Italova Sparta vítězné Slavii nestačila. A sudí Jílek zase bez pomoci videa nestačil úrovni derby

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 9. 2017 6:11
Slavia dokázala rozdělit síly tak, že v jednom týdnu zdolala Maccabi i Spartu. Ta byla v 288. derby slabším týmem, žádná italská renesance se u ní stále nekoná
První gól sudí slávistovi Milanu Škodovi upřeli. Tak dal Spartě i druhý
První gól sudí slávistovi Milanu Škodovi upřeli. Tak dal Spartě i druhý | Foto: Aktuálně.cz

Glosář - Dějiny nás učí, že derby "S" již v nejedné sezoně posloužilo jako křižovatka na cestě k úspěchu, či zatracení. Zatímco slávistům se uplynulý týden povedl na maximum, sparťanské sebevědomí utrpělo další políček. Nebo spíš direkt. Ještě pár takových a už by pomalu mohlo začít i odpočítávání: Tre, due, uno…

Červenobílí v týdnu rozdělili síly a vítězství si připsali jak proti Maccabi v Evropské lize, tak v nedělním 288. derby proti Spartě. K plzeňskému lídrovi tabulky se tak přiblížili na rozdíl tří bodů, tedy alespoň na necelý den, protože Viktorii už dnes čeká dohrávka proti Zlínu.

Pokud by si snad Vrbův tým připsal už sedmou ligovou výhru v řadě, utekl by v derby poražené Spartě už na desetibodový rozdíl. Jenže pomalu se rozplývající vidina útoku na titul není jediným sparťanským problémem. Derby podtrhlo skutečnost, že žádná velká renesance se pod vedením italského maestra Andrey Stramaccioniho stále nekoná ani co do herního projevu mužstva. Je stále nepřesvědčivý.

Sparta se v derby prezentovala coby slabší tým na hřišti, zaostávala technicky, silově, úrovní souhry, nepředvedla žádné úspěšné strategické kouzlo - a své herní manko patřičně nedohnala ani zápalem a bojovností.

Přestože utkání ovlivnily chyby rozhodčích, kteří každopádně měli uznat slávistický gól už ve 29. minutě a také neměli nechat dohrát opakovaně faulujícího slávistu Jana Bořila, podstata slávistického úspěchu bezpochyby tkvěla v lepším výkonu domácích fotbalistů. Šilhavého celek prostě Stramaccioniho soubor předčil.

Že při té příležitosti dorovnal sparťanský rekord zvící 33 ligových utkání bez porážky, asi na Letné už nějak skousnou. Horší byl nezdar v přímé konfrontaci a další bodová ztráta.

Stramaccioniho chlapci by si ale každopádně měli dát pozor i na to, aby se ve smutku neutápěli příliš hluboko, protože už ve středu je čeká vystoupení ve III. kole domácího Mol Cupu. Sice míří na hřiště "pouze" druholigového Znojma, ale…

Ale řekněme to na rovinu: jde o poslední soutěž, kterou si ještě Sparta nestihla v této sezoně pokazit. A to zejména proto, že k tomu zatím nedostala příležitost - pohárový program najdete zde.

Včera jsme tě nechtěli, zítra nastupuješ v derby

Slavia-Sparta 2:0. Červenobílým oporám se příliš nelíbilo, že trenér Jaroslav Šilhavý sáhl v týdnu k rotaci a proti Maccabi vyslal na hřiště v řadě případů náhradníky. V derby se každopádně tato strategie zúročila pozitivně, slávisté, kteří nastoupili, měli sil a energie na rozdávání. Oproti Maccabi bylo změn v sestavě celkem sedm.

Sparta už sice v Evropě nehraje, přesto trenér Stramaccioni dost možná v počtu aplikovaných variací stále se proměňující sestavy překoná klubový rekord. Kvůli viróze vypadl stoper Hovorka, i proto Ital posunul z levého kraje obrany do jejího středu Costu, který měl svým výskokem a vzrůstem čelit navíc i výškové převaze soupeře. Kraj obrany prvně v ligové sezoně obsadil Michal Kadlec a jeho jmenovec Václav se objevil na hrotu útoku. Patrně s ideou rychlých úderů z protiútoku, jež jeho konkurentovi Lafatovi už v jeho věku nejsou zcela vlastní.

Pozoruhodné je, že v derby nastoupili hned dva z "vyvrhelů" konce přestupního období. Je to vlastně jen pár dní, co se Václav Kadlec s Martinem Frýdkem ocitli na černé listině - a simsalabim: najednou teď v rudém dresu hráli nejdůležitější zápas podzimu.

Jak vidno, ve Spartě se v mnoha ohledech mění situace z minuty na minutu. Jen se sportovní výkonností se zatím žádné velké pozitivní zvraty nedějí.

Když chybí odražené míče aneb slávisté stříleli i čtyřikrát v řadě

Na jaře si ještě pod vedením Petra Rady v derby sparťané pomohli silou a důrazem. A výhru ztratili jen kvůli tomu, že sudí spolkli Mingazovovo naskočení na protihráče, načež Slavia v závěru vyrovnala z nařízené penalty.

Tentokrát Sparta postrádala i ten herní důraz. Což se projevovalo mimo jiné tím, že se jí málokdy dařilo sbírat odražené míče. Není lepšího důkazu, než situace ve 29. minutě nedělního derby, po níž padla (chybně) neuznaná slávistická branka.

Co jí předcházelo? Slávistická střela číslo 1 - zblokovaná. Vzápětí i střely 2 a 3, obě vyražené Dúbravkou. Ani jeden odražený míč sparťané nesebrali a neodvrátili, a tak se balon i poté ještě dostal ke Stochovi, a ten nalil Škodovi na čtvrtou střelu v sérii. Costa ji pak vykopával až zpoza brankové čáry, což viděli mnozí, jen ne ti nejpovolanější: hlavní sudí Jílek a jeho asistent Blažej.

Sparťané také dopředu dobře věděli, že velká síla Slavie spočívá ve standardních situacích a ve Škodově schopnosti zakončovat ze vzduchu. No a jak Slavia ve druhé půli dosáhla své vítězné branky? Ano, přesně takhle.

Začal to celé Costa poměrně zbytečným faulem, provedeným prakticky přímo v ose hřiště, tedy ve velmi nebezpečné pozici pro standardku. A "dokončil"  Zahustel, který sice skákal, ale ne se Škodou, ale za Škodou, zcela neúčelně, bez kontaktu s ním. A ještě si balon ztečoval do vlastní sítě.

Rosického exhibice se neopakovala, už nedostal prostor

Jestliže se sparťané spoléhali na spasitele s číslem 10, pak je ani tahle mocná zbraň tentokrát nepotěšila. Zatímco proti Karviné Tomáš Rosický na hřišti koncertoval, i proto, že mu protihráči nechávali uctivě prostor, v derby nedostal zadarmo ani milimetr - a proti zdvojované obraně se neprosadil.

Gólově každopádně Sparta v derby neudeřila. A také proto pro ni platí tahle tristní bilance:

Ano, sparťanům by se dost možná hrálo v derby líp, kdyby sudí Jílek vyloučil slávistu Bořila. Ten "schytal" už v 9. minutě utkání žlutou kartu za zákrok na unikajícího Václava Kadlece. A stejný sparťan mu znovu prchal také zhruba dvacet minut nato. Sudí posoudil Bořilův obranný zákrok jako čistý, ale televizní záběr pod lupou odhalil, že šlo o faul. A vzhledem k tomu, že se jednalo o slibně se rozvíjející situaci, měla následovat taxativní žlutá karta.

Ta tedy nepřišla. A to dokonce ani poté, co se Bořil ve druhé půli v souboji s Ben Chaimem dopoustil už třetího žlutého zákroku v utkání. Bořil tedy utkání skandálně dohrál, přestože měl rozhodčí Jílek hned dvakrát za povinnost jej vyloučit.

Costovo vyloučení a přehlédnutá Jugasova "strkaná"

Naopak duel nedokopal sparťan Costa, který se v závěru zápasu dostal v rychlém sledu dvě žluté karty. Po mém soudu se přitom v předchozím průběhu dopustil i horších zákroků, a to bez karetních napomínání. Hypotetická sparťanská snaha o nápravu výsledku v posledních minutách tak byla Costovým vynuceným odchodem do sprch otupena, navíc do odkryté sparťanské obrany přidal domácí Hušbauer fatální gólový úder číslo 2.

Ale zpět k rozhodčím. Pozornost si zaslouží i situace ze 73. minuty, krátce navazující na Škodův uznaný gól na 1:0. Slávistický brankář Laštůvka se zmocnil míče a sparťan Frýdek do něj strčil, což se nelíbilo zejména Jugasovi, který pohybem ruky "odklidil" Frýdka k zemi. Sparťan pádu sice hodně, opravdu hodně přidal, ale i tak sudí Jílek projevil značnou dávku benevolence, když Jugase nijak nepotrestal.

Za strčení do soupeře v nepřerušené hře by se navíc teoreticky měla kopat i sparťanská penalta. Hvizd podle všeho zazněl až v okamžiku Jugasova strkání, sudí Jílek ale ze všeho patrně vybruslil tak, že za odpískané porušení pravidel označil nejspíš už Frýdkův předchozí faul na brankáře.

Ať už tak či tak, Jílek zápas nezvládal, špatně se pohyboval, působil nejistě - přičemž nejvíc pozornosti si dozajista vysloužila již zmíněná chybně neuznaná branka Slavie.

Technologie jen na Evropskou ligu. A video zatím nespustili

Škoda střílí, balon se dle televizního záběru prokazatelně celým svým objemem dostane za brankovou čáru - ale když ho Costa z branky odpálí, pokračuje se ve hře vesele dál.

Gól neviděl ani Jan Jílek, ani jeho asistent Petr Blažej, ani brankoví rozhodčí - protože k utkání nebyli žádní delegováni, Listkiewiczova komise brankové sudí nenasazuje.

Mnozí si vzpomněli na technickou vymoženost, kdy sudím zprávu, zda balon přešel brankovou čáru či nikoli, oznámí speciální hodinky.

Paradoxní je, že takové zařízení v Edenu kvůli zápasům Evropské ligy instalované je, ale na zápasy české ligy se nepoužívá. .

Každopádně by jeho práci mohl hravě zastat i chystaný systém s video-rozhodčím, který si vystačí s dostupnými televizními kamerami. Ty skutečnost, že balon byl celým objemem v brance, potvrdily, sudí Jílek bohužel - na rozdíl od svých kolegů v Německu či Itálii - v derby neměl možnost se na video podívat a svůj omyl (či omyl kolegy Blažeje) napravit.

V Česku video slibují na jaro, premiéru už na podzim

V rychlosti si připomeňme, že hlídat brankovou čáru technologií povolil už Sepp Blatter, tehdejší šéf FIFA, pro MS 2014 v Brazílii.

Tam, stejně jako na Copa Amérika nebo v anglické Premier League byla na všech stadionech instalována zařízení, která sledovala pouze a výhradně to, jestli se balon - v podobné situaci jako v neděli v Edenu - dostal celým objemem za brankovou čáru. A kvůli Evropské lize ho mají i v pražském Edenu.

Na českou ligu se však nepoužívá. Zato vedení HET ligy slibuje už na jarní část soutěže pravidelné nasazování video-rozhodčího v online režimu na jedno až dvě utkání z každého kola.

Zatím se systém testuje off-line, bez přímé komunikace video-sudího s hlavním rozhodčím. V Německu či Itálii už se pustili do plného provozu, někdy video pomáhá, někdy se naráží na to, že sudí zatím stále hledají ideální způsob, jak ho při řízení zápasu používat. Ale ledy už se každopádně prolomily a pohnuly..

Kdyby bylo možno použít systém s video-rozhodčím už v neděli, neuznaný gól Slavie by se patrně změnil v její vedení 1:0. Na "kdyby" se zatím nehraje. Ale už za pár měsíců, možná týdnů, bychom se dočkat měli. Alespoň jeden zápas hlídaný naostro videorozhodčím slibovalo vedení ligy už na podzimní část soutěže.

Možná tedy nebude úplně od věci připomenout dva zápasy, které by na podzim také mohly sloužit jako zásadní křižovatky pro další ligové dění: Patrně 15. října se bude hrát zápas Sparta-Plzeň a nejspíš 5. listopadu se pak slávisté představí v Plzni.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz