reklama
20:45 • Kvalifikace ME 2020 • Skupina A
2:1
0:0
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česko
Vlajka Kosovo
Kosovo
  • 71. Král
  • 79. Čelůstka
  • 50. Nuhiu

Dobrý den, vítejte u online přenosu z kvalifikačního utkání na mistrovství Evropy 2020 mezi Českou republikou a Kosovem. Zápas začíná v 20:45. 

České fotbalisty čeká zřejmě klíčový zápas celého kvalifikačního cyklu. Do konce skupiny už zbývají jen dvě utkání a ve hře je postup na mistrovství Evropy 2020. Svěřenci Jaroslava Šilhavého mají výbornou výchozí pozici. Okupují totiž druhé místo, které zaručuje postup. Na vedoucí Anglii již nejspíš nedosáhnou, vše ale mají ve svých rukách. Dnes se totiž doma představí s Kosovem, které je třetí a ztrácí na český výběr jediný bod. Výhra by znamenala jistotu postupu už po dnešku a nedělní duel v Bulharskem už by se hrál v klidu, výsledek už by toho moc nezměnil. Remíza by znamenala nervy až do posledního hvizdu nedělního duelu. Kosovo čeká sice v posledním duelu doma Anglie, už ale ukázali, že jsou schopni favority potrápit. Své o tom ví i český celek, který na Balkáně neslavně prohrál.

Jaroslav Šilhavý vyšel na trávník tuto jedenáctku. Jedná se o skoro stejný tým, který nastoupil i v domácím duelu s Anglií. Akorát se řešilo, kdo nastoupí na hrotu místo zraněného Patrika Schicka. Před Zdeňkem Ondráškem dostal nakonec přednost v útoku dnes domácí střelec Michael Krmenčík.

Náš soupeř naskočí v této sestavě. 

Trenér Jaroslav Šilhavý si vůbec nepřipouští, že by čeští fotbalisté ve čtvrtečním předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy s Kosovem v Plzni neuspěli. Jeho svěřenci si v případě vítězství zajistí s předstihem postup na šampionát. Kouč je přesvědčen, se reprezentanti poučí ze zářijové prohry 1:2 v úvodním vzájemném duelu v Prištině a nezopakují stejné chyby. "Myslím, že není potřeba motivovat hráče k tomu, aby se koncentrovali. Všichni vědí, o co jde. Věřím, že to zvládneme. Vůbec si nepřipouštíme, že bychom to nezvládli a prohráli," řekl Šilhavý na tiskové konferenci ve svém rodišti Plzni, kde se bude zápas hrát.

 

"Ten zápas, který nás zítra čeká, je skoro zápas roku. Tam se rozhodne, jestli budeme na Euru už po čtvrtku, nebo jak to s námi bude. Mám z přístupu hráčů dobrý pocit, myslím, že tým udělal kus práce, ale musí se to potvrdit zítra. Jinak by to přišlo vše vniveč, třeba i vítězství s Anglií, které bylo velké. Kdybychom to nepotvrdili zítra, bylo by to špatné. Ale vůbec si to nechceme dávat do hlavy," uvedl Šilhavý.

Důležitost utkání si uvědomují i samotní hráči. "Očekávání budou samozřejmě veliká. Když jsme dokázali porazit Anglii, všichni počítají s tím, že dokážeme porazit nebo že bychom měli porazit Kosovo. Ten zápas bude hrozně složitý, protože pro ně je to také jedna z posledních šancí, jak zůstat ve hře o postup," řekl novinářům Vaclík. "Vědí, že poslední zápas mají doma s Anglií, my zase jedeme do Bulharska. Anglie přijede do Kosova s jasným postupem. Proměnných je hodně. Ustát to v hlavě bude dost důležité," uvedl gólman Sevilly.

 

Kromě postupu budou chtít Češi odčinit i první vzájemný souboj, který Kosovo vyhrálo 2:1. "Věřím, že zápas z naší strany bude lepší. Všichni jsme vnímali, že kritika po zápase byla velká. V některých věcech jsme v tom souhlasili, v některých jsme měli jiný úhel pohledu na to, co se psalo. Určitě nám pomůže, že hrajeme doma. Výsledek se v Kosovu nepovedl. Věřím, že tentokrát bude mnohem lepší a že ve čtvrtek ukážeme, že na Euru si zasloužíme být my a ne Kosovo," prohlásil Vaclík.

Duel se odehraje v Plzni, což rozhodně kvituje stoper Jakub Brabec. Ten zároveň věří, že domácí prostředí českému tmu pomůže. "Budeme se trošku upínat na to, abychom to doma zvládli, vyhráli a potvrdili postup. Je to pro nás klíčové, chceme to zlomit už ve čtvrtek, zvlášť s hlavním konkurentem v boji o postup. Měli bychom potvrdit, že na Euro patříme my a ne oni. Věřím, že využijeme výhodu domácího prostředí," uvedl Brabec.

 

"Budeme se trošku upínat na to, abychom to doma zvládli, vyhráli a potvrdili postup. Je to pro nás klíčové, chceme to zlomit už ve čtvrtek, zvlášť s hlavním konkurentem v boji o postup. Měli bychom potvrdit, že na Euro patříme my a ne oni. Věřím, že využijeme výhodu domácího prostředí," uvedl Brabec.

Nejmladší evropský stát usiluje o postup na evropské mistrovství poprvé ve své historii. Země, která má stále potíže s plným mezinárodním uznáním, byla přijata do FIFA a UEFA teprve v roce 2016. Kosovská média upozorňují, že klíč k postupu se nachází v policisty obležené Plzni. Bezpečnostní opatření v souvislosti se zápasem vnímají citlivě. Okolí hotelu, kde je reprezentace ubytována, hlídají policisté. Více než obvykle je jich i v ulicích. Důvodem opatření je především zadržení několika Čechů s předměty na podporu Srbska, od kterého se Kosovo osamostatnilo a které si jej stále nárokuje, před zářijovým zápasem v Prištině. Navíc při následné státní návštěvě Srbska prezident Miloš Zeman prohlásil, že má rád Srbsko a nemá rád Kosovo.

Velkým tématem posledního týdne bylo představení nových venkovních dresů národního týmu. Ten má proti zvyklostem netradiční barvu - zelenou. Většina fanoušků, odborné veřejnosti i jiných sportovců se proti takto velké změně ostře vyhradilo. Podívejte se na nejlepší reakce ze sociálních sítí.

K negativním ohlasům na novou podobu dresů fotbalové reprezentace se nejnověji ostře připojila tenisová legenda Jan Kodeš. "Zrovna mám otevřené noviny a nestačím se divit, kam až můžeme klesnout," prohlásil trojnásobný grandslamový šampion. "Je to absolutní šílenost. Dres je symbol národní hrdosti a vlastenectví a oni s ním udělají tohle. Nemůžu to pochopit," dodal Kodeš a pustil se do vedení fotbalové reprezentace. "Pokud si něco takového nechají vnutit od designérů, tak to opravdu považuji za nenormální. Už jen čekám, kdy nám změní hymnu," vyjádřil své rozčilení.

Oba celky nastupují na hrací plochu. Český tým bude hrát v červených dresech s modrými trenýrkami, hosté z Kosova v bílém. Před utkáním si ale vyslechneme hymny obou zemí. 

Utkání o vše začalo. 

1

Jankto se rozběhl do vápna, kosovský obránce Rrahmani si jej ale tělem umě odstavil. 

4

Masopust si nechal utéct míč až za brakovou čáru, jeho centr tak už přišel pozdě. 

5

Češi teď zmáčkli svého soupeře, Janktův centr ale obrana odvrátila. Po otočení hry centroval Coufal a vybojoval rohový kop. 

6

Daridův roh došel na druhou stranu vápna až k Janktovi, který se opřel do míče. Bohužel jeho pokus trefil jen stopera Alitu. 

7

První větší šance českého týmu a práce pro Murice. Daridův centr se snesl na hlavu Krmenčíka, který zakončil velmi dobře. Kosovský brankář šel ale do vzduchu a nádherně vyrazil míč mimo tři tyče. 

9

Pěkná akce českých fotbalistů. Z druhé vlny vběhl do vápna Bořil a hledal pod sebou Alexe Krále, ten v dobré pozice ale míč nedokázal trefit. 

13

Darida chtěl vysunout dopředu Krmenčíka, jeho přihrávku ale zablokoval Aliti. 

15

První žlutý trest utkání. Raškaj na půli hřiště zbytečně zezadu zajel do Bořila a takového fauly se oceňují žlutou kartou. 

Tomáš Chudý
14. 11. 2019
reklama