Spartě scházejí k titulu dva body, Baník už není poslední

Aktualizováno 26. 4. 2014 23:15

Praha - Fotbalisté pražské Sparty porazili ve 26. kole Gambrinus ligy na svém hřišti Slovan Liberec 4:1 a k zisku titulu jí stačí v posledních čtyřech kolech získat dva body.

Sparta může slavit titul po čtyřech letech už příští týden v Teplicích, pokud tam vyhraje.

Zápas jste v online reportáži mohli sledovat ZDE.

To fotbalisté Baníku Ostrava po delší době opustili sestupové příčky, když doma přehráli pražskou Duklu v poměru 2:0 a z poslední příčky tabulky se vyhoupli až na 13. místo.

Fotbalisté Slovácka porazili Olomouc 3:1 a soupeře zdolali poprvé po pěti duelech.

Lafata se gólově dotáhl na Hušbauera

Na výhře Sparty se góly podíleli Mario Holek, Ladislav Krejčí, Ondřej Švejdík a David Lafata, který má v tomto ročníku na kontě 14 zásahů, čímž se vyrovnal nejlepšímu střelci soutěže, svému spoluhráči Josefu Hušbauerovi. Za Slovan skóroval Isaac Sackey.

Liberec začal na Letné aktivně a už v páté minutě mohl jít i do vedení. Frýdkovu střelu po rychlé akci vybíhající domácí brankář Vaclík srazil na roh, po kterém severočeský záložník poslal míč z dorážky do sítě, rozhodčí však branku chybně neuznal pro ofsajd.

Vedení se tak ujala Sparta, když si hostující brankář Kovář ve 20. minutě vybral slabší chvilku a po rohu mu prošla mezi rukama Holkova střela z otočky. Domácí stoper si připsal první gól po příchodu na Letnou před dvěma lety z Dněpropetrovsku.

Po půlhodině hry narušili průběh fanoušci Sparty vulgárními nadávkami na adresu předsedy FAČR Miroslava Pelty a rozhodčí Paták zápas přerušil. Pokračovalo se asi po minutové pauze, během které šel domácímu kotli domluvit letenský kapitán Lafata.

Na Letné už se volalo "Mistři!"

Do druhého poločasu vstoupila lépe Sparta a už po čtyřech minutách hry vedla 2:0. Nabíhající Lafata, Dočkal a Kadeřábek na Hušbauerovu přihrávku nedosáhli, ale Krejčí ve skluzu poslal míč do branky a odstartoval divokou desetiminutovku, během které padly další dvě branky.

Nejprve Liberec snížil, když Ghaňan Sackey potrestal chybu Švejdíka při rozehrávce. Domácí stoper ale téměř vzápětí zaváhání napravil. Po rohu vrátil Spartě dvoubrankový náskok a stejně jako Holek se i on trefil po dvou letech.

Vítězství Sparty v 72. minutě završil Lafata a na prvním místě tabulky střelců se čtrnáctou brankou v sezoně vyrovnal spoluhráčovi Hušbauerovi. Po gólu domácího útočníka se na Letné poprvé ozval pokřik "Mistři! Mistři!", protože Sparta se díky výhře výrazně přiblížila titulu.

"Vítězství nás hodně přiblížilo k cíli, kam chceme dojít, ale jistotu ještě nemáme. Chybí nám malý krůček, který bývá hodně těžký, ale chceme ho udělat nejdříve, jak to bude možné," věří trenér Sparty Vítězslav Lavička.

"Nemám z toho špatný pocit, hráli jsme to, co jsme hrát chtěli. V posledních dvaceti minutách nám už došly síly, protože jsme si aktivním způsobem hry sami na sebe trochu upletli bič," přiznal jeho protějšek David Vavruška.

Baník protrhl trápení proti Dukle

Na trojici Znojmo, Bohemians 1905 a Slavia, která nahradila Baník na poslední příčce, nyní mají dvoubodový náskok.

Baníkovci okusili domácí výhru v lize po sedmi měsících. O vítěznou trefu se postaral před poločasem Václav Svěrkoš, v nastaveném čase pak tři body zpečetil Michal Krmenčík.

Po odchodu kouče Františka Komňackého tak Baník i v druhém duelu naplno zabodoval.

Baník to na Duklu v samostatné lize neumí a úvodních pět minut naznačovalo, že na sérii pěti vzájemných zápasů bez výhry naváže.

Aktivnější Duklu zmrazil Svěrkoš

Pražané ale svůj kombinační fotbal s dlouhým držením míče nevydrželi praktikovat dlouho a v šesté minutě mu odzvonil domácí Baránek nepříjemnou hlavičkou, kterou musel zlikvidovat Rada.

Jinak nebyl první poločas žádnou pastvou pro oči. V postupném útoku to Ostravě i Dukle ještě šlo, ale finální fáze byla z obou stran bídná. Bylo příznačné, že nejchytřejší přihrávku vymyslel ve 42. minutě ostravský stoper Frydrych.

Jeho pas před velkým vápnem převzal Svěrkoš a z šestnácti metrů znehybnil Radu umístěnou střelou ke vzdálenější tyči.

Dukla do té doby na Pavlenku v podstatě nevypálila. Až těsně před poločasem ho k pořádnému zákroku přinutil Berger, jehož přímý kop přes zeď ostravský gólman zneškodnil s problémy a až nadvakrát.

Baník zahazoval šance z brejků

S gólový náskokem se Ostrava mohla více stáhnout, nechat soupeře hrát do plných a čekat na brejky. Z její taktiky vzešly i dvě stoprocentní příležitosti, které mohly Pražany srazit na kolena.

Svěrkoš nejprve v 54. minutě uvolnil Narha a jeho technický obstřel zastavila tyč. Svěrkoš o sedm minut narýsoval další geniální pas na Štěpána, ale jeho sólo zhatil Rada.

Hosté se vzdor zvýšené aktivitě žádné příležitosti na vyrovnání nedobrali. Po souboji Kaši s Ouedraogem se sice v 69. minutě dožadovali penalty, ale sudí Proske byl neoblomný.

Střídající Marek se pak ve vápně ještě šikovně zbavil Kaši, z úhlu však mířil vysoko nad. Veledůležité vítězství Ostravy mohl v 88. minutě stvrdit střídající Krmenčík, ale neuspěl a povedlo se mu to až při repete v druhé minutě nastavení.

Bernády: Dukla nás přehrávala

Trenér Baníku Tomáš Bernady po zápase přiznal, že Dukla byla po většinu zápasu lepším týmem, přesto se zlobil, že jeho hráči neproměňovali šance z brejkových příležitostí.

"Dukla byla silná s míčem, v poli nás přehrávala, i když do šancí se nedostávala. Důležitý byl gól Václava Svěrkoše, kterým jsme se trochu uklidnili," přiznal.

"Mohli jsme po přestávce přidat i druhý, ať Narh nebo Štěpán ale své šance neproměnili. Potom nás Dukla znovu zatlačila. Podstatnou část druhého poločasu jsme se bránili, pro naše štěstí ale ubránili a v nastaveném čase jsme přidali druhý gól," dodal Bernady.

Naopak trenér Dukly Luboš Kozel litoval, že jeho svěřenci nedokázali zužitkovat svou herní převahu.

"Myslím, že to utkání proběhlo jako většina našich na jaře. Nadřeme se na gól. Někdy je to zbytečně složité, jindy chybí důraz. Hráli jsme jen poločas. S prvním jsem nebyl spokojen prakticky vůbec. Domácí se dostali lacino do vedení, které jim stačilo k tomu, aby hráli ze zabezpečené obrany a na brejky."

Na Slovácku se kvůli 'Peltovi' nehrálo

Dva góly Slovácka vstřelil v zápase se Sigmou Jiří Valenta, vítěznou trefu dal Libor Došek, jenž ukončil čekání na svůj stý gól v české nejvyšší soutěži. Za Sigmu se trefil Jan Schulmeister.

Hanáci prohráli venku pošesté za sebou a zůstávají dva body nad sestupovými příčkami. Utkání bylo v druhé půli na pět minut přerušeno kvůli pokřikům na adresu šéfa FAČR Miroslava Pelty.

Sestupem ohrožená Sigma vsadila v úvodu zápasu na ofenzivní pojetí. Do útočných akcí se zapojoval i obránce Vidlička, z územní převahy ale Olomouc mnoho nevytěžila. Poté převzali iniciativu domácí, nejlepší střelec týmu Kerbr ale v desáté minutě netrefil míč.

Ve 33. minutě Slovácko udeřilo. Po centru Daníčka z pravé stany přihrál Došek míč Valentovi, jenž přesnou střelou k tyči překonal brankáře Zlámala.

Dvě minuty před přestávkou mohla Olomouc vyrovnat. Po kolmé akci Pospíšila přiťukl Zahradníček zcela volnému Varadimu, který z bezprostřední blízkosti přestřelil prázdnou branku.

V závěru rozhodl čerstvý stovkař Došek

V druhém poločase nejprve poutaly pozornost protesty a nadávky fanoušků proti šéfovi asociace Peltovi. Sudí Miroslav Zelinka dokonce na pět minut přerušil zápas a domácí příznivci pak na protest opustili svůj sektor.

Slovácko několikrát odmítlo možnost jít do dvoubrankového vedení. Smůla potkala Kerbra, který nejdříve trefil z vyložené šance břevno a vzápětí se po jeho další střele míč odrazil od tyče.

Slovácko poté náskok ukolébal a v 73. minutě přesnou střelou k tyčí srovnal skóre Schulmeister. Hosté chtěli v boji o záchranu tři body a tlačili se dopředu. Vyhrát viditelně toužili i domácí a závěr včetně sedmiminutového nastavení nabídl velmi otevřený fotbal.

Nakonec se radovalo Slovácko. V druhé minutě nastavení nejprve z hranice vápna mířil přesně pod břevno Došek a oslavil stý gól v české lize. V úplném závěru pak přidal svou druhou trefu v zápase Valenta.

Psotka: Zasloužili jsme si remízu

Trenér Slovácka Svatopluk Habanec, že se jeho tým díky výhře posunul na šestou příčku před Duklu.

"Vítězstvím jsme se posunuli nejen o kousek výš v tabulce, ale i bodově. Toužili jsme zažít stav, kdy budeme mít 35 bodů. Jsem rád, že dal Došek konečně stou branku a nasměroval nás v závěru k vítězství, kterému dal tečku třetím gólem Valenta. Hodnocení si budu muset sám předělat, až se na utkání ještě jednou podívám."

Naopak jeho protějšek Zdeněk Psotka litoval, že jeho tým přišel v závěru o bod, který by se mu v boji o záchranu moc hodil.

"Po předchozích špatných výkonech jsme chtěli hrát stylem jako doma. Dvacet minut se nám dařilo napadat soupeře. Byli jsme lepší, dobře jsme kombinovali. Na chvíli jsme propadli a dostali branku. Ve druhém poločase se nám podařilo vyrovnat," přiznal.

"Mrzí mě, že jsme dostali góly v závěru, protože jsme si zasloužili bodovat. Naše situace je pořád špatná. Ztratili jsme v závěru remízu," dodal.

Výsledky 26. kola:

Baník Ostrava - Dukla Praha 2:0 (1:0)

Branky: 42. Svěrkoš, 90.+2 Krmenčík. Rozhodčí: Proske - J. Paták, Peřina. ŽK: Kukec, Frydrych, Pavlenka - Božič, Marek Hanousek. Diváci: 6302.
Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Kaša, Baránek, Vengřinek - Greguš, Lindpere (62. Foltýn) - Štěpán, Svěrkoš (87. De Azevedo), Kukec - Narh (76. Krmenčík). Trenér: Bernady.
Dukla: Rada - Romera (87. Hanzel), Štetina, Božič, Matěj Hanousek - Gedeon, Marek Hanousek, Berger - Černý (59. Ouedraogo), Pospěch (75. Marek), Mareš. Trenér: Kozel.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 3:1 (1:0)

Branky: 33. a 90.+7 Valenta, 90.+2 Došek - 73. Schulmeister. Rozhodčí: Zelinka - Wilczek, Plesar. ŽK: Šumulikoski (Slovácko). Diváci: 4303.
Slovácko: Heča - Daníček, T. Rada, Košút, Reinberk - Šumulikoski - Petr (87. Havlík), Valenta, Trávník (90.+1 Mezlík), Kerbr (76. Ondřejka) - Došek. Trenér: Habanec.
Olomouc: Zlámal - Vidlička (90.+1 Rolinc), Dreksa, Škerle (41. Depetris), Javůrek - Zahradníček (72. Navrátil), Houska, Šindelář, Pospíšil - Varadi, Schulmeister. Trenér: Psotka.

Sparta Praha - Slovan Liberec 4:1 (1:0)

Branky: 20. Holek, 49. L. Krejčí, 59. Švejdík, 72. Lafata - 54. Sackey. Rozhodčí: M. Paták - Nádvorník, Štěrba. ŽK: Matějovský - Obročník, Frýdek, Sackey, Pavelka, Rajnoch. Diváci: 12.332.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš - Dočkal, Hušbauer (80. Vacek), Vácha, Matějovský (62. Mareček), L. Krejčí - Lafata (75. Bednář). Trenér: Lavička.
Liberec: Kovář - Coufal, Rajnoch, Pimpara, Pokorný - Obročník, Rybalka (69. Kolár), Pavelka (82. Novotný), M. Jarolím, Frýdek - Luckassen (37. Sackey). Trenér: Vavruška.

1. Sparta 26 22 4 0 64:15 70
2. Plzeň 26 18 6 2 59:18 60
3. Mladá Boleslav 25 13 7 5 51:28 46
4. Liberec 26 12 5 9 32:40 41
5. Teplice 26 11 6 9 45:32 39
6. Slovácko 26 10 5 11 39:36 35