reklama

Sudí na derby? Máme čtyři kandidáty, rozhodne forma, říká šéf komise rozhodčích Listkiewicz

Michal Listkiewicz (2016) Michal Listkiewicz (2016) autor: ČTK
Předseda komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR Michal Listkiewicz je spokojený s tím, jak sudí odřídili úvodních pět kol jarní části první ligy.

Praha - I když se arbitři v jarních zápasech fotbalové ligy nevyvarovali  chyb, polský šéf komise rozhodčích Michal Listkiewicz cítí, že roste jejich důvěryhodnost. Hlavně věří, že zvládnou závěr sezony. Rozhodčího pro nadcházející pražské derby ještě nevybral.

Ardeleánu poškodil Slavii, Spartě sudí odpustili červenou. A komise rozhodčích trestá Ardeleánu poškodil Slavii, Spartě sudí odpustili červenou. A komise rozhodčích trestá Čtěte zde

"Myslím, že vše je v pořádku. Komise analyzovala všechny zápasy, já byl asi na čtyřech pěti. Chyby byly, ale myslím, že úroveň je dobrá, jsem spokojený. Vidím výsledky práce, kterou rozhodčí udělali v zimě na semináři v Portugalsku. Jsou dobře připraveni," řekl novinářům Listkiewicz.

Dobré ohlasy na výkony sudích má i od klubů. "Pracuji v Česku už devět měsíců a všude jsem slyšel, že tu je velký tlak od klubů, ale já žádný nepocítil. Jak jsem na stadionech a hovořím s lidmi, s funkcionáři, tak všichni mi řekli, že chyby jsou a bylo by lepší, kdyby nebyly, ale obecně považují úroveň rozhodčích za dobrou. Že to jde správným směrem. Důvěra v rozhodčí se zlepšila, i když ideální to ještě není," doplnil.

Nejvíce sudí chybovali v 21. kole a dva mají pozastavenou delegaci na dvě utkání. Petr Ardeleánu v Liberci neodpískal faul na slávistu Jana Bořila, který předcházel gólu domácích na konečných 1:1. Radek Příhoda měl zase udělit druhou žlutou kartu sparťanovi Lukáši Váchovi za kopnutí do hlavy Antonína Fantiše v utkání proti Zlínu (0:0).

Vábení slávistického magnetu neodolal ani Kellner, jinde góly zakázali. A co teď bude s Pivarníkem? Vábení slávistického magnetu neodolal ani Kellner, jinde góly zakázali. A co teď bude s Pivarníkem? Čtěte zde

Stejný rozhodčí naopak zvládl šlágr 19. kola mezi prvními dvěma týmy ligy Slavií a Plzní. Správně vyloučil hostujícího Radima Řezníka a nenařídil penalty proti Viktorii za hru rukou Patrika Hrošovského a Lukáše Hejdy. "První moment (ruka) byl naprosto správně posouzený. UEFA jednoznačně interpretuje tento případ, ten skluz, jak to bylo zahráno na Slavii, jako hru neúmyslnou," řekl člen komise rozhodčích Václav Krondl.

"O druhém momentu bychom mohli diskutovat hodiny. Sám jsem byl jako delegát na tomto utkání a z tribuny to bylo prakticky nemožné vidět. Na záznamu je patrné, že nejdříve zahrál rukou Škoda a ve zlomku vteřiny tam prostrčí ruku Hejda. Obě ruce jsou na přerušení hry, takže by bylo proti duchu pravidel, kdyby rozhodčí nařídil penaltu proti Plzni," dodal Krondl.

Liga má nyní kvůli reprezentaci pauzu, ale rozhodčí nezahálejí a mají v tomto týdnu seminář. "V pondělí byli asistenti rozhodčích, dnes máme hlavní. Mají trénink na hřišti a potom bude seminář, kde budeme analyzovat všechny sporné situace ze zápasů," řekl Listkiewicz.

Pivarník vstal z hrobu, Slavia před derby čelí oslabení a Cirkus Sparta uvedl nové číslo s kartami Pivarník vstal z hrobu, Slavia před derby čelí oslabení a Cirkus Sparta uvedl nové číslo s kartami Čtěte zde

Za českými sudími dorazil bývalý belgický rozhodčí Frank De Bleeckere. "Udělá prezentaci ohledně nejlepšího mizícího spreje, který se používá v Lize mistrů, na mistrovství světa, pohovoří s rozhodčími o naší profesi. To nejdůležitější začne na konci sezony a my se snažíme dělat vše pro to, aby tu část byli rozhodčí v nejlepší formě," dodal bývalý šéf polského svazu.

Hned v příštím kole se hraje derby mezi Slavií a Spartou a komise ještě neurčila, kdo bude šlágr řídit. "Máme tři čtyři kandidáty a budeme s nimi hovořit. Uvidíme také podle tréninku. Postaráme se o to, aby to pískal v té chvíli nejlepší rozhodčí," řekl Listkiewicz.

reklama