reklama

Fotbalové Slezsko ožívá: Baník hlásí na derby s Opavou vyprodáno. Udrží policie fanoušky na uzdě?

Takhle fanoušci Baníku řádili ve Znojmě. Takhle fanoušci Baníku řádili ve Znojmě. autor: Lukáš Caha
Takový zápas druhá fotbalová liga ještě neviděla. Na dnešní večerní utkání mezi Baníkem Ostrava a Slezským FC Opava dorazí přes 12 a půl tisíce fanoušků. Padne tak divácký rekord soutěže. Vše by tak nasvědčovalo oslavě fotbalu, jenže to by mezi oběma tábory hooligans z nedalekých měst nesměla panovat zloba, agrese a nenávist.

Ostrava – Naposledy se oba týmy utkaly v pohárovém zápasu v září 2009. A pohled to nebyl hezký. Dýmovnice, světlice, rozzuření fanoušci na trávníku a rvačky před utkáním i po něm snad na každém rohu Opavy. Nenávist mezi příznivci Baníku Ostrava a SFC Opava je obrovská. Dnes večer se oba celky střetnou po letech znovu.

Takový zápas Fotbalová národní liga ještě nezažila. Už od pondělního večera totiž hlásí pokladny Městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích beznadějně vyprodáno. Na svá místa tak dorazí 12 590 fanoušků.

"Zájem o utkání v posledních dnech vzrostl natolik, že bychom byli schopni prodat ještě několik dalších tisíc vstupenek. Bohužel kapacita není nafukovací. Kvůli rizikovosti zápasu se navíc musela ještě snížit," uvedla manažerka ticketingu Baníku Monika Matulová.

Vyprodáno bude na zápas v Ostravě poprvé od března 2004. To domácí bojovali o titul v Gambrinus lize a na duel se Slováckem dorazilo na Bazaly přes 18 tisíc diváků.

Mičola: Bude to válka!

Kluby jsou po jedenácti letech ve stejné soutěži a celý region zápasem žije už několik týdnů. "Každý si uvědomuje, co tenhle duel pro zdejší lidi znamená. Je to obrovské vyhecované derby. Na hřišti to bude válka," řekl pro klubový web záložník Tomáš Mičola.

Policejní manévry ve Znojmě. Kvůli Baníku zavřely i hospody Policejní manévry ve Znojmě. Kvůli Baníku zavřely i hospody Prohlédněte zde

A podobně utkání, jež přepíše historické tabulky návštěvnosti druhé ligy, vnímají i Opavané. "Je to jednoznačně zápas roku, chceme ho samozřejmě zvládnout. Je pro nás důležitý i z toho pohledu, že se chceme udržet na špici tabulky. Pojedeme si to užít a porvat se o tři body," hlásí před derby forvard Slezského FC Tomáš Smola.

Všichni očekávají vyrovnaný souboj. Vždyť v tabulce je Opava druhá a Ostrava pak třetí se stejným bodovým ziskem, jen horším skóre. "Klidně to může skončit 6:5. Bude to oslava fotbalu. Mohu všem slíbit, že na hřišti necháme duši," burcuje kouč Opavy Roman Skuhravý.

Barvy derby? Bílá a žlutá

"Kdy jsem hrál nebo trénoval naposledy před vyprodaným stadionem? Z hlavy to nevím, ale v Petrohradu to byl skoro každý zápas. Ale ve druhé lize to je rozhodně nezvyk," usmíval se zase trenér ostravského Baníku Vlastimil Petržela.

Bývalý reprezentant Pospěch má přetržený vaz v koleně. Ukončí v sedmatřiceti letech kariéru? Bývalý reprezentant Pospěch má přetržený vaz v koleně. Ukončí v sedmatřiceti letech kariéru? Čtěte zde

Otázkou však zůstává, jak vše zvládne policie. Z tábora hostí totiž do Vítkovic dorazí asi tisícovka fanoušků. Nevraživost mezi oběma tábory je obrovská. "S oběma kluby spolupracujeme v rámci dohody mezi Policií ČR a FAČR. Je to nezbytná podmínka k zvládnutí takto rizikového utkání," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Gabriela Holčáková.

Konkrétní počty nasazených policistů ale prozradit odmítla. "Přesná čísla před samotnou akcí uvést nelze. Moravskoslezská policie realizuje adekvátní bezpečnostní opatření, jehož cílem je zajištění veřejného pořádku a eliminace případných výtržností," dodala.

Pokud vše policisté ve spolupráci s kluby, pořadateli a ochrankou zvládnou, bude to parádní podívaná. Baníkovci půjdou na stadion "povinně" v bílých tričkách, Opavané pak v trikách žlutých. Předpověď počasí je pro fotbal ideální. Výkop je naplánován na 19. hodinu. Přímý přenos můžete sledovat na ČT Sport.

reklama