reklama

Churavý útok Slavie může léčit Chorý. Střelci Barošovi se zatím od kritika Vízka odskočit nepodařilo

Slávistický trenér Jaroslav Šilhavý se v Ostravě musel smířit se ziskem jediného bodu. Slávistický trenér Jaroslav Šilhavý se v Ostravě musel smířit se ziskem jediného bodu. autor: Dalibor Sosna
Fotbalová Slavia už si musela povšimnout, že nedává góly ze hry. Plzeň zahnala chmury v Jablonci výhrou a čistým kontem.

Glosář - Ze zlaté stezky vedoucí k branám Ligy mistrů už sice fotbalisté Plzně museli odbočit, čtvrteční nezdar v partii s někdejší Steauou je ovšem nevykolejil natolik, aby si starosti vnesli i do domácí soutěže. Takže si v neděli v Jablonci připsali další tři body a spolu s nováčkem z Olomouce vedou tabulku.

Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Prohlédněte zde

Slávisté svůj sen o Champions League stále živí a ani páteční los, který jim poslal do cesty kyperský APOEL, jim náladu nezkazil. Horší už to bylo v neděli v Ostravě, odkud jeli Šilhavého hoši domů jenom s bodem.

Asi nejdiskutovanějším momentem kola byla neuznaná branka domácího Milana Baroše, jíž předcházelo útočníkovo hraní rukou, které zkušený sudí Radek Příhoda vyhodnotil jako nedovolené. Milovníky statistik možná zaujme, že kdyby branka platila, poodskočil by Milan Baroš v žebříčku Klubu ligových kanonýrů známému kritikovi poměrů v českém fotbale Ladislavu Vízkovi, mimo jiné olympijskému vítězi z Moskvy.

Teď jsou oba na 126 gólech, o branku lepší je sparťanská legenda Josef Silný. Na 128 brankách pak může Baroš dostihnout Libora Doška - více zde.

Sporných situací na rozhodování se ve 2. ligovém kole objevilo víc. Podezřele vypadal třeba v závěru utkání v Olomouci zákrok na libereckého Voltra. Jako tutová penalta vyhlížel zákrok Ostojiče z Dukly na teplického Vaněčka. A po vyloučení nejspíš volal i Živuličův nebezpečný zákrok na jabloneckého protihráče. Sudí Pavel Královec ale vše řešil jen napomenutím. Uvidíme, jak se k jednotlivým situacím vyjádří Listkiewiczova komise rozhodčích.

Kolo dnes dokončí zápas fotbalistů Mladé Boleslavi se Spartou (od 17 h, ČT Sport). Oba týmy se musely vyrovnat s vyřazením z Evropské ligy již ve 3. předkole, Sparta doma neuspěla s CZ Bělehrad, Boleslavští si v albánské odvetě "užili" v horkém a dusném počasí 120 minut na hřišti a nakonec i smutku z penaltového rozstřelu.

Detailnější rozbor situace ve Spartě, plné zahraničních posil, najdete zde.

Tvrdík burcuje: Slavia nedává góly ze hry

Návrat krále: Baroš si poslechl Nohavicu, seřval rozhodčího, trpěl křečemi a pomohl okrást Slavii Návrat krále: Baroš si poslechl Nohavicu, seřval rozhodčího, trpěl křečemi a pomohl okrást Slavii Prohlédněte zde

Ostrava-Slavia 0:0. Kolmá baníkovská akce vrcholí před Laštůvkovou brankou. Gólman hostí vyráží míč přímo do Barošovy ruky, chvíli nato domácí legenda pošle míč do sítě, ale sudí Příhoda kvůli zmíněné ruce gól neuzná.

Na jednu stranu šlo patrně o ruku neúmyslnou, která jen pokračovala v přirozeném pohybu. Po Laštůvkově zásahu ji balon trefil vlastně z několika decimetrů, uhnout se nedalo.

Na stranu druhou pravidla praví: "Za úmyslnou hru rukou je třeba považovat, jestliže hráč zadržením nebo zahráním míče rukou získá pro sebe nebo pro své družstvo výhodu."

Minianketa mezi rozhodčími, kteří si ale nepřáli být jmenováni, vyzněla takto: "Na seminářích nám vždycky říkali, ať u gólu útočnou ruku raději pískáme." Což se tedy i stalo.

A ani sami baníkovci Příhodovo rozhodnutí nijak zvlášť nerozporovali. Na posouzení sudího nechali celou věc jak trenér Radim Kučera, tak sám Milan Baroš.

K jejich vnitřnímu klidu jistě přispěla skutečnost, že zápas skončil remízou - a za bod byl Baník rád. Navíc další ošemetnou situaci, kdy se mohlo diskutovat o penaltové ruce domácího Šindeláře uvnitř šestnáctky, nechal Příhoda být. Takže pokud někdo hledal pocit vybalancovanosti a spravedlnosti, měl tentokrát šanci jej opravdu nalézt.

Slavia oproti utkání v Bělorusku celkem výrazně prostřídala sestavu, tedy vyjma obrany. Nejcitelněji asi scházel rozehrávač Hušbauer, který v pohárovém utkání utržil ránu loktem do obličeje a lékaři mu doporučili, aby si dal pro tentokrát pauzu.

Živě: Baník - Slavia 0:0, bojovný výkon Baníku stačil na bod, sešívaní se nadále hledají Živě: Baník - Slavia 0:0, bojovný výkon Baníku stačil na bod, sešívaní se nadále hledají Čtěte zde

Zatímco v první půli baníkovci, mohutně povzbuzovaní z hlediště, ve kterém se sešlo přes 13 000 fanoušků, drželi se slávisty po herní stránce víceméně krok, po pauze už s přibývajícím časem a přicházejícími kvalitními náhradníky Slavia svůj tlak stupňovala. Ale ke vstřelení branky to nevedlo.

Mnohé naznačí celkový poměr střel 4:17 a z toho povytažený poměr střel na branku 1:2. Jak vidno, slávisté měli příliš velký palebný rozptyl, v útoku jim navíc chyběla dynamika, náběhy. Hra působila hodně statickým dojmem.

I hlavní slávistický boss Jaroslav Tvrdík nejprve na Twitteru pogratuloval Baníku k úspěšnému návratu do ligy a pak dodal: "Na Slavii musíme přemýšlet, proč jsme nedali gól ze hry ve čtvrtém utkání." Doma proti Borisovu a Teplicím pomohly střely z penaltového puntíku, v Bělorusku skóroval Škoda po zahraném rohovém kopu.

Složení obrany Vrba nezměnil, tentokrát neinkasovala

Jablonec-Plzeň 0:1. Zatímco slávisté dumají , proč nedávají góly ze hry, v Plzni se jistě zamýšleli, proč od ex-Steauy dostali dva v Bukurešti a čtyři doma v nešťastné plzeňské odvetě.

Při pokračujících zdravotních problémech Limberského a Hubníka ovšem i v Jablonci nastoupila plzeňská obranná čtveřice Řezník, Hejda, Hájek, Havel v nezměněném složení. Ostatně po odprodeji Matějů do Brightonu už ani přehršel dalších variant k dispozici není. Jen v bráně vystřídal Bolka i tentokrát Hruška.

A společnými silami s kolegy z týmu udržel v Jablonci čisté konto, přestože se ve druhé půli dostávala Viktoria pod výrazný tlak Peltových chlapců. Hrát případně bez vyloučeného Živuliče, bylo by to ještě složitější. Na druhou stranu Hrošovský ve velké, byť ojedinělé plzeňské šanci druhé půle rozdrnčel tyč.

ME 21, Česko-Dánsko: Tomáš Chorý Tomáš Chorý v dresu reprezentace do 21 let Foto: Milan Kammermayer

Olomouc-Liberec 2:1. Nováček se v úvodu soutěže herně chytil. A těžil tentokrát i z výborného timingu útočníka Chorého, který zářil už v minulém ročníku druhé ligy (16 gólů) - a výrazně jako žolík pomáhal také reprezentaci do 21 let na jejím Euru v Polsku.

Kdo ví, jestli Tvrdíkovy úvahy nad řešením slávistických problémů s brankami nebudou směřovat právě k Chorému, o kterém už slávisté v průběhu léta vyjednávali.

Jihlava-Slovácko 0:0. Domácím se herně nedaří, po porážce v Karviné je pro ně bod získaný se Slováckem, vzhledem k průběhu, ještě celkem úspěch. Teď by Vysočina potřebovala nabrat trochu sebevědomí v poháru ve Vyškově. Následuje totiž ligový výlet do Edenu - a pak přijede Plzeň. Čili vyhlídky nic moc.

Bohemians-Karviná 2:1. V Ďolíčku panuje po remíze na Spartě a výhře nad Karvinou, kterou Jirásek trefil v 85. minutě, maximální spokojenost, ale "klokani" by neměli zapomínat na to, že i loni přinesl podzim div ne úvahy o pohárové Evropě - a jaro tradiční záchranářskou "rubačku". Se zájmem teď trenér Hašek jistě bude vyhlížet další průběh zužování kádrů ve Spartě a ve Slavii. Zatím se tahle kooperace daří, třeba ďábelsky rychlý křídelní únik a následná perfektní přihrávka od půjčeného sparťana Reitera, úplného ligového debutanta, byla prostě perfektní.

Bohumil Páník Trenér Zlína Bohumil Páník Foto: ČTK

Zlín-Brno 2:1. Podobně toužebně hledí do Prahy po dalších hráčích i Zlínští. V souvislosti se Slavií padala jména jako Ščuk a Tecl, navzdory původnímu odmítnutí možná stále není zcela ze hry ani Van Kessel. Ale nic z toho není zdaleka jisté, asi nejnadějněji to ze strany Zlína vypadá s van Kesselem. Ze Sparty by prý Zlínští rádi Sáčka, další variantou je Hubínek, který se rozžehnal s Bohemians. Přesněji řečeno Hubínkův sveřepý otec.

V sobotu měl ale Zlín jiné starosti, přímo na hřišti. To když hrál od 52. minuty opět, tak jako před týdnem v Liberci, bez vyloučeného hráče. A navíc prohrával gólem z penalty. Spasitele našli tentokrát Zlínští nečekaného. A to v osobě brněnského kapitána Pavlíka, který nejprve přesnou hlavičkou překonal vlastního brankáře Melichárka, a pak mu poslal zpětnou přihrávku tak neskutečně nepřesně, že balon skončil za brankovou čarou a následoval zcela zbytečný rohový kop, po kterém Zlín skóre otočil. Nevídaná patálie.

Teplice-Dukla 3:1. Bude zajímavé sledovat, jestli Zlín zaznamená červenou kartu i za týden na Julisce. Nebo jestli Dukla bude pokračovat v inkasovaných přídělech. Po debaklu 0:4 v Plzni tentokrát neměla šanci ani v Teplicích, kde domácí kouč Šmejkal uspěl s taktickým receptem: Perte jim jeden balon za druhým, všechno přes střed obrany. Věděl, co dělá. A Dukle po stoperské dvojici Jiránek-Bezpalec vyhořela i nová varianta Jiránek-Ostojič.Jak si všiml twitterový účet csfotbal, inkasovala Dukla 7 gólů v prvních dvou ligových kolech naposledy před 40 lety.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Voráček trumfl Čecha. A jak si v top 10 nejlépe placených českých sportovců vedou Jágr či Plíšková? Voráček trumfl Čecha. A jak si v top 10 nejlépe placených českých sportovců vedou Jágr či Plíšková? Prohlédněte zde
reklama