Ghana na úvod Africa Cupu vydřela výhru na Guineou

roj
20. 1. 2008 22:38
Ghana - Guinea 2:1
Fotbalista Ghany Sulley Muntari osalvuje vítězný gól proti Guineyi v úvodním zápase mistrovství Afriky. | Foto: Reuters

Akkra - Vítězstvím 2:1 nad Guineou gólem Sulley Muntraiho v poslední minutě zápasu zahájili fotbalisté Ghany na domácí půdě Africký pohár národů, na němž patří k největším favoritům.

Zahajovací utkání celého šampionátu mělo být jednoznačnou záležitostí domácích fotbalistů, jenže ti dlouho nemohli zlomit odpor Guinejců.

Ghaňané, kteří v utkání celkem třikrát nastřelili tyč, se ujali vedení až v desáté minutě druhé půle. Po faulu na Juniora Agoga se z penalty nemýlil Asamoah Gyan.

Jenže "Černé hvězdy" udržely vedení pouhých deset minut. Po rohovém kopu se dostal k hlavičce Kalabane a s přispěním břevna a šťastného odrazu od domácího gólmana srovnal na 1:1.

Guinea tak překonala obranu, kterou marně dobývala česká reprezentace na MS v Německu a držela favorizovaný výběr kouče Claudia Le Roye v šachu.

Rozhodl až Muntari v posledních vteřinách utkání, když napřáhl z pětadvaceti metrů a vystřelil na vyprodaném stadionu Ohenje Djan vítězství pro Ghanu.

Domácí předváděli nejlepší výkon v prvním poločase, jenže místo gólového efektu jen nastřelovali brankovou konstrukci. Nejprve nastřelil tyč Agogo, těsně před koncem prvního dějství do té samé hlavičkoval Michael Essien.

Třetí smolný zásah si připsal i Muntari, pozdější hrdina duelu. Nakonec se však domácí radovali z výhry. Druhý zápas ve skupině A mezi Namibií a Marokem je na programu v pondělí.