reklama

Čermákův gól a kauza Konaté upozadily diskusi, kdo může za sparťanský debakl na Donu

Tomáš Požár si sice v neděli připsal na lavičce Sparty vítězství, přesto mají na Letné ještě o lecčems přemýšlet Tomáš Požár si sice v neděli připsal na lavičce Sparty vítězství, přesto mají na Letné ještě o lecčems přemýšlet autor: Reuters
Po ostudě v Evropské lize se Sparta potřebovala rychle otřást a neztratit vzápětí část nadějí i v domácí lize. To s vypětím všech sil zvládla, všechny otazníky však nerozehnala.

Glosář - Jsou mače, o kterých víte, že je prostě zvládnout musíte. Za každou cenu. Jinak se vám pod rukama všechno rozsype jak domeček z karet. A fotbalová Sparta v neděli opravdu za každou cenu potřebovala porazit v derby tým Bohemians.

Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Prohlédněte zde

Důvod byl nasnadě. Ještě ani jarní liga nezačala a Sparta už stačila dostat napráskáno. Jak známo, v prvním utkání na začátku vyřazovací části Evropské ligy utržila v Rostově na Donu zdrcující porážku 0:4, která navíc celkem věrně odrážela to, co se na trávníku dělo.

Od příletu domů měla tedy Sparta jen minimum času na to, aby stopla interní vyšetřování plné výčitek ve stylu "kdo za to může" a dala dohromady novou sestavu, která by alespoň částečně nebyla zatížená rostovským průšvihem na čtvrtou.

To vše proto, aby zabránila případné další bodové ztrátě, která by jí zkomplikovala zbývající šance i v poslední soutěži, které se ještě reálně účastní s nějakou nadějí na úspěch, tedy v ePojisteni.cz lize.

Tlak navýšily i sobotní výsledky, kdy se jak Plzni, tak Slavii podařilo vyhrát. A na Spartě, která na tyhle dva podle tabulky nejsilnější kluby ztrácela už po podzimu, tedy bylo, aby jejich sobotní bodové vklady povinně dorovnala.

Za Konatého se teď dají schovat vážnější zmatky

Sparta - Bohemians 1:0. Nebýt paralelně hraného hokejového utkání mezi Spartou a Kometou, mohlo na Letnou jistě zamířit i víc než 11 392 diváků. Ti, co přišli, byli zvědaví zejména na sparťanskou sestavu.

Oproti debaklu na Donu zaznamenala tři změny. Ve stoperské dvojici se místo Mazucha objevil Holek, uprostřed pole nahradil Váchu konstruktivnější Čermák a na hrotu se místo Juliše objevil Lafata.

Největší emoce vyvolal nástup Tiemoka Konatého, kterého si teď sparťanští "kotelníci" vybrali za svůj terč.

Živě: Sparta - Bohemians 1:0, Čermák zařídil vítězství Sparty v malém derby Živě: Sparta - Bohemians 1:0, Čermák zařídil vítězství Sparty v malém derby Čtěte zde

Vyčítají mu, nutno říct, že oprávněně, fakt, že na podzim Spartu zradil, když si chtěl vytrucoval odchod do Steauy, a tak bojkotoval tréninky i mistrovský zápas. Vedení klubu se ale hráči z Pobřeží slonoviny rozhodlo dát v zimě druhou šanci, což část příznivců neakceptovala. Stejně jako hráčovu omluvu. A kontroverze se ještě zintenzivnila, když se Konaté z přemíry snahy dokázat, že chce Spartě opravdu pomoci, nechal v Rostově hloupě vyloučit.

Postavit ho proti Bohemians chtělo od trenérů a jistě i od hráče samého kus osobní statečnosti, Konaté se na Letné musel potýkat s podobnými projevy nevole, jaké na stejném stadionu obvykle strojí plzeňskému provokatérovi Limberskému.

Ničit vlastního hráče je ale samozřejmě záležitost ještě o level kontroverznější. Ti, co na něj bučí či pískají, jako by se trochu ztráceli v logice. Vyčítají mu, že Spartu zradil a poškodil. Že ji teď svým počínáním oni sami poškozují jakbysmet, už jim patrně asi nedochází.

Jak Konaté ukázal i proti Bohemians, je nejrychlejším hráčem Sparty, možná v celé lize. Pokud ho klub odstaví, škrtne si velké množství variant ze svého potenciálního herního rejstříku. A navíc si znehodnotí "zboží", místo několika milionů eur by za Afričana šoupnutého někam do juniorky nemuseli dostat prakticky nic.

Na druhou stranu - aniž bych to chtěl komukoli ze Sparty podsouvat, Letenským částečně může ulevit, když fanoušci, případně média, momentálně řeší v první řadě "případ Konaté".

A tím se trochu upozaďují další, v mnoha ohledech důležitější a podstatnější zmatky, do kterých se teď na Letné zavrtali.

Čtyři góly stačí, drahoušku! Sparta propadla v taktice i výkonem, Konaté sám za všechno nemůže Čtyři góly stačí, drahoušku! Sparta propadla v taktice i výkonem, Konaté sám za všechno nemůže Čtěte zde

Nedebatovat o Konatém, mohla by se totiž veřejnost vracet třeba k tomu, jak trenéři Rostova na Donu šokované sparťany totálně vypekli, když nasadili tři vysoké hráče, na které programově nakopávali balony. A dosáhli tak dvou efektů naráz: zmáčkli sparťany hned od začátku do kleští a neumožnili jim navíc ve středu pole presovat. Tím se veškerá sparťanská taktika zhroutila.

Místo o Konatém by se také mohlo mluvit o tom, kdo tedy vlastně Spartu řídí, trénuje, kdo vybírá sestavu. Zda David Holoubek jako na podzim, nebo Tomáš Požár? Tedy sportovní ředitel klubu, který byl do čela realizačního týmu postaven do konce jara. Jak víme, kvůli tomu, že na rozdíl od Holoubka drží trenérskou profilicenci.

Neuspět s Bohemians, jistě už by se začalo řešit, jestli byl opravdu dobrý nápad svěřit Spartu dvěma mladým mužům, kteří sice mohou být nositeli progresu a moderny, ale prvním dospělým týmem, který kdy v životě trénují, je teď právě pražská Sparta.

Samozřejmě že třeba po výhře nad Southamptonem, která na podzim rozhodla o dalším postupu Sparty v Evropské lize, mluvily všechny sparťanské hvězdy o trenéru Holoubkovi v superlativech. Jenže reálné vztahy prověří vždy až krizové momenty. A ty si na Spartě prožívají právě teď.

Že model se dvěma trenéry nabízí logicky četné mouchy, podtrhávají třeba nepotvrzené historky o tom, že sotva po Rostově opustil Požár kabinu se slovy: "Už to neřešme, hoďme to za hlavu, pojedeme dál," objevil se v ní údajně David Holoubek s cílem zase si ten nepovedený zápas pěkně do detailu rozebrat.

Nevzít za Dočkala 175 milionů je kapku bláznivé. Partii bez limitu už tu ale Křetínský nehraje sám Nevzít za Dočkala 175 milionů je kapku bláznivé. Partii bez limitu už tu ale Křetínský nehraje sám Čtěte zde

Do toho všeho si vložte další sparťanské příběhy poslední doby, třeba ten o rozhodnutí klubu neuvolnit Bořka Dočkala do Číny za 175 milionů korun (podle některých zdrojů dokonce za 190 milionů) a znemožnit mu tak zinkasovat si v Asii 70 milionů korun ročně.

A že mají po odchodu Jakuba Otavy na Letné problém i s administrativou, to prozradila i story kolem brankáře Viktora Budinského a také mladíka Martina Nového, které Sparta poslala na hostování do Mladé Boleslavi, resp. Jihlavy, načež se zjistilo, že tam kvůli regulím FIFA oba nesmí hrát, protože by se v průběhu jediné sezony ocitli už na čtvrté adrese - více zde.

Ve všech těch zmatcích přinesla tedy Spartě v neděli večer mimořádnou útěchu a momentální spásu parádní dalekonosná střela Aleše Čermáka, která malé derby s Bohemians rozhodla.

Jinak se totiž na Letné hrál vyrovnaný zápas, co do počtu šancí nadupaná Bohemka soupeře dost možná i předčila - a může opravdu litovat, že třeba Markovič brankáře Koubka v jasné příležitosti neprostřelil. Nutno zdůraznit, že před dalšími problémy uchránil sparťanskou brankou i asistent rozhodčího Kotík, který zdviženým ofsajdovým praporkem dvakrát chybně zastavil "klokany" v sólo-nájezdu právě na brankáře Koubka.

Na Spartě bylo cítit, že je pořád nesvá, zelenobílí logicky cítili šanci. A hráli na Letné opravdu výtečně. V defenzivním postavení sázeli až na pětičlennou zadní linii, útočné nájezdy halvbeků, především skvěle hrajícího Havla, činily pak Spartě nemalé potíže.

V závěru Sparta vůbec nevypadala jak domácí suverén, "klokani" se nastěhovali do její šestnáctky a rvali se tam o bod. Marně, ale pokud dokážou hrát tímhle způsobem zápas co zápas, pojedou svěřenci Miroslava Koubka tabulkou nahoru jako expresní zdviží.

Pokud tedy zkušenému trenérovi ještě narychlo někdo nerozebere tým pod rukama. V zákulisí se například mluvilo o tom, že si právě Sparta myslí na Dominika Maška.

To ale vyvrátil Zdeněk Nehoda, který mladého hráče zastupuje. "Zájem o Dominika jsme registrovali, ale z jiných klubů než ze Sparty. A teď v zimě už se určitě nikam přesouvat nebudde."

Co se týče Sparty, pořád prý ještě existujej možnost, že se znovu otevřou česko-čínské rozhovory na téma Bořek Dočkal.

Forma by byla. Teď do Příbrami a pak už přijede Plzeň

Slavia - Jihlava 2:0. Hosté ještě samozřejmě chtějí nějak oživovat své záchranářské ambice, tým trenéra Michala Bílka si ale na to bude muset najít nějakou jinou adresu. V Edenu se sešlo čtrnáct tisícovek příznivců Slavie lačných boje o titul a první naservírovaný chod jim chutnal. Byť se fotbalová hostina už zase o něco opozdila kvůli pohaslým světlům.

Na počátku byla tma. A z ní povstalo další vítězství Slavie Na počátku byla tma. A z ní povstalo další vítězství Slavie Prohlédněte zde

Kanonýr Milan Škoda ale opožděný zážeh do jara nemá, upevnil si sebevědomí dvěma zásahy, po Frydrychově utěšeném centru a pak i z penalty, takže rozjezd Slavii vyšel. Potvrzení formy hned v úvodu jara je pro ni důležité, protože po výletu do Příbrami hostí už v příštím domácím utkání v Edenu v neděli 5. března mistrovskou Plzeň.

Kádr má teď Slavia tak nabitý, že se ani při karetní absenci Ngadeua na hřiště z lavičky vůbec nedostal kapitán Bílek, stejně jako Bořil či Alvir, ani v nominaci k utkání se neocitli Švento či Mingazov. V klidu mohou doléčit šrámy, hráčů teď má Slavia opravdu dost.

Ani na střídačce Krmenčík gólovou chuť neztratil

Plzeň - Příbram 1:0. Jaké výhody i zápory s sebou nese tak nabušená soupiska, vědí už nějaký ten pátek velmi dobře také v Plzni. Na lavičku se v prvním jarním kole usadily dvě zimní posily Janža a Hájek, vedle nich tam duel strávila i podzimní opora Zeman - a dlouho se na střídačce o svou šanci třásl i další podzimní hrdina Krmenčík.

Živě: Plzeň porazila Příbram 1:0. Rozhodující gól dal ve druhém poločase střídající Krmenčík Živě: Plzeň porazila Příbram 1:0. Rozhodující gól dal ve druhém poločase střídající Krmenčík Čtěte zde

Přednost před ním dostal tentokrát na hrotu Poznar, jemuž se s pěti zásahy celkem dařilo v zimních přípravách.

Místo podhrotu si pronajal nově příchozí Ivanschitz, který se při hledání klíče k příbramské obraně několikrát ocitl v situaci, k níž už ke gólu scházelo minimum, ale štěstí mu napoprvé nepřálo. Plzeňská trpělivost v souboji s obětavě hrajícím soupeřem našla své vyústění, až když Ivanschitze vystřídal právě Krmenčík a po změně rozestavení na dva hroty domácí zjednodušili hru. Což vedlo i ke Krmenčíkově vítěznému gólu.

Pochvalu si ale zaslouží i notně obměněný tým Příbrami, se kterým mladý trenér Kamil Tobiáš přes zimu, i v limitovaných domácích podmínkách, zjevně udělal kus práce. Bude to ale stačit na záchranu?

Zavadil zpět na místě činu

Teplice - Brno 1:1. Největší pikantérií zápasu byla asi skutečnost, že se matador Pavel Zavadil objevil v brněnské základní sestavě prvně od 2. dubna, kdy se zranil právě Na Stínadlech. A protože to tehdy bylo s penaltovým faulem, spílali mu tenkrát domácí, že všechno nasimuloval. Následná operace křížových vazů jim snad dokázala, že opravdu nikoli…

Zavadil se coby střídající hráč objevil na hřišti v dresu Zbrojovky už v závěru podzimu, v dubnu mu bude 39 let, a pořád si to bez něj v Brně neumí představit. Nic proti němu ani proti dalšímu veteránovi Janu Polákovi. Ale člověk si tak říká, jestli by už alespoň na jiných pozicích nemohli v dresu Zbrojovky dostat větší šanci její talentovaní mladíci, třeba Krejčí. Ligová minuta je sice jistě fajn, ale moc v ní nerozkvete.

Pozor na Tetteha!

Slovácko - Jablonec 0:0. Domácí sice spílali sudímu Houdkovi, že jim vyloučení Daníčka přišlo moc přísné. Klíčový byl ale v utkání podle všeho hlavně souboj na pokračování, ve kterém hráli hlavní role domácí Tetteh a jablonecký gólman Hrubý. Jeho rukavice byly teď sice úspěšnější, pokud ale 19letý dlouhán z Ghany neztratí střeleckou chuť, může pro slováckou ofenzivu znamenat obrovský přínos.

Boleslav drží evropskou hranu

Karviná - Mladá Boleslav 1:1. Hosty sice před zápasem zaskočila zpráva, že Budinský, půjčený ze Sparty, nesmí chytat (viz výše), nicméně Šeda klubovým šéfům ukázal, že není důvod ho opomíjet. Bodíkem si Středočeši upevnili pátou příčku v lize, která však letos na poháry stačit může i nemusí, vzhledem k tomu, že v poháru už nepokračují Sparta či Plzeň. Na rozdíl od nich se ale Boleslav i v osudí Mol Cupu stále drží.

Hradec v Malšovicích? Dvojka

Hradec Králové - Dukla 0:2. Tým z Julisky zažil opravdu nevšední eskapádu, když se mu za Prahou porouchal autobus a mužstvo se do dějiště utkání muselo dostávat narychlo svolávanými osobními vozy.

Na hřišti jim to přineslo štěstí, v přinejmenším vyrovnaném zápase ale domácí "Votroci" opakovaně nezvládli koncovku, takže si v záchranářských pracích zase pěkně zkomplikovali život. A jen potvrdili, že ve vlastní malšovické aréně se jim v této sezoně opravdu krutě nedaří a jdou tu od porážky k porážce - se Slavií, s Karvinou, se Spartou a teď i s Duklou.

Utěšit je může, že venku jim to jde občas líp. Už v pátek v Jihlavě by to potřebovali potvrdit.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Příbram je na padáka, ale titul? Bude to dlouhý, ale čistý boj, shodnou se Komňacký s Pešicem Příbram je na padáka, ale titul? Bude to dlouhý, ale čistý boj, shodnou se Komňacký s Pešicem Prohlédněte zde
reklama