reklama

Holoubek vyhrál a ušetřil i síly na Plzeň. Trpišovskému teď utíkají body a Pivarníkovi i herní forma

David Holoubek vítězstvím v Izraeli posílil u sparťanských fanoušků svůj kult mladého trenérského zázraku David Holoubek vítězstvím v Izraeli posílil u sparťanských fanoušků svůj kult mladého trenérského zázraku autor: Milan Kammermayer
V Evropské lize vytěžila Sparta v Izraeli z minima maximum, Liberci se teď daří herně víc než výsledkově, za což si moc nekoupí. A Plzeň jako by se ocitla v minikrizi.

Glosář – Fotbal je kouzelný v tom, že ho můžete nahlížet tisíci způsoby, zblízka, z odstupu, z perspektivy okamžité emoce, či naopak zkoumáním dlouhodobého procesu... A vždycky přitom pro sebe nacházíte nová spojení a významy.

Program, výsledky, tabulky. Jak si vedly Sparta, Liberec a Plzeň ve skupinách Evropské ligy? Program, výsledky, tabulky. Jak si vedly Sparta, Liberec a Plzeň ve skupinách Evropské ligy? Prohlédněte zde

Tak třeba zrovna teď. Sparta, Plzeň a Liberec se ve čtvrtek potřetí předvedly ve svých skupinách Evropské ligy. Letenští vezou výhru z Izraele, zbylí dva doma vyšli proti rumunské Astře, resp. proti Fiorentině naprázdno.

Zároveň ovšem samozřejmě platí, že se Plzeň se Spartou dlouhodobě přetlačují o pozici hegemona českého fotbalu. A zrovna teď v neděli je v Doosan Areně čeká vzájemný ligový duel, který může opravdu v mnohém naznačit, jak se to v právě probíhající sezoně s jejich mistrovskými ambicemi vyvine.

A pak je tu rozhodně přítomna ještě jedna důležitá rovina, která zase souvisí s obsazením pozice trenéra Sparty. Jak víme, teď ji má do konce podzimu pronajatou 36letý David Holoubek, teprve studující trenérskou profi-licenci, ale zároveň, alespoň soudě dle ohlasů na sociálních sítích, sbírá stále víc sympatií sparťanských fanoušků.

Zároveň všichni vědí, že do hry o nyní nejasné obsazení sparťanského trenérského trůnu se v zimě nejspíš opět vrátí Jindřich Trpišovský, který teď vede Liberec.

I z těchto perspektiv proto jak fotbaloví bossové, tak i běžní fanoušci pozorně nahlížejí to, co se ve čtvrtek v zápasech Evropské ligy dělo, jak zápasy vypadaly a jaké se uhrály výsledky. Nejen ve fotbale všechno souvisí se vším. Nebo už za čas může souviset.

Při zúženém kádru světil účel prostředky

Euforii si nechávám na jindy, říká Holoubek. A Plzeň? Je favorit. I díky zdraví Euforii si nechávám na jindy, říká Holoubek. A Plzeň? Je favorit. I díky zdraví Čtěte zde

Hapoel Beer Ševa – Sparta 0:1. Ruku na srdce, když příznivci Letenských viděli prvně los skupiny, asi mnohé z nich napadlo: Šest bodů uhrajeme s těmi neznámými Izraelci – a se Southamptonem a Interem Milán se holt nějak uvidí.

V reálu je všechno trochu jinak, protože ti "neznámí Izraelci" se mají velmi čile k světu, když ve skupině začali výhrou v Miláně  a pak doma ukopali remízu s "The Saints".

A Sparta po trapném vystoupení ještě s trenérem Ščasným padla v Anglii a pod novým zaskakujícím koučem Holoubkem pak doma slavně rozsekala Inter Milán. (Jehož trenér Frank de Boer, evidentně válčící s řadou hráčů v kádru, označil výkon svého týmu na Letné za neprofesionální, to jen tak na okraj.)

Ruku na srdce podruhé: Kdyby Sparta po tom, co v Izraeli ve čtvrtek předvedla, zápas prohrála, nikdo by ji za nic nechválil ani omylem. Jenže ona zvítězila. A proto se v letenském táboře jásá a Holoubkův kult tak posiluje.

Nic proti němu, každopádně si své vysvědčení píše průběžně a ta správná chvíle pro jeho objektivní vyhodnocení přijde po skončení podzimní sezony. Hodně důležitou roli v něm dozajista bude hrát fakt, zda Sparta v Evropské lize postoupí do vyřazovací části – a také jak na tom bude v lize. A z toho úhlu pohledu logicky musel mladého trenéra maximálně zajímat jak zápas v Izraeli, tak i ten nedělní, co přijde na řadu v Plzni.

Potíž je, že z klasického "áčka" má teď kvůli velké marodce k dispozici všehovšudy dvanáct hráčů do pole. A nejspíš jen s nimi musí odehrát tři zápasy v osmi dnech. Jak víme, v neděli se hrálo s Jihlavou, ve čtvrtek v Izraeli, v neděli přijde mač v Plzni – a příští středu už zase v poháru uvítá sparťany rozjetý Zlín, fotbalový kolotoč teď sviští bez nejmenší pauzy.

Uvidíme, jestli se Spartě na Plzeň, nebo na Zlín, nebo na další program (Příbram, odveta s Beer Ševou, cesta do Liberce) uzdraví někdo z nabídky Costa, Čermák, Sáček Šural... Protože s Rosickým to asi vypadá špatně a Frýdek či Vácha budou mimo dlouhodobě.

Když tedy Sparta v Izraeli doslova zalezla před vlastní branku, musíme za touto Holoubkovou taktikou hledat i širší souvislosti.

Na Letné nechtěný Vacek už letos Beer Ševě v Izraeli čelil. Spartě radil, co by mohlo slavit úspěch Na Letné nechtěný Vacek už letos Beer Ševě v Izraeli čelil. Spartě radil, co by mohlo slavit úspěch Čtěte zde

Za prvé: Domácí byli v práci s míčem opravdu kvalitní, dávná obezlička, že není slabých soupeřů, nabývá v posledních letech vskutku na reálném významu, takhle dobré fotbalisty jste před pár lety v dresech izraelských nebo třeba ázerbájdžánských týmů opravdu nepotkávali. Přičemž svou roli samozřejmě hraje fakt, že Izraelců za Beer Ševu nastoupilo pět, zbytek týmu tvoří kvalitní legionáři.

Za druhé: Speciálně proti Interu Milán uspěl tenhle tým díky kvalitnímu presinku, úspěšnému loupení míčů v soupeřově kombinaci a následným bleskovým úderům.

To se Spartě zalezlé v Izraeli zejména v první půli před vlastní branku jaksi nemohlo stát, nebylo jí totiž co ukrást.

A navíc tímhle způsobem hry při aktuálním stavu svého kádru a při vědomí toho, že do neděle moc hráčů nedostane do rotace, šetřil Holoubek v rámci možností síly těch, co má k dispozici.

Pulkrab odehrál jen poločas, přesto v televizním rozhovoru poukazoval na to, že v Izraeli je výrazně tepleji než teď v Praze. Konkrétně přes den zhruba 28, ještě večer asi 23 stupňů Celsia, takže se po utkání cítil relativně unavený.

Právě Pulkraba s Lafatou nechal Holoubek spolu s mládežníky z dorostu a juniorky na začátku utkání na lavici náhradníků. Pulkrab pak už v půli nahradil Holzera, kterému se opravdu vyloženě nedařilo, míče mu odskakovaly, nedařilo se mu vlastní pohyb s ostatními spoluhráči na place zkoordinovat, celkově byl tak nějak mimo.

A zrovna sázka na Pulkraba byla pro Holoubka šťastná, Dočkalova přihrávka ho našla naprosto neobsazeného. Až tomu šťastný střelec odmítal uvěřit, že by se před brankou mohl ocitnout tak nebráněný a nebyl přitom v ofsajdu. Nebyl, a Sparta tak z jediné střely na bránu vytěžila maximum v podobě tří bodů. Velkou zásluhu na této vysoké efektivitě nutno vyčíst i brankáři Koubkovi, který bezchybně vyřešil několik velmi ošemetných situací.

Pokud by Sparta dokázala v příštím pokračování Evropské ligy naplnit prvotní představu o dvou výhrách v duelech s Izraelci, už by si s devíti body v tabulce mohla začít s myšlenkou útoku na postup reálně pohrávat.

1. Sparta Praha 3 2 0 1 4:4 6
2. Southampton 3 1 1 1 3:1 4
3. Hapoel Beer Ševa 3 1 1 1 2:1 4
4. Inter Milán 3 1 0 2 2:5 3

Z úspěšných kolejí sjeli zase někam jinam

Živě: Plzeň - Astra 1:2, Viktoria klesla po další ztrátě na poslední místo ve skupině Živě: Plzeň - Astra 1:2, Viktoria klesla po další ztrátě na poslední místo ve skupině Čtěte zde

Viktoria Plzeň – Astra Giurgiu 1:2. Rumunské barvy teď asi v Plzni rádi vítat nebudou, a to nejen proto, že odpovídají těm sparťanským... Před dvěma lety vzal Západočechům pohárovou sezonu celek Petrolul Ploješť, tentokrát si z Plzně veze výhru Astra Giurgiu, aktuálně až dvanáctý tým rumunské ligy, který na nějakou tu výhru marně čekal od 26. září. Už se dočkal.

V Plzni etnicky pestré společenství jménem Astra, doplněné v základní sestavě pěti Rumuny, vsadilo na nejjednodušší možnou taktiku: 25letý útočník Denis Alibec, co v téhle sezoně rumunské ligy odehrál zatím jen 541 minut a vsítil jediný gól, se postavil na půlící čáru. A každou chvíli zapínal své zážehové motory. Jeho rychlosti vysoko hrající zadáci Plzně absolutně nestačili a bylo jen otázkou času, kdy téhle své rychlostní výhody dokáže Alibec efektivně využít.

Domácí mu to navíc ještě usnadnili fatálními chybami v základní rozehrávce. První udělal Limberský, druhou Baránek – a už to bylo 0:2.

Plzni to navíc moc nešlo ani směrem dopředu, hrála na příliš "roztaženém hřišti", nedařilo se jí zahustit své síly do úzkého koridoru, ve kterém by soupeře úspěšně napadala, tak jako proti Razgradu nebo AS Řím.

"Udělali jsme dva kroky ve vývoji zpátky," poznamenal smutně trenér Roman Pivarník, který moc nechápal, proč jeho svěřenci ustoupili z nadějné cesty, na niž po zoufalém vstupu do sezony dokázali na chvíli naskočit. A teď už jsou zase herně mimo, což jistě nemůže nikoho potěšit tak jako Spartu, která má po příletu z Izraele namířeno nyní právě do Plzně.

Navrátilec Baránek se styděl za svůj výkon: Jako bych byl na hřišti poprvé Navrátilec Baránek se styděl za svůj výkon: Jako bych byl na hřišti poprvé Čtěte zde

I z toho úhlu pohledu je aktuální křivka výkonnosti pro Plzeň nepříjemná, byť Pivarník může těžit z toho, že má aktuálně k dispozici širší kádr než Holoubek, a může tak v neděli vyzkoušet i jiné hráče než ve čtvrtek.

Jako velký problém se ukázala Hubníkova žebra naražená na Slovácku, bolestivá natolik, že proti Astře zkušený stoper nemohl nastoupit. Po delším čase (v základu prvně od 20. srpna) naskočil uzdravený Jan Baránek, ale po utkání byl ze svého výkonu sám tak trochu zděšený.

Pokud by Pivarník proti Spartě při další možné absenci Hubníka na Baránka podruhé nevsadil, musel by improvizovat, stopera by musel hrát Limberský nebo Matějů, pak by ovšem Plzni mohly ve vzdušných soubojích významně chybět centimetry. Pro zajímavost Baránek měří 192, Hubník 191, Matějů 184 a Limberský 179 cm.

1. AS Řím 3 1 2 0 8:4 5
2. Austria Vídeň 3 1 2 0 6:5 5
3. Astra Giurgiu 3 1 0 2 4:8 3
4. Viktoria Plzeň 3 0 2 1 2:3 2

Takové chyby se krutě trestají

Liberec doma proti Fiorentině srazily vlastní chyby, podobně ztratila zápas i Plzeň Liberec doma proti Fiorentině srazily vlastní chyby, podobně ztratila zápas i Plzeň Prohlédněte zde

Liberec–Fiorentina 1:3. Italský soupeř sice také aktuálně neprožívá zrovna nejúžasnější chvíle svých dějin, srovnatelné s časy Batistuty, ale i Ujfalušiho či Řepky, v průběžné tabulce Serie A najdeme Fiorentinu až na 14. pozici, fotbalová síla se ale z kouzelného renesančního města rozhodně nevytratila.

Fotbalový světoběžník Paulo Sousa, který coby hráč vyhrál Ligu mistrů s Dortmundem i Juventusem, má nyní jako trenér v kádru hráče s opravdu vybroušenou technikou, pro něž platí, že i když se jim herně úplně nedaří, tak nabídnete-li jim ve slabší chvíli prst, urvou vám nekompromisně celou ruku.

Liberečtí si proto mohou oprávněně drbat hlavu, zejména ve druhé půli dokázali Fiorentinu přitlačit před její bránu, podobně jako minule PAOK Soluň, ale efekt z toho nakonec (znovu) neposbírali žádný.

Zároveň totiž soupeři fatálními individuálními chybami umožnili vstřelit tři góly. Kalinič tak opakovaně poděkoval Karafiátovi, v 70. minutě následně Babacar střídajícímu Bartošákovi.

Když si to shrneme, ze tří českých účastníků Evropské ligy hrál Liberec asi nejzajímavější fotbal, ale bodově opět zplakal nad výdělkem.

Sparta se představila s velmi úsporným stylem, ovšem vytěžila z něj maximum. A Plzni se nedařilo ani herně, ani výsledkově. O to bude možná nedělní ligová bitva s Letenskými vyhrocenější a pikantnější.

Jak známo, Liberec se musel vyhrabat z plošné virózy, která zachvátila skoro celou jeho kabinu – a bezprostředně po karanténě musel odehrát domácí zápas s PAOK Soluň (1:2).

Solidně pak Slovan zahrál i na Julisce, kde duněla břevna a sudí přehlédl jednu nebo dvě penalty ve prospěch Severočechů – ale Trpišovského squadra si z Prahy vezla pouhý bod za remízu 0:0. I z toho úhlu pohledu je teď pro ni velmi, velmi důležitá ligová dohrávka v Karviné, protože nejen v Evropské, ale i v domácí lize už jí výsledkově a bodově začíná ujíždět vlak. Pak jede do ďolíčku a následně do Florencie.

1. Fiorentina 3 2 1 0 8:2 7
2. PAOK Soluň 3 1 1 1 2:3 4
3. Karabach 3 1 1 1 5:7 4
4. Slovan Liberec 3 0 1 2 4:7 1

Hra o trůny, jak o ten český mistrovský, tak o ten trenérský ve Spartě, pokračuje. A mnohé v ní mohly naznačit i právě odehrané zápasy Evropské ligy. K té hlavní zápletce se ale nejspíš zatím teprve blížíme.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama