reklama

Pelta se orosil: Listkiewicze mu schválili jen o fous, díky Damkové, jež hlasovala proti Berbrovi

Roman Berbr a Dagmar Damková. Patrně poprvé se ocitli na opačném názorovém břehu Roman Berbr a Dagmar Damková. Patrně poprvé se ocitli na opačném názorovém břehu autor: Milan Kammermayer
Schvalování nového šéfa komise rozhodčích Michala Listkiewicze přineslo drama. Dva členové výkonného výboru fotbalové asociace byli proti, dva se zdrželi.

Glosář - Polský elegán Michal Listkiewicz už pochopil, že v Česku ho nebude vítat toliko chléb a sůl.

Návrh Miroslava Pelty, předsedy Fotbalové asociace ČR, aby se právě polský expert Listkiewicz stal novým předsedou zdejší komise rozhodčích, sice na pátečním jednání výkonného výboru prošel. Jenže nečekaně natěsno, reálně můžeme hovořit o poměru 6:4.

Informace o hlasování, které deník Aktuálně.cz získal od svých zdrojů, se shodují s tím, co nastínil web časopisu Hattrick.

Ze třinácti členů VV FAČR se jich v pátek sešlo deset, absentoval sparťan Dušan Svoboda, Moravan Pavel Blaha a majitel plzeňského klubu Tomáš Paclík, který se zrovna na hradě Loket podruhé ženil.

Předseda Miroslav Pelta měl možná pocit, že se podruhé narodil, to když sledoval, jak nepřesvědčivou podporu jeho návrh získal.

Podpořil ho samozřejmě on sám, dále moravský místopředseda Zdeněk Zlámal, olomoucký Josef Lébr, gestor akademií Michal Prokeš, moravský člen Miroslav Vrzáček - a Dagmar Damková.

Hlasování se zdrželi věrní "berbrovci" Josef Tancoš a Rostislav Votík.

A proti návrhu se postavili český místopředseda Roman Berbr a Moravan Vlastimír Hrubčík, obvykle Berbrův nejsrdnatější kritik.

Stačilo přeprogramovat Damkovou

Aby byl na jednáních výkonného výboru jakýkoli návrh prohlasován, musí získat nadpoloviční většinu přítomných hlasů, tím pádem se v tomto systému volba "zdržel se" prakticky rovná volbě "proti". Můžeme proto hovořit o výsledku 6:4.

Překvapilo vás, že Dagmar Damková hlasovala jinak než její životní partner Roman Berbr? Vysvětlení je nabíledni, jak známo, Damková je velmi aktivní v mezinárodních fotbalových strukturách. No a o Michal Listkiewicz jakbysmet. Zatímco paní Dagmar je členkou komise rozhodčích UEFA, páteční polský host drží stejnou pozici ve FIFA.

Dagmar Damková se loučí Dagmar Damková ještě jako rozhodčí Foto: ČTK

Takže kdyby Damková v pátek Listkiewicze nepodpořila, dopustila by se obrovského diplomatického skandálu a její mezinárodní kredit by to výrazně oslabilo.

Navíc před samotným hlasováním nejspíš nikoho nenapadlo, že by mohlo být tak těsné a přesun jediného hlasu do druhého tábora by způsobil plichtu 5:5, po které by Michal Listkiewicz navždy odjel a Miroslav Pelta by se patrně na místě hanbou propadl do země.

Nikdo netušil, že tak těsná situace nastane, protože nikoho nenapadlo, že se tradiční anti-berbrovec Hrubčík zachová jako solitér a jen kvůli svému přesvědčení, že v čele komise nechce cizince, pro tentokrát přeskupí očekávaný poměr sil.

Peltu nejspíš vůbec nenapadlo, že by mohli berbrovci, natož Hrubčík, dělat přímo před Listkiewiczem vlny a nevolit jednohlasně.

Jenže Berbr si zjevně usmyslel, že tentokrát jistý vzdor předvede. Byť jen formou zdviženého prstu. Nevěda o Hrubčíkovi, na nic třeskutějšího ani myslet nemohl.

Tušit Berbr, že v místnosti jsou reálně ne tři, ale čtyři hlasy, které návrh nepodpoří, možná by mu hlavou proletěla ďábelská myšlenka přeprogramovat Dagmar Damkovou, svou dlouholetou souputnici, z diplomatky na anarchistku, což by Listkiewicze zničilo a Peltu smrtelně potupilo.

Jenže Damkové by se pak zase z anarchistických hadrů špatně převlékalo do diplomatického kostýmku. A poškodit si tuhle svou vysokou kartu by asi Berbr ve finále nechtěl.

... a bude hůř

Ať už tak či tak, představme si atmosféru, která v místnosti bezprostředně po hlasování, ve kterém všechny tak zaskočila volba Vlastimíra Hrubíčka, musela nutně zavládnout. A co se tak asi přítomným mohlo zhruba honit hlavou...

Listkiewicz: Aha, tak tady bude opravdu veselo.

Pelta: To mi hlava nebere tohleto.

Hrubčík: Já to tak nemyslel...

Damková: Já asi omdlím.

Berbr: U Fidelova doutníku, kruciš, to se musel ženit zrovna dneska?

A tohle byl jen začátek. Další ještě nelítostnější bitva bude svedena o samotné složení komise rozhodčích a pak o jejich listiny, tedy seznamy sudích pro první a druhou ligu.

Jen řekněte, není to zajímavé? Tolik humbuku kolem těch rozhodčích. Přitom s nimi například Roman Berbr nemá už dávno vůbec nic do činění. A s těmi, co tvrdí něco jiného, se soudí.

Pane Listkiewiczi, vítejte v Česku, tady, panečku, ještě uvidíte věci!

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Roman Berbr nedělá poslední čtyři roky nic jiného, než že se každý rok zbavuje těch, kteří mu loajální nejsou, a nahrazuje je těmi, kteří mu loajální jsou, říká bývalý fotbalový rozhodčí Libor Kovařík Martin Veselovský |  22:50
reklama