11. 7. 2015 17:02
Generálku Viktorie Plzeň přerušil kuriózní moment.
Daniel Kolář v utkání neproměnil nařízenou penaltu
Daniel Kolář v utkání neproměnil nařízenou penaltu | Foto: Tomáš Liška

Praha - To se jen tak nevidí. Plzeňští fotbalisté na rakouském soustředění nedohráli generálku proti Dynamu Kyjev, když soupeř v 35. minutě za stavu 0:0 neunesl červenou kartu a odešel do kabin.

Viktoriáni si tak místo zbytku zápasu dopřáli jednu tréninkovou jednotku navíc.

Celý incident pramenil ze situace ve 26. minutě. Plzeň do té doby byla herně lepší, ale nevypracovala si žádnou vyloženou příležitost. Poté ale Makarenko zahrál v šestnáctce rukou a rozhodčí nařídil pokutový kop.

To se nelíbilo Belhandovi, který se obořil na sudího a dostal červenou kartu. K penaltě se postavil Kolář, který ale přízemní střelou k tyči nechal jen vyniknout gólmana.

Lavička Dynama Kyjev po pár minutách hry odvolala hráče do kabin a v deseti odmítla pokračovat. Sudí tedy zápas ukončil v 35. minutě za stavu 0:0.

"Velmi nás mrzí, že herní vrchol našeho rakouského soustředění byl ukončen již před skončením prvního poločasu. Z našeho pohledu byla celá situace zaviněná jak zbytečně necitlivým přístupem rozhodčího po správně nařízeném pokutovém kopu, především však zcela neprofesionálním a nekolegialním přístupem týmu Dynama," uvedl v oficiálním prohlášení generální manažer Viktorie Adolf Šádek.

Český šampion, který se chystá na kvalifikaci Ligy mistrů, nastoupil proti Kyjevu v základní sestavě: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Baránek, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kopic, D. Kolář, Kovařík - Holenda.

Plzeňští tak generálku na sobotní Superpohár nedohráli, jejich soupeř Liberec v ní zase prohrál. Vítěz Poháru FAČR prohrál v polském Lubinu s tamním týmem Zaglebie 0:2. Za Teplice se trefila nová posila Martin Fillo, ale Severočeši jen remizovali s druholigovými Pardubicemi 2:2.

Další účastník Evropské ligy Jablonec porazil na rakouském soustředění Buchbach ze čtvrté německé ligy 3:2. Severočeši dali všechny tři góly mezi 52. a 57. minutou, kdy se trefily letní posily - dvakrát Wágner a jednou Rus Karavajev. Soupeř pak snížil, ale na překvapivou remízu už nedosáhl.

Příbram po nečekaném vítězství nad Düsseldorfem tentokrát s dalším týmem druhé německé ligy Fürthem prohrála 2:3. Stejně jako v minulém utkání se trefili Bednář s Pilíkem.

Ostrava v Polsku podlehla Wisle Krakov 1:3, jediný gól Baníku dal Ghaňan Francis Narh. Slovácko potřetí za sebou hrálo proti slovenskému soupeři a v Senici podlehlo 0:1.

Ligový nováček Zlín prohrál 1:3 v Žilině, přestože domácí nastoupili s náhradníky a v jejich sestavě nebyl ani jeden hráč ze základní jedenáctky čtvrtečního duelu 1. předkola Evropské ligy. "Nesmírně poučné utkání, které splnilo svůj účel a ukázalo nám věci, které jsme potřebovali vidět," podotkl zlínský trenér Bohumil Páník.

Jihlava po dosud nepovedených přípravných zápasech a vysokých porážkách dnes v Rakousku podlehla tureckému mistrovi Galatasarayi Istanbul 1:2. Favorit nastoupil bez některých opor a o jeho výhře rozhodl dvěma góly Gümüs. Za Vysočinu srovnal na průběžných 1:1 z penalty Bosňan Mešanovič.

Letenští si zastříleli

Hráči Sparty vyhráli i druhý zápas v rámci rakouského soustředění. Po úvodním vítězství 1:0 nad bulharským Ludogorcem Razgrad dnes rozdrtili šestý tým uplynulé sezony rakouské ligy Ried na jeho hřišti 8:1. Gólem z poloviny hřiště se blýskl záložník Marek Matějovský.

Domácí klub slavil výročí svého založení, ale slavnostní duel mu pořádně zhořkl. Pražané od začátku jasně dominovali a kdyby proměnili všechny šance, mohli nastřílet i přes deset gólů. Skóre otevřel ve třinácté minutě Matějovský, který si před půlící čárou všiml, že domácí brankář je příliš vyběhnutý a nádherným obloučkem jej přeloboval.

Opět se dařilo portugalské posile útočníkovi Marcu Paixaovi, který se trefil v zápase stejně jako střídající Slovák Michal Breznaník a Tiémoko Konaté z Pobřeží slonoviny dvakrát. Jeden gól přidal Bořek Dočkal. Ried utrpěl druhý debakl s českým týmem po sobě, před týdnem ho rozdrtila pro změnu Mladá Boleslav 5:0.

Sparta zakončí soustředění v Rakousku úterním zápasem s nizozemským Arnhemem. Letenští ladí formu na kvalifikaci Ligy mistrů.

Přípravná fotbalová utkání:

Plzeň - Dynamo Kyjev 0:0 po 35 minutách ukončeno

FK Teplice - FK Pardubice 2:2 (1:0)

Branky: 37. Fillo z pen., 82. Vachoušek - 46. Petráň, 63. Klátil.

Sestava Teplic: Lipš - Drame (65. Matula), D. Jablonský, Hošek (70. Lüftner), Krob (65. Novotný) - Vondrášek, Breite (70. Takács), Ljevakovič (46. Táborský), Potočný (65. Balázs) - Fillo (55. Vachoušek) - Bratanovič (55. Kapolongo). Trenér: Vavruška.

MŠK Žilina - Fastav Zlín 3:1 (1:0)

Branky: 45. Kadlec, 59. William, 84. Konečný - 63. Železník z pen.

Sestava Zlína: S. Dostál - Jugas (70. Pazdera), Malý, Hubáček, Benčík (46. Matějov) - Koreš (70. Blanař), Holík (70. Motal), Janíček (70. Hlobil), Bartolomeu (46. Kopečný) - Železník, Jordan (70. Š. Červenka). Trenér: Páník.

1. FK Příbram - Greuther Fürth 2:3 (1:2)
43. Pilík, 76. R. Bednář - 9. Trinks, 40. Stiepermann z pen., 65. Tripic.

Sestava Příbrami: Hruška (46. Švenger) - Rys, Zápotočný, Hájovský, Divíšek - Pilík, Hnaníček, Krameš, Suchan, Štípek - R. Bednář. Trenér: Tobiáš.

Zaglebie Lubin - Slovan Liberec 2:0 (1:0)
34. Janus, 75. Sobków.

Sestava Liberce: Hladký (46. T. Koubek) - Mudra (61. Coufal), Hovorka (72. Pimpara), Švejdík, Bartošák (76. Mudra) - Pavelka (61. Sus), Bong (41. Bakoš) - Hadaščok (46. Delarge), Folprecht, Sýkora - Josef Šural (61. Call). Trenér: Trpišovský.

Wisla Krakov - Baník Ostrava 3:1 (2:1)
30. a 72. Brožek, 28. Sadlok - 42. Narh.

Sestava Ostravy: Šrom - Dressler (75. Vengřinek), Frydrych, Kaša, Holzer - Foltyn (46. Šichor), Matěj - Mondek, Kukec, De Azevedo (60. Liener) - Narh (69. Alispahič). Trenér: Korytář.

FK Jablonec - TSV Buchbach (Něm.) 3:2 (0:0)
Branky Jablonce:
52. a 57. Wágner, 53. Karavajev.

Sestava Jablonce:
I. poločas: Bárta - Romera, M. Kysela, Kubista, Mišůn - Rossi, Greguš - V. Vukadinovič, Trávník, Tecl - Martin Doležal I.

II. poločas: Bárta - Karavajev, Pernica, Beneš, F. Novák - Greguš, M. Pospíšil - Masopust, Mingazov, Crnkič - Wágner. Trenér: Šilhavý.

FK Senica - 1. FC Slovácko 1:0 (0:0)