reklama
20:45 • Ligá národů • Skupina B
1:0
1:0
Ukrajina - vlajka - Sport 2016
Ukrajina
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česká republika
  • 43. Malinovskij

Dobrý večer, vítejte u online přenosu z fotbalového utkání Ligy národů mezi Ukrajinou a Českou republikou. Zápas začíná ve 20:45.

České fotbalisty čeká druhé utkání pod vedením kouče Jaroslava Šilhavého. Po úspěšném debutu, kdy byla reprezentační družina úspěšná na půdě bývalého federálního partnera Slovenska, se dnes představí na horké ukrajinské půdě. Ukrajinci se vezou na vlně euforie, hrají momentálně skvěle a k jistotě prvního místa v naší skupině Ligy národů jim dnes stačí pouhá remíza. Dokázali totiž vyhrát v Uherském Hradišti a také doma před prázdnými tribunami proti Slovensku. Český tým na udržení naděje musí v Charkově zvítězit.

Do Ukrajiny však odcestovala Šilhavého družina ve velmi dobré náladě. Uspět totiž v derby na hřišti silného slovenského týmu, který disponuje hráči ve špičkových evropských týmech, to už je pořádná injekce sebevědomí. Navíc čeští fotbalisté skoro jistě pohřbili slovenské naděje na postup ze skupiny. A co víc, na neúspěšné období posledních týdnů se rozhodl zareagovat do této chvíle úspěšný kouč slovenské reprezentace Ján Kozák. Ten se na vlastní žádost dohodl se svazem na ukončení spolupráce.

V této sestavě dnes nastoupí český tým v Charkově do boje prot ukrajinskému týmu.

Zůstaňme ještě u sestavy české reprezentace. Po povedeném utkání na Slovensku je v něm překvapivě pět změn, což je nezvykle vysoké číslo. Dvě z nich však patří do kategorie vynucených. Pavel Kaředábek, který musel v sobotu střídat, kvůli zdravotním problémům s týmem ani neodcestoval. Z levé na pravou stranu obrany se přesune stejně jako v zápase proti Slovensku Theo Gebre Selassie a vlevo naskočí Filip Novák. Kvůi karetnímu trestu nesmí nastoupit také Tomáš Souček, místo něj nastupuje Antonín Barák.

 

Další tři změny jsou již čistě taktického rázu. Jakub Jankto nahradil na levém kraji zálohy Jaromíra Zmrhala, na hrotu pak před Michaelem Krmenčíkem dostal přednost Patrik Schick. Největší překvapení je v bráně, kde místo Tomáše Vaclíka nastupuje Jiří Pavlenka.

Takto vypadá sestava Ukrajiny. K přesnému rozestavení ukrajinského týmu se ještě dostaneme.

Nový reprezentační kouč ví, že Ukrajina nebude o nic snadnějším soupeřem než Slovensko, spíš naopak. "Rádi bychom pokračovali na vítězné vlně, protože matematika je jednoduchá. Jestli chceme pomýšlet na první místo, musíme vyhrát. Ukrajina je ale ještě trochu výš než Slovensko a bude to velice těžké. Pro nás je to ale velmi dobrá zkouška na naší cestě. Uvidíme hráče proti tak silnému soupeři, což je pro nás vypovídající," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

 

Ukrajina na něj udělala dojem ve středečním přípravném utkání v Itálii, kde remizovala 1:1. "Sehrála v Itálii skvělé a vyrovnané utkání. Jen se potvrdilo, že má směrem dopředu skvělé hráče. My se ale nebojíme nikoho, i když respekt máme," řekl Šilhavý k týmu kouče Andreje Ševčenka.

Ukrajinci si před utkáním hodně věří. Skvělý výkon na české půdě i domácí výhra jim hodně zvedly sebevědomí. Ukrajině stačí dnes i remíza, pro trenérského nováčka Andreje Ševčenka však neexistuje nic jiné než výhra. "Nebudeme spoléhat na remízu, s tou se nespokojíme. Chceme vyhrát. Víme, jak důležitý zápas nás čeká. Připravujeme se velmi pečlivě, dnes večer ještě budeme mít další teorii a video," řekl na tiskové konferenci v Charkově Ševčenko.

Ukrajinci bedlivě sledovali sobotní výhru Čechů 2:1 na Slovensku při premiéře trenéra Šilhavého. "Z toho, co jsme viděli, se s příchodem nového trenéra změnila především motivace. Český tým se stal agresivnějším a houževnatějším. Češi v zápase se Slovenskem více chtěli vyhrát, v klíčových momentech dali góly a zaslouženě zvítězili," uvedl Ševčenko.

Své si přisadil i záložník Taras Stěpaněnko, podle kterého Češi na Slovensku nic moc neukázali. "Na to, že nám stačí remíza, nehledíme. Hrajeme doma, máme dobrý tým. Budeme se snažit vyhrát. Ale nesmíme zase bláznit a za každou cenu se vrhat do útoku. Musíme plnit taktické pokyny a snažit se z toho získat co nejvíce. Všimli jsme si, že Češi byli velmi motivovaní. Na druhou stranu nic zvláštního nepředvedli. Přesto si zasloužili zvítězit," prohlásil Stěpaněnko.

Sestava Ukrajiny

 

Pjatov (C) - O. Karavajev, Burda, Rakyckyj, Matvijenko - Stěpaněnko - Jarmolenko, Marlos, Malinovskyj, Konopljanka - Jaremčuk.

Náhradníci: Bojko, Lunin - Butko, Plastun, Kryvcov, Kulač, Petrjak, V. Kravec, Cygankov, Sydorčuk, Zinčenko, Makarenko.

Sestava Česka

 

Pavlenka - Gebre Selassie, Čelůstka, Brabec, Novák - Pavelka, Barák - Vydra, Dočkal (C), Jankto - Schick.

Náhradníci: Koubek, Vaclík - Kúdela, Zmrhal, Trávník, Krmenčík, Stronati, Masopust, Coufal, Josef Šural.

Oba týmy jsou na hrací ploše, právě zní státní hymny. Po nich se v Charkově začne. 

Utkání právě začalo. Ukrajinci hrají tradičně ve žlutém, český tým v červených dresech a modrých trenýrkách. 

3

V úvodu to je především boj o střed pole, oba týmy chybují. 

3

Jako první se dostávají do hry Češi, ale Schickův centr do vápna neprošel. 

5

Na míč se teď dostali Ukrajinci a stejně jako v Uherském Hradišti ukazují, jak jsou s míčem šikovní a trpěliví. 

6

Jaremčuk se dostal k hlavičce, ale byl daleko od brány, navíc v záklonu, proto bránu Pavlenky neohrozil. 

8

Ukrajinští fanoušci proti Slovensku nesměli na stadion, dnes si to však plně vynahrazují. Vytvořili v Charkově elektrizující atmosféru. 

9

Gebre Selassie poslal k zemi Konopljanku, Ukrajinci mohou rozehrávat standardní situaci. 

Tomáš Chudý
16. 10. 2018
reklama