Baník vyhrál počtvrté v řadě, Příbram smetla Jablonec

Aktualizováno 10. 5. 2014 20:55
Fotbalisté Baníku Ostrava jsou po čtvrté výhře v řadě už velmi blízko záchraně v soutěži. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Fotbalisté Baníku Ostrava jsou velmi blízko záchraně v Gambrinus lize. Ve 28. kole porazili na svém hřišti Vysočinu Jihlava 3:1 a po čtvrté ligové výhře v řadě se posunuli na desáté místo.

Na sestupové příčky tak má Baník dvě kola před koncem ročníku pětibodový náskok.

Baník dovedl k výhře především chorvatský záložník Davor Kukec, který první gól vstřelil a na další dva přihrál.

Liberec vyhrál bitvu o "Evropu"

Fotbalisté Příbrami doma porazili Jablonec 3:0 a také oni se velmi přiblížili záchraně. V tabulce mají nyní 31 bodů a dvě kola před koncem mají pětibodový náskok na místa sestupu.

Příbram rozhodla o výhře už v první půli, kdy se trefili Jakub Řezníček z penalty, Lukáš Stratil a Martin Zeman.

Baníku i Příbrami navíc nahrála prohra Znojma 0:2 na hřišti SlováckaZnojmo tak už jen bod dělí od sestupového pásma, kam navíc můžou klesnout už v neděli, pokud Olomouc vyhraje na Spartě. O výhru Slovácka se postarali Libor Došek s Michalem Trávníkem.

Fotbalisté Liberce v přímém souboji o čtvrté místo v ligové tabulce, které znamená účast v 2. předkole Evropské ligy, porazili Teplice 2:1 a dva zápasy před koncem soutěže mají před svým soupeřem dvoubodový náskok.

Slovan vedl v duelu 28. kola díky trefě Davida Pavelky z 22. minuty, těsně před pauzou srovnal konžský útočník Francis Litsingi, ale v druhé půli rozhodl jeho krajan domácí Dzon Delarge.

Baník na úvod přečkal dvě gólovky

Navzdory velkolepému finiši v Olomouci musel Baník udělat pět změn ve vítězné sestavě a k řadě marodů a potrestanému Baránkovi se ještě těsně před výkopem přidal zraněný Štěpán.

Vysočina si po oboustranně opatrném úvodu vypracovala první šanci: Harba se protáhl středem a ideálně uvolnil Masopusta, který ale z gólové pozice trefil jen boční síť.

Pak měl Baník velké štěstí - Kolouškův roh trknul hlavou Tlustý k levé tyči, ale na brankové čáře míč stihl přes hlavu odkopnout Svěrkoš.

Snad i kvůli zemětřesení v sestavě to do ofenzívy šlo Ostravě zpočátku kostrbatě, ale první gól všechno změnil. Dva krizové okamžiky přestála, ligový debutant Byrtus pak ve 25. minutě přetáhl centr od pravé postranní čáry a na zadní tyči balon hlavou za Hanuše propasíroval Kukec.

Baníku vyletělo herní sebevědomí nahoru. Pohybliví De Azevedo s Narhem vnesli do jihlavské obrany vzruch, domácí drželi balon a ovládli mezihru.

Baník trestal Jihlavu z brejků

Velký díl na druhém gólu nesl stoper Kaša, který se vydal na drzý průnik přes půl hřiště a až gólman Hanuš jeho ránu srazil na roh. Po něm Kukecův centr našel na bližší tyči Greguše, který hlavičkou trefil podruhé. Hanuš si na balon znovu sáhl, gól však neodvrátil.

Jihlava po změně stran získala územní převahu. I proto, že domácí zahustili střed a zaměřili se na to, aby neinkasovali. Stažená Ostrava však soupeře k přímému ohrožení Šroma nepustila a vyčekala si třetí úder.

Kukec čtvrthodinu před koncem sklepl balon do druhé vlny na střídajícího Krmenčíka, který se z malého vápna umístěnou ranou trefil k tyči.

Teprve potom se ke slovu dostala i Vysočina. Vaculíkův roh z malého vápna nekompromisně hlavou usměrnil do sítě Krejčí, ale v závěrečné desetiminutovce už se na hřišti nic zvláštního neudálo.

Příbram v úvodu svého soupeře smetla

Příbram potřebovala doma nutně bodovat, aby měla do závěrečných kol klid v boji o záchranu, a tak na hosty vyrukovala s aktivním napadáním. Trenér Čuhel navíc posílil ofenzivu o Stratila, což se ukázalo, jako velmi dobrý krok.

Už ve 12. minutě si ve vápně smolně srazil míč na ruku hostující Čížek a Příbram dostala výhodu pokutového kopu, kterou Řezníček využil a vstřelil už svůj sedmý jarní gól.

Chvíli na to prostrčil Pilík míč na Stratila, který s přispěním břevna dostal míč do branky a zvýšil už na 2:0. Byl to pro něj první jarní zásah.

Stratil pak mohl ještě do poločasu zaznamenat hattrick, ale nejprve jeho střelu vyrazil na břevno brankář Špit, který lapil i následnou dorážku Volešáka. Vzápětí Stratil v dobré pozici přestřelil a další střela mladého útočníka skončila na tyči.

Jablonec může děkovat gólmanu Špitovi

Jablonec navíc po půlhodině hry přišel o stopera Beneše, který si poranil achilovku. Trenér Skuhravý místo něj poslal útočníka Hubníka a snažil se zvýšit ofenzivní sílu.

To se i podařilo a Jablonec se začal prosazovat. Ale Čížkův přímý kop zneškodnil brankář Hruška stejně jako další pokus Čížka a Loučky, který si navedl míč do středu, ale v dobré pozici trefil jen náruč domácího gólmana.

Hned z následného útoku Příbrami se do podobné pozice dostal Zeman a technickou střelou k tyči zvýšil vedení domácích.

Po změně stran už se utkání spíše dohrávalo. Jablonec neměl dostatek psychických sil ani potřebnou kvalitu, aby se ještě pokusil s výsledkem něco udělat, Příbram zas neměla potřebu se hnát dopředu.

Přesto to byli Středočeši, kdo měl zajímavější akce, ale Řezníčka s Volešákem vychytal Špit. Střídající Kraut v závěru v pádu přestřelil.

Liberec od začátku na soupeře vlétl

Na hřišti nebylo patrné, že Liberec dvakrát za sebou prohrál 1:4 a Teplice v minulém kole jako první v ligové sezoně porazily Spartu. Domácí Slovan začal aktivně a přes půlhodiny byl lepším týmem.

Už v první minutě dotlačil Frýdek míč do sítě, sudí ho ale kvůli předchozí ruce neuznal. Liberci pomohlo, že poprvé na jaře nastoupil v lize uzdravený Delarge, který dělal rychlostí teplické obraně problémy.

Domácí lépe kombinovali, vyhrávali většinu osobních soubojů a ve 22. minutě šli do vedení. Pavelka v rohu pokutového území zasekl balon a přesnou střelou k zadní tyči překonal Grigara. Liberecký záložník navázal na gól z předešlého kola proti Znojmu.

Slovan pokračoval v aktivitě a po půlhodině mohl zvýšit, Budnik ale sám před Grigarem nedal. Za dvě minuty poprvé zahrozily Teplice díky Litsingimu, gólman Hroššo jeho střelu s námahou vyrazil na roh.

Hroššova hrubka Liberec mrzet nemusí

Další zákrok si ale slovenský brankář, který po pěti zápasech dostal přednost před Kovářem, za rámeček nedá.

Ve 44. minutě si došel pro balon na kraj vápna, míč mu však vyklouzl pod tělem přímo před nejlepšího teplického střelce Litsingiho, který v klidu do opuštěné branky srovnal.

Libercem na chvíli inkasovaný gól otřásl a zdálo se, že Teplice by mohly na startu druhé půle získat převahu. Jenže v 57. minutě zacentroval z levé strany Frýdek a Delarge hlavou vrátil domácím vedení.

Hosté se ještě snažili znovu srovnat, do gólové šance už se ale nedostali. Slovan výhrou potvrdil, že se mu proti Teplicím doma daří, na stdionu U Nisy je v lize porazil posedmé z posledních osmi duelů.

Slovácko zápas od úvodu ovládlo

Slovácko od úvodních minut vsadilo na útočný fotbal a už ve 4. minutě trefil Diviš po sprinterském souboji s Buchtou tyč. Domácí dostali soupeře pod tlak, Znojmo však dlouho držel ve hře brankář Hrubý, který kryl střely Šumolikoského, Petra, Diviše, Doška i Valenty.

Fotbalistům Znojma nechyběla bojovnost, snaha o rychlé protiútoky však končila na nepřesné finální přihrávce. Na hrotu sice nejlepšího znojemského střelce Vašíčka doplňovali Crnkič s Haurdičem, ale k vážnějšímu ohrožení domácího brankáře se nedostali.

Vedení se Slovácko ujalo ve 28. minutě po křížné střele útočníka Doška, který nakrojil druhou stovku branek v české lize. V závěru poločasu propásl možnost vyrovnat Vašíček, jemuž po sólovém útoku v poslední chvíli ukopl míč vracející se obránce Kuncl.

Také po změně stran diktovali tempo fotbalisté Slovácka po Valentově centru z pravé strany přidal druhý gól Trávník a připsal si tak první ligový gól. Po něm se domácí stáhli do obrany a Znojmo na chvíli přebralo iniciativu, ale bez výsledku.

Výsledky 28. kola:

Baník Ostrava - Vysočina Jihlava 3:1 (2:0)

Branky: 25. Kukec, 32. Greguš, 76. Krmenčík - 81. Krejčí. Rozhodčí: Ardeleánu - Hrabovský, Antoníček. ŽK: Narh. Diváci: 8818.
Ostrava: Šrom - Byrtus, Kaša, Frydrych, Sukup - Greguš - Kukec (89. Foltyn) Šichor, Svěrkoš (78. Holzer), De Azevedo - Narh (60. Krmenčík). Trenér: Bernady.
Jihlava: Hanuš - Mikula (46. Jánoš), Tlustý, Krejčí, Vepřek - Koloušek (73. Kučera), Marek, Vaculík - Masopust, Harba, Jungr (73. Mešanovič). Trenér: Rada.

1. FK Příbram - Baumit Jablonec 3:0 (3:0)

Branky: 12. Řezníček z pen., 18. Stratil, 44. Zeman. Rozhodčí: Zelinka - Vlasjuk, Hájek. ŽK: Volešák, Pilík, Kraut - Kopic, Eliáš. Diváci: 2172.
Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Zápotočný, Mišůn - T. Pilík, Krbeček, Volešák, Zeman (84. Mareš) - Stratil (68. Danoski), Řezníček (75. Kraut). Trenér: Čuhel.
Jablonec: Špit - Eliáš (74. Landovský), Štochl, Beneš (30. Hubník), Novák - Kopic, Rossi, Loučka, Čížek, Jablonský (60. Moulis) - Doležal. Trenér: Skuhravý.

Slovan Liberec - FK Teplice 2:1 (1:1)

Branky: 22. Pavelka, 57. Delarge - 44. Litsingi. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Kotík. ŽK: Pokorný, Obročník - Litsingi, Ramos. Diváci: 3722.
Liberec: Hroššo - Coufal, Rajnoch, Pokorný, Fleišman - Pavelka, Obročník, M. Jarolím, Delarge - Budnik (76. Pimpara), Frýdek (74. Novotný). Trenér: Vavruška.
Teplice: Grigar - D. Jablonský, Klimpl, Matula - Vondrášek (56. Ramos), Vachoušek, Ljevakovič, Nivaldo - Litsingi, Jindráček (76. Fenin), Chukwuma (28. Vůch). Trenér: Ščasný.

1. FC Slovácko - 1. SC Znojmo 2:0 (1:0)

Branky: 28. Došek, 66. Trávník. Rozhodčí: Franěk - Filípek, Zeman. ŽK: T. Rada, Trávník, Heča - Cihlář, Mudra, Lacko. Diváci: 4298.
Slovácko: Heča - Kuncl, T. Rada, Košút, Reinberk - Šumulikoski - Diviš, Valenta, Trávník (83. Havlík), Petr - Došek. Trenér: Habanec.
Znojmo: Hrubý - Hříbek, R. Buchta (66. Odehnal), Hnaníček, Mudra - Crnkič, Haurdič (58. Gal Andrezly), Zeba, Lacko, Cihlář - Vašíček (46. Stáňa). Trenér: Kalvoda.

1. Sparta 27 22 4 1 65:18 70
2. Plzeň 27 18 7 2 61:20 61
3. Mladá Boleslav 27 14 8 5 53:29 50
4. Liberec 28 13 5 10 35:45 44
5. Teplice 28 12 6 10 49:35 42
6. Slovácko 28 11 6 11 42:37 39