Ghana se noří do smutku. Egypt si zopakuje finále

ip
7. 2. 2008 23:45
Finále afrického poháru sehraje Kamerun a Egypt
Kamerunští hráči oslavují vítěznou branku, kterou vstřelil střídající útočník Nkong. | Foto: Reuters

Accra - Fotbalová Ghana smutní. Její fotbalisté vypadli v semifinále Afrického poháru s Kamerunem, když prohráli na domácí půdě 0:1. Jedinou branku vstřelil střídající Nkong.

Domácí přitom vstoupili do utkání lépe a mohli se ujmout vedení již v 6. minutě, kdy se po přímém kopu ocitl v dobré pozici Addo, ale míč ve vzduchu těsně minul.

Kamerunští "lvi" odpověděli střelou Emana z 21. minuty, která pro změnu mířila nad Kingstonovu branku.

Oba týmy ale poté začaly poctivě bránit, a tak se diváci moc brankových příležitostí nedočkali.

Pro domácí fanoušky navíc mohlo být mnohem hůř pár minut před koncem prvního poločasu. To se k přímému kopu z úctyhodné vzdálenosti postavil Geremi a jeho "pumelice" otřásla břevnem Kingstonovy branky.

Ani ve druhém poločase se hra moc nezměnila. Ghana se však postupně snažila vybudovat rychlými křídelními akcemi soustavný nápor. Kamerunské obránce proháněl zvláště Hamilu Draman, ovšem ani po jednom z jeho centrů nevznikl před Kameniho brankou potřebný rozruch.

Utkání rozhodl náhradník

Nadějná příležitost přišla pro Ghanu po hodině hry, kdy se po rohovém kopu dostal na vzdálenější tyči k hlavičce Muntari. V dobré pozici ale nezamířil přesně.

O pár minut později se ocitl v další šanci Ayew, jenže ani tentokrát jeho střela v síti neskončila.

Ghana se příliš soustředila na útok a toho Kamerun ihned využil. Po přihrávce Eto´a se vřítil do otevřené obrany střídající Nkong a střelou ke vzdálenější tyči zmrazil všechny domácí příznivce na stadionu.

"Černé hvězdy" (přezdívka fotbalové reprezentace Ghany - pozn. red.) se po inkasované brance vrhly za vyrovnáním a nejblíže k němu měl útočník Agogo. Ten v nadějné pozici nejprve nepřehodil vyběhnuvšího brankáře Kameniho a krátce na to nedokázal ani usměrnit svou hlavičku po přímém kopu.

Závěr zápasu se proto nesl v nervózní atmosféře a poté, co byl ošetřován kamerunský Song, napadl jeho spoluhráč Bikey jednoho z pořadatelů, za což si také vysloužil červenou kartu. I v deseti hráčích ale dokázali svěřenci Otto Phistera udržet vedení a mohou se tak těšit na finále.

Egyptská naděje na obhajobu stále žije

V repríze posledního finále na sebe narazily týmy Egypta a Pobřeží slonoviny.

Lépe do zápasu vstoupil obhájce trofeje a už po 12. minutách přiblížil Egypt do finále Fathi, jehož střelu nešťastně tečoval Didier Zokora.

Pobřeží slonoviny se po inkasované brance vrhlo za rychlým vyrovnáním, zejména Didier Drogba udržoval egyptského brankáře El Hadariho v neustálé pohotovosti.

Poprvé na sebe útočník londýnské Chelsea upozornil po půl hodině hry, kdy se probojoval až do pokutového území, jenže ve velké příležitosti trefil pouze hruď egyptského brankáře. Druhou šanci měl Drogba v nastaveném čase první půle, ovšem jeho hlavičku chytil opět El Hadari.

Do třetice si kapitán týmu vylámal zuby na pětatřicetiletém gólmanovi na začátku druhého dějství, kdy tentokrát gólman zasáhl reflexivně na brankové čáře.

Čtěte více: Skandál, tvrdí Drogba. Byl jsem v Africe podveden

Blesk z čistého nebe proto přišel po hodině hry. Po rohovém kopu Egypta se prosadil Amr Zaki, jehož hlavička se šťastně odrazila od břevna za brankovou čáru.

"Sloni" (přezdívka týmu Pobřeží slonoviny pozn. red.) vykřesali jiskřičku naděje hned o minutu později. Do míče se z hranice pokutového území opřel Abdulkader Keita a snížil na 1:2.

Definitivní stopku však svěřencům Ulricha Stielikeho vystavil za dalších pět minut opět Amr Zaki, jenž si nejprve poradil s Tourém a střelou na vzdálenější tyč rozvlnil síť za gólmanem Lobouem potřetí.

Pobřeží slonoviny se už psychicky nezvedlo a i přes územní a střeleckou převahu se jim nepodařilo vstřelit kontaktní gól. Naopak v nastaveném čase pečetil konečný účet zápasu Aboutriaka.

Egypt si po čtvrtečním vítězství opět zopakuje po dvou letech účast ve finále, kde bude obhajovat africký titul proti Kamerunu.

Ghana - Kamerun 0:1 (0:0)