které byl Baník v rozkladu.

Přes polskou Vratislav, rumunskou Pandurii a ruský Tomsk se však dostal východní oklikou až do reprezentace.

Jak jste vstřebal premiérovou motivaci?

Všechno šlo moc rychle, zatím jsem neměl moc čas přemýšlet. Zatím tady jen trénuju a ještě jsem nic nepředvedl. Takže mé působení v reprezentaci budu hodnotit až podle toho jestli klukům v zápasech třeba pomůžu. Potom můžu oslavovat svou nominaci.

Jak jste se dostal z problémového rumunského angažmá do Tomsku?

V létě jsem se snažil rozvázat smlouvu s rumunskou Pandurií, která mi neplatila. Pomohla mi Asociace hráčů paní Haindlové díky, které jsem mohl rozvázat smlouvu v Rumunsku. Pak jsem s týmem českých fotbalistů bez angažmá měsíc trénoval, ale nebylo to proto, že bych neměl nabídky. Měl jsem nabídky z Polska a předních českých klubů, ale preferoval jsem Rusko. Kvůli tomu jsem odmítal kluby z Česka a nakonec se dočkal angažmá v Rusku.

Proč jste preferoval Rusko?

Kvůli síle tamní soutěže. Beru angažmá v Tomsku jako krok dopředu. Teď kluby měním každý rok, tak se snažím jít vždy do lepší ligy. Z Česka jsem odcházel z rozpadajícího se Baníku do funkčního polského klubu a hráli jsme s Vratislaví výborný fotbal a hráli jsme vyrovnaný part s Legií Varšavou. Přestup do Rumunska jsem zase bral jako krok dopředu. A momentálně si myslím, že Rusko je zatím, co se týče kvality ligy nejlepší má zastávka.

Nezvažoval jste v létě, že byste zůstal v Česku?

Já se zatím do Česka vracet nechci. Měl jsem nabídky, ale zatím nechci. V zahraničí si hráčů mnohem více váží. V Česku spíš jen závidí a nadávají. Já chci mít klid, nechci, aby na mě lidi pískali nebo hulákali. Ať hraju dobře nebo špatně, tak se vždycky někdo najde, kdo přijde jenom zanadávat. V zahraničí jim tolik nerozumím a mám klid (úsměv).

Je ruská liga i lákavější z ekonomického hlediska?

V Rusku jsou na tom finančně nejlépe moskevské kluby nebo Zenit Petrohrad. O tom se nemusíme bavit. Řekněme, že průměrné kluby v Rusku mají rozpočty jako Sparta nebo Slavia.

Nebál jste se tak daleké destinace?

Měl jsem o Tomsku veškeré informace. Navíc jsem se mohl zeptat Martina Jiránka, který v té době v Tomsku končil, ale věděl jsem do čeho jdu.

Je pro vás lepší, že je v Tomsku i další Čech David Jablonský?

Samozřejmě je to lepší, ale pro mě není problém ani kdybych tam byl jediný Čech. Teď mi David hodně pomohl, protože jsem si nemohli vzít do letadla psa, tak nám ho hlídá. Já to beru tak, že když jsem v cizině, tak se snažím naučit tamní jazyk. Polsky jsem se naučil během pár měsíců, v Rumunsku byli v týmu samí cizinci, tak jsem se naučil anglicky a teď mi přibyla ruština.

Nechtěl byste se podívat i do nějaké západní fotbalové soutěže?

Tak samozřejmě, ale já to beru podle toho, na co mám. Rok a půl zpátky jsem měl možnost jít do Malagy, vyjednávalo se, ale bohužel to nevyšlo. Pak jsem byl v Rumunska, ze kterého se chodí hlavně do Turecka nebo Ruska. Takže jsem ani nečekal, že by mi přišla nabídka třeba z Anglie.

Co říkáte na současný český národní tým?

Dříve byla česká reprezentace silná, měli jsme spoustu hráčů v zahraničních top klubech. Momentálně je tady spoustu mladých hráčů okolo 24 let, takže je tady mladý tým, který může mít vrchol třeba až na dalším Euru. I Německo muselo obměňovat tým. Po Euru 2004, na kterém vypadli ve skupině s námi, tak musel obměnit tým a změnit filozofii celého tamního fotbalu. A teď jsou nejsilnější fotbalovou zemí.

Je dobře, že pan trenér Jarolím dá šanci i hráčům z ruské ligy?

Tak na druhou stranu už není ani moc, kde brát. V zahraničí moc Čechů není a z české ligy jsou tady všichni nejlepší hráči z předních klubů.

Jaké bylo angažmá v Baníku, který hrál každý rok o záchranu?

Myslím, že jsem tam odvedl kvalitní práci. Dvakrát jsme se zachránili s odřenýma ušima. V tom týmu byla psychika hráčů hodně nízká, protože tam tehdy nic nefungovalo. V zápasech jsme hlavně nechtěli prohrát souboj a odkopávali jsme balóny. Někteří fanoušci nám tehdy říkali, že záchrana byla větší úspěch než ligový titul.

S Ázerbájdžánem bude hrát česká reprezentace v Ostravě. Láká vás si tam znovu zahrát?

Už mi někteří fanoušci z Ostravy psali, tak jsem odpovídal, že se těším. Raději bych ale hrál na zrekonstruovaných Bazalech. Ve Vítkovicích je sice hezký stadion, ale k Ostravě patří více Bazaly. Ale i tak se těším, věřím, že mě rodina a známí přijedou podpořit.

 

Právě se děje

Další zprávy