reklama

Zdravotní problémy mu sny nepřekazily. Věřím, že se do nároďáku dostanou i další lvíčata, říká Barák

V první lize odehrál Antonín Barák jen 33 zápasů, přesto už dostal pozvánku do národního týmu. V první lize odehrál Antonín Barák jen 33 zápasů, přesto už dostal pozvánku do národního týmu. autor: Milan Kammermayer
Teprve jednadvacetiletý Antonín Barák se dočkal poprvé v kariéře pozvánky do seniorské reprezentace. Trenér národního týmu Karel Jarolím povolal jednadvacetiletého fotbalistu Slavie i přes fakt, že Barák v nejvyšší lize nastoupil teprve do 33 zápasů. Barák je tedy druhým fotbalistou úspěšné jednadvacítky, která pod vedením Vítězslava Lavičky postoupila na mistrovství Evropy. Barák rovněž potvrzuje vzestup Slavie, neboť je už čtvrtým fotbalistou sešívaných, který se probojoval do reprezentace.

Praha – Patrik Schick už není osamoceným hráčem úspěšné jednadvacítky v seniorském národním týmu. Karel Jarolím totiž povolal jednadvacetiletého Antonína Baráka. Záložník Slavie je tedy momentálně čtvrtým fotbalistou sešívaných v reprezentaci a v kvalifikačním zápase proti Norsku nebo v přípravě s Dánskem si může odbýt reprezentační debut.

Turci nechtějí, aby Sivok proti Norům nastoupil. Problémy má i Gebre Turci nechtějí, aby Sivok proti Norům nastoupil. Problémy má i Gebre Čtěte zde

A.cz: Antoníne, původně jste figuroval v nominaci jednadvacítky, ale nakonec jste se hlásil na srazu seniorské reprezentace, jak jste se tuto zprávu dozvěděl?

Včera večer mi volal pan Šeterle (manažer jednadvacítky i "A" týmu – pozn. red.), že jsem se dostal do užší nominace. Bylo to pro mě obrovské překvapení. Cítím, že je to něco speciálního a asi si to ještě ani plně neuvědomuji. O národním týmu sní každý malý fotbalista.

Do nominace jste se dostal po pouhých 33 zápasech v nejvyšší české soutěži. Je to pro vás o to větší překvapení?

Sám se tomu divím, protože těch zkušeností ještě oproti ostatním klukům tolik nemám. Asi má pan trenér Jarolím rád můj herní styl, taky se mi poslední zápasy povedly a jsem rád, že jsem tu šanci dostal.

V dorosteneckém věku jste měl závažné zdravotní problémy a prý vám hrozil i předčasný konec kariéry. Co vás tehdy trápilo?

Prodělal jsem únavový syndrom a musel jsem začít individuálně cvičit, aby mi vydrželo zdraví na celou sezonu. Protože jinak bych vydržel třeba měsíc a pak by přicházela zranění. Ale já jsem hodně cílevědomý člověk a přizpůsobil se. 

Jarolím dopsal na soupisku proti Norům i nováčky Baráka i Krmenčíka Jarolím dopsal na soupisku proti Norům i nováčky Baráka i Krmenčíka Čtěte zde

Figuroval jste mezi náhradníky a dostal jste přednost třeba před Milanem Petrželou, Josefem Hušbauerem nebo Janem Sýkorou. Čím si to vysvětlujete?

Za nominaci vděčím hlavně spoluhráčům ze Slavie. V posledních zápasech jsme se dostali do formy a cítím z celého týmu velkou pohodu. V klubu se po létu mnoho změnilo. Trenér, trochu i vedení, rozestavení i herní styl. Trenér Šilhavý hledal ideální sestavu a protočil několik hráčů a já se chopil šance. Myslím, že se mi povedl zápas v Teplicích a hlavně derby proti Spartě. Za pozvánku tedy vděčím i panu trenérovi Šilhavému.

Jenže ještě před příchodem Šilhavého jste tolik prostoru ve Slavii neměl. Neuvažoval jste třeba o hostování?

Člověk vždy přemýšlí, co je pro něj nejlepší, protože mladý hráč potřebuje hrát, ale já si říkal, že nechci ze Slavie odcházet, ale chci o šanci bojovat, i kdyby mě to stálo třeba půl roku na lavičce.

V nominaci Norska jsou tradiční opory, schází jen nadávající Selnäs V nominaci Norska jsou tradiční opory, schází jen nadávající Selnäs Čtěte zde

Zápas proti Norsku se bude hrát v Edenu. Nemáte zprávy, jestli fanoušci Slavie vytvoří podobnou atmosféru jako na minulém srazu Baníkovci v Ostravě?

Byl bych za to hrozně rád, protože fandové Slavie dokážou udělat parádní kulisu a věřím, že by nároďáku hodně pomohli. Ale nemám zprávy, jak se k tomu fanoušci postaví.

Vy jste druhý hráč, který povýšil z úspěšné jednadvacítky do seniorského týmu. Myslíte si, že vás v blízké budoucnosti doplní další fotbalisté z výběru Vítězslava Lavičky?

Aktuální jednadvacítka je velmi vyrovnaná a jsou tam hodně kvalitní hráči na všech postech. Netroufnu si říct, kdo bude další, ale nedivil bych se, kdyby se do áčka dostalo více hráčů, podobně jako třeba z ročníku 92.

reklama