Fotbalová tragédie. Nihat dvěma góly poslal Čechy domů

15. 6. 2008 22:45
Česko - Turecko 2:3 (1:0)
Petr Čech už marně zasahuje proti úspěšně zakončené akci Nihata.
Petr Čech už marně zasahuje proti úspěšně zakončené akci Nihata. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ženeva (Od zvláštního zpravodaje) - Místo postupových oslav prožili čeští fotbalisté neuvěřitelný šok. Dva góly Nihata Kahveciho v závěrečné pětiminutovce je poslaly z Eura 2008 domů.

Do čtvrtfinále postupují po výhře 3:2 Turci, kterým se podruhé na turnaji povedl fantastický obrat.

Čeští fotbalisté přitom vedli po Kollerově a Plašilově gólu 2:0 a ještě v 87. minutě drželi postupový výsledek 2:1.

Touto porážkou zároveň končí kariéra trenéra Brücknera u národního týmu, stejně jako v případě Tomáše Galáska nebo Jana Kollera, jenž se s reprezentačním dresem rozloučil 55. gólem.

Trenér fotbalových reprezentantů Karel Brückner během prohraného utkání Česko-Portugalsko. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
Brückner nechápal: Kolaps! Jinak to neumím vysvětlit

Kouč Brückner poslal do hry jediného útočníka Kollera, ale čeští fotbalisté se rozhodně neuchylovali jen k nákopům na dvoumetrového dlouhána. Předváděli i pohledné kombinační akce po zemi, a to zejména po pravé straně přes Libora Sionka.

Ten znamenal pro tureckou obranu od začátku zápasu permanentní hrozbu. Turci začali hodně pasivně a v osobních soubojích často hráli za hranicí pravidel, což švédský rozhodčí Fröjdfeldt nemilosrdně trestal.

Brücknerovi svěřenci tak měli hned od úvodních minut několik standardních situací. Po Jankulovského načechraném přímém kopu se ve vápně Jan Koller teprve zastřeloval a mířil metr nad bránu.

Nebezpečnou ránu vyslal na Volkana ze střední vzdálenosti i Marek Matějovský. Pak vystrašil gólmana Fenerbachce Sionko, jenž zakroutil míč zpoza vápna a o pár decimetrů přestřelil branku.

Koller poslal Čechy do vedení

Češi v první půli zcela dominovali a zaslouženého vedení se dočkali ve 34. minutě. Grygera zprava parádně nacentroval na Kollera, u něhož marně stínovali oba turečtí stopeři, a nejlepší kanonýr české reprezentace hlavičkou poslal míč o břevno za bezmocného brankáře.

Bookmakeři mají jasno. Česko duel s Tureckem zvládne
Drama, nebo horor? Na Turka se půjde s hádankou

Krátce po úvodním gólu zastihla český tým nepříjemnost. Tvůrce hry Marek Matějovský si poranil vazy v kotníku a vystřídat jej musel David Jarolím.

Jan Koller sleduje míč v turecké bráně. Na míč naskočil i Sionko. Ale první gól utkání si právě připsal Koller. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Turci se po úvodní brance probudili a tentokrát to byli čeští hráči, kteří se kolikrát nestačili ubránit ani odkopem. Šanci ze svého tlaku však hráči z jihu Evropy nevytěžili.

Naopak v nastaveném čase Sionko vybojoval šanci pro Poláka, jenž ale prováhal ten správny moment pro střelu a jeho nadějný pokus stačil srazit na roh Emre Güngör.

Po změně stran vsadil trenér Fatih Terim na ofenzivu a místo stopera Güngöra poslal na hřiště záložníka Sabriho.

Turci po poločase ožili, ale srazil je Plašil

Nad Stade de Genéve začalo pršet a pro Turky jakoby padala živá voda. Vytvořili si drtivý tlak a čeští hráči nevěděli kam dřív skočit. Průchozí byla hlavně levá strana, kde si turečtí hráči dělali s Jaroslavem Plašilem doslova co chtěli.

Nejvíce hořelo při Tuncayově hlavičce z malého vápna, kterou vyboxoval Petr Čech.

Z velkého tlaku Turků se ale narodila obrovská šance Česka. Galásek na půlce hřiště vyslal do sólového úniku Kollera, ten ale místo druhé trefy v zápase mířil ve vyložené šanci metr vedle tyče.

Jenže česká radost se odložila jen o pár sekund, kdy soupeř hrál na chvíli o deseti. V 62. minutě poslal Libor Sionko do rozhozené obrany soupeře křížný centr, na něj si skvěle naběhl do té doby hodně chybující Plašil a levačkou prostřelil Volkana.

Turci se ale nevzdávali. S tečovanou střelou střídajícího Kazima i s pokusem Tuncaye měl Petr Čech plné ruce práce.

Turečtí hráči oslavují. Mají pořádný důvod - otočili utkání Česko-Turecko na 2:3 a postupují do čtvrtfinále mistrovství Evropy 2008. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Krátce na to mohl definitivně rozhodnout Polák. Jeho první střelu střely z malého vápna zastavila tyč a druhou brankář Volkan.

V závěru přišel šok

Už se zdálo, že Brücknerovi svěřenci zápas kontrolují, jenže pak přišla ztráta míče na levé straně, Hamit Altintop zatáhl míč do vápna, nacentroval na Turana Ardu, jenž prostřelil Čecha u bližší tyče.

A Turci znovu roztočili peklo před českou šestnáctkou. Brücknerovi došla trpělivost a místo Plašila poslal na hřiště Kadlece.

Vzápětí se však všem českým fanouškům zatajil dech, protože zcela osamocený Servet hlavičkoval v obrovské šanci vedle.

Pohroma však přišla tři minuty před koncem zápasu. Petru Čechovi po Altintopově centru vyklouzl míč a připravený kapitán Nihat měl k vyrovnání snadnou cestu.

To ale nebylo vše. Češi záhy špatně signalizovali ofsajd a zcela osamocený Nihat vstřelil v 89. minutě postupový gól na 3:2. Brankář Volkan v nastaveném čase dostal červenou kartu za inzultaci Kollera. To už ale na sportovní tragédii pro české fotbalisty nic nezměnilo.