reklama

Malíkovi gratuluji. Teď je na něm, aby vrátil českému fotbalu důvěryhodnost, říká Petr Fousek

Petr Fousek při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017 Petr Fousek při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017 autor: Milan Kammermayer
Český fotbal zná svého šéfa. Stal se jím Martin Malík, který porazil Petra Fouska. Neúspěšný kandidát na předsedu asociace pogratuloval svému soupeři k vítězství, zároveň však varoval, že český fotbal má před sebou běh na dlouhou trať. Nyní prý záleží na novém vedení, jak se k problémům FAČR postaví.

Nymburk - Neúspěšný kandidát na předsedu fotbalové asociace Petr Fousek předstoupil před novináře a zhodnotil průběh dnešní valné hromady i celé kandidatury. "Za celé to sedmiměsíční období děkuji všem, kteří mě navrhovali, podporovali i volili. Bylo jasné, že půjde o velmi náročný souboj. Chtěl jsem v boji vytrvat, protože šlo o hodně - zájem veřejnosti, médií, sponzorů i politiků," řekl Fousek. 

Novým předsedou FAČR se stal Martin Malík, "normalizační komisi" se ale nevyhne Novým předsedou FAČR se stal Martin Malík, "normalizační komisi" se ale nevyhne Čtěte zde

Ten je prý vděčný především za podporu bývalý hráčů, ať už z generace kolem Antonína Panenky, která vyhrála ME v Bělehradě v roce 1976, či stříbrných medailistů z Anglie 1996. "Život jde dál, porážky ke sportu patří. Martinu Malíkovi gratuluji, přeji českému fotbalu hodně štěstí a úspěšné řešení všech budoucích problémů," dodal pětapadesátiletý funkcionář. 

Jak jste vnímal ostrý projev viceprezidenta UEFA Grigorije Surkise?

Sám jsem dlouholetý funkcionář, stál jsem na druhé straně břehu. V dresu UEFA jsem navštěvoval i jiné země, takže chápu jeho roli. Vnímal jsem, co tady se odehrálo v posledních týdnech. Český fotbal se musí více věnovat dialogu a vyjednávání při přípravách stanov, které se dneska řešily pod extrémním tlakem.

V létě jste prý stanovy FAČR řešil s předsedou UEFA Alexandrem Čeferinem. Je to pravda? 

Tady došlo k dezinformaci. Zdůraznil jsem, že na UEFA bychom neměli zatahovat naše interní záležitosti, viz tu balkanizaci. Mám k té asociaci respekt. S panem Čeferinem jsem se potkal na losu Ligy mistrů v Monaku v létě, on vyjádřil přání zvolit předsedu fotbalu. Věděl ale, že kandidujeme dva. O sankcích jsem s ním ale nemluvil, byl z toho jen mediální příběh. Neměli bychom se snažit stavět proti UEFA. 

Morava je demokratičtější, Čechy jsou řízeny autoritářsky, tvrdí Fousek, kandidát na šéfa FAČR Morava je demokratičtější, Čechy jsou řízeny autoritářsky, tvrdí Fousek, kandidát na šéfa FAČR Čtěte zde

Myslíte, že Morava udělala blokováním nových stanov chybu?

To je asi otázka pro toho, kdo zastupuje moravskou komoru. Ta se dnes několikrát projevila, uvidíme, jak se teď zachová při volbě dalších zástupců. Netroufám si říct, jestli udělala chybu.

Umíte si představit vaši spolupráci s panem Malíkem ve vedení FAČR?

To je otázka pro pana Malíka, ten to ode dneška řídí a musí se rozhodnout, jestli o tu spolupráci má zájem. Zatím jsem žádnou nabídku nedostal. Pokud pan Malík dospěje k závěru, že je třeba se sejít a vyřešit to, rád to udělám. Lidsky i profesně spolu vycházíme, ale je to primárně na něm.

Co říkáte na emotivní projev Miroslava Pelty?

Miroslav Pelta vystoupil na sebe až nesmírně důrazně, tu volbu tím pochopitelně ovlivnil. Netroufám si odhadnout, do jaké míry by ta čísla vypadala jinak, v české komoře jsem to měl těžší tak či tak. Jestli to bylo etické či neetické, to teď nemá smysl řešit. Máme odvoleno. 

Miroslav Pelta dnes na valné hromadě přednesl plamenný projev :)

Zveřejnil(a) Sport Aktuálně.cz dne 12. Prosinec 2017

Myslíte si, že se FAČR s novým vedením podaří vrátit důvěryhodnost?

Měl jsem transparentnost, kredibilitu, či lepší image ve svém programu, ale ne kvůli populismu vůči médiím, či ostatním zájmovým skupinám. Jsem bytostně přesvědčen o tom, že to je jediná možná cesta pro fotbal. Neumím odhadnout, kdy se tak stane, jestli to bude v blízké budoucnosti. Záleží na lidech. Já přeji FAČR, aby se jí to dařilo. Konfrontace kandidátů patří do předvolební fáze, teď by mělo nové vedení ukázat své schopnosti.

reklama