reklama

Frustrace a zmar. Proč slavní trenéři ignorují české hvězdy?

Tomáš Rosický. Loni vynášený do nebes, letos přehlížený. Tomáš Rosický. Loni vynášený do nebes, letos přehlížený. autor: Reuters
Největší české fotbalové hvězdy posledních let, Tomáš Rosický a Petr Čech, jsou v prvních týdnech sezony totálně ignorovány svými klubovými šéfy.

Praha - Frustrace se prohlubuje. Největší české fotbalové hvězdy posledních let, Tomáš Rosický a Petr Čech, jsou v prvních týdnech sezony totálně ignorováni svými klubovými šéfy. Arséne Wenger i José Mourinho měli pro oba české hráče vždy jen a jen slova obdivu a chvály. Jenže teď je hrát nenechají. Proč?

Poměrně nepochopitelná je zejména situace Tomáše Rosického. Nad tím, proč třiatřicetiletý středopolař náhle nedostává v Arsenalu ani tu nejmenší příležitost, zůstává rozum stát i Antonínu Panenkovi.

"Wenger vždy říká, že je Rosický výjimečný hráč, že si ho nesmírně cení a chce ho v mužstvu. Tak proč ho tam nedává? Je to opravdu divné a těžko se mi to hodnotí," řekl serveru Aktuálně.cz předchůdce Rosického na pozici reprezentačního playmakera.

Jak Wenger velebil Rosického

Stačí se podívat na Wengerova vyjádření v jarní části minulé sezony, kdy Rosický Kanonýrům mnohokrát pomohl. A téměř vždy, když dostal šanci, patřil k nejlepším hráčům týmu.

„Tomáš byl fantastický, je pro nás důležitým hráčem. Bohužel byl dlouhou dobu zraněný, ale na konci každé sezóny tlačí náš tým. Doufám, že u nás ukončí svoji kariéru,“ řekl manažer Gunners v dubnu po zápase s West Bromwichem, který český fotbalista dvěma góly rozhodl.

Dva měsíce předtím, když Rosický skvělým výkonem a gólem podpořil výhru nad Sunderlandem, Wenger uvedl: "On dokáže neuvěřitelně zrychlovat naši hru. Jak pohybem, tak přihrávkami. Když k nám přišel, nebyl tak takticky vyspělý, byl to čistě kreativní, ofenzivní hráč. Dnes je opravdovým organizátorem. Musím ho mít v týmu, protože naší hře dává řád."

"Dennis Bergkamp tady má sochu a já si myslím, že Rosický na sebe umí vzít jeho někdejší roli," dodal tehdy Wenger a podepsal s českým hráčem novou smlouvu až do léta 2016.

Panenka: Mě by to strašně štvalo

V nové sezoně ovšem Rosický odehrál pouze 21 minut během osmi soutěžních zápasů. Přestože je absolutně zdravý a přestože se Arsenalu zatím příliš nedaří. "Myslel jsem si, že bych tomu mohl pomoci. Ale já se bohužel sám na hřiště poslat nemůžu," uvedl před dvěma týdny kapitán národního týmu.

Úterní zápas Ligy mistrů na hřišti Dortmundu odehrál Arsenal špatně, záložní řada nefungovala. Rosický přesto strávil celý zápas na lavičce náhradníků.

"Mě by to strašně štvalo, byl bych hodně otrávený," poznamenal Panenka. Zároveň se však snažil pochopit myšlenkové pochody Arséna Wengera. "On je s týmem každý den, má nějaký svůj pocit, nějaký svůj systém. Do toho prostě vidět nemůžeme a on důvody nepublikuje," dodal mistr Evropy z Bělehradu 1976.

Za špatné výkony je z Rosického konkurentů kritizována zejména nejdražší posila v historii klubu, německý mistr světa Mesut Özil. "To je pro mě fantastický hráč, mám ho rád, ale herní styl Arsenalu mu zjevně vůbec nesedí. Když nemá vedle sebe třeba Rosického, tak si nemá s kým nahrát, narazit. On není typ, který by sám přešel přes tři hráče, nebo nějak unikal po křídle," zamyslel se Panenka.

Čech prostě musí čekat na šanci

Ani jednu soutěžní minutu si v novém ročníku fotbalových soutěží nepřipsal Petr Čech. Dlouholetá jednička londýnské Chelsea musí skousnout fakt, že dal Mourinho přednost mladému Belgičanu Courtoisovi. Čechova situace je podle Panenky přece jen pochopitelnější, než je tomu u Rosického.

"Chelsea má prostě dva vynikající brankáře a Mourinho vsadil na mládí. Prostě si vybral jednoho jako jedničku a je logické, že mu teď věří," uvedl fotbalový expert.

Portugalský lodivod Blues Čechovi sliboval, že dostane příležitost v některém ze zářijových zápasů. Polovina měsíce je pryč a ve všech duelech zatím stojí v bráně Courtois.

"Petr prostě musí čekat na šanci. Já myslím, že určitě přijde a celkem brzy. Zápasů je hodně, Belgičan může zachybovat, nebo se třeba zranit," podotkl Panenka. "U brankářů je to trochu jiné než u hráčů v poli. Pamatuji si na situaci z Bohemky, kde kdysi chytal jako jednička Hruška a dvojka Borovička chytal za národní tým," dodal.

Ovlivní chybějící praxe národní tým?

Do důležitých kvalifikačních duelů v Turecku a Kazachstánu zbývají pouhé tři týdny a dvě největší opory české reprezentace nehrají. Chybějící herní praxe tak může být v říjnu už poměrně výrazným problémem.

"Tréninky mají oba určitě velmi kvalitní, zakončením toho týdenního cyklu ale má být zápas. Pokud to tak není, ztrácí fotbalista praxi, kterou tréninkem prostě nenahradí," varoval Panenka. I tak si ale myslí, že Rosický i Čech pozice tahounů národního celku jen tak neztratí.

"I když nehrají v klubu, tak vždy patří v reprezentaci mezi nejlepší. Jejich výkony jsou na té nejvyšší úrovni. Už jen tím, že tam jsou, mají velký pozitivní vliv na celý tým," ohodnotil Panenka obě v současné době strádající osobnosti českého fotbalu.

reklama