reklama

Nechápete, jak komise funguje, reagoval Poborský na kritiku schůzky v sídle FAČR

Karel Poborský Karel Poborský autor: DVTV
Kandidát na předsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petr Fousek, iniciativa F-evoluce, která stojí za dalším uchazečem o nejvyšší post Vladimírem Šmicerem, a pražská Slavia odsoudili plánovanou schůzku Karla Poborského v sídle asociace s vlivnými lidmi z fotbalového prostředí. Poborský, třetí z uchazečů o funkci šéfa FAČR, kritiku odmítl.

Ohradil se proti údajně stále nevybíravějším útokům na svou osobu a dodal, že odmítá hrát nepoctivé předvolební hry. Nařčení odmítl i generální sekretář asociace Jan Pauly, který se měl akce rovněž zúčastnit.

Podle odposlechů předával úplatek, teď zve kluby na sraz s Poborským: Dorazí i Pelta Podle odposlechů předával úplatek, teď zve kluby na sraz s Poborským: Dorazí i Pelta Čtěte zde

Sekretář řídící komise pro Čechy Jan Hořejší pozval třetiligové a divizní kluby na setkání s Poborským, které se má uskutečnit v pondělí 24. května v sídle FAČR. Pozvánku obdrželi i současný předseda asociace Martin Malík, generální manažer Plzně Adolf Šádek, majitel Jablonce Miroslav Pelta nebo Pauly. Volební valná hromada bude 3. června v Nymburce.

"Jedná-li se o volební setkání Karla Poborského, má se z důvodu neutrality a rovné kampaně konat mimo prostory FAČR, a to přesto nebo právě proto, že Karel Poborský je v současnosti svazovým zaměstnancem," uvedl Fousek v tiskové zprávě.

"Naprosto nepřijatelné je, že takovouto klientelistickou akci navíc přímo organizuje zaměstnanec FAČR Hořejší se souhlasem či minimálně s vědomím svého nadřízeného, generálního sekretáře Paulyho, což by v každém normálním svazu muselo vést k rezignacím či k odvoláním z funkcí," napsal Fousek, kterého před volbou podporuje 19 klubů včetně Slavie.

Požaduje proto přehodnocení schůzky. "Očekávám, že v rámci narovnání podmínek asociace akci zruší, případně se uskuteční mimo její prostory, či budou pozváni všichni kandidáti," konstatoval Fousek, který neúspěšně kandidoval na předsedu v roce 2017.

Poborský se proti Fouskovým slovům ohradil. "Čelím kritice, že neoprávněně využívám svého zaměstnaneckého poměru ve FAČR a prostory FAČR ke schůzce s řídící komisí pro Čechy (ŘKČ). Rád bych proto upřesnil, že ŘKČ má shodné sídlo jako FAČR a schůzky s nimi tak běžně probíhají na této adrese. Proč je tato praxe schůzek pro Petra Fouska důvodem pro ´ostré odsouzení´ a kritiku mé osoby, je pro mě známkou neprofesionality a neznalosti," uvedl Poborský na sociální síti.

"Pokud by o stejnou schůzku požádali i oba protikandidáti, proběhla by zcela shodným způsobem. Organizoval by ji stejný člověk a pozval by účastníky podle svého uvážení. Na to já nemám žádný vliv. Tudíž se nejedná se o ukázku nějakého zvýhodňování nebo zneužívání, nýbrž o nepochopení chodu komise," podotkl vicemistr Evropy z roku 1996.

Odsoudil podle něj stále sílící předvolební tahanice. "Vždy jsem fotbal hrál radši na hřišti a viditelně než v jeho zákulisí a za tím si stojím. Všechna osočení v této souvislosti považuji za falešná a populistická. Útoky proti mé osobě jsou čím dál tím nevybíravější a zatahují mě do zákulisních tahanic o moc a nepoctivých her, které odmítám hrát," dodal Poborský.

Také Pauly nařčení odmítl. "Není nic netransparentního na tom, že se takové schůzky účastní pouze někteří z kandidátů na volené funkce. Ostatně byli to pouze tito kandidáti, kteří o schůzku s touto skupinou delegátů požádali, aspoň tak, jak je mi známo. Nikdo další o takovou schůzku nepožádal. Samozřejmě pokud k takové žádosti dojde, bude jí okamžitě vyhověno jako u ostatních kandidátů," řekl Pauly v nahrávce pro média.

"Ani to, že se schůzka koná v sídle FAČR, nemá žádný jiný podtext než ten, že sídlo řídící komise pro Čechy je v sídle asociace. A tím pádem je logické, že i tato schůzka bude probíhat na tomto místě. Ostatně jsou tím i kráceny veškeré náklady na takovou schůzku, které by hrazením nájemného nebo jakýchkoli jiných dalších nákladů vznikly," vysvětlil Pauly.

Ve čtvrtek se na ČT sport od 20:15 uskuteční první debata všech tří kandidátů.

Šidliák: Spolupráci s Poborským si představit nedokážu. Moraváci nesmí být za blbce Šidliák: Spolupráci s Poborským si představit nedokážu. Moraváci nesmí být za blbce Čtěte zde
reklama