Pivarník vzýval zkušenosti. A vidíte, Plzeň potopily chyby zralých matadorů Hubníka a Limberského

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 8. 2016 6:18
Šance Viktorie Plzeň na třetí účast v Lize mistrů prudce klesly, v Bulharsku tým prohrál 0:2 po chybách nejzkušenějších hráčů.
David Limberský se měl v 64. minutě jednoznačně zachytit náběhu Misidjana. Ale nechal ho být... | Foto: ČTK

Glosář –  Bookmakeři viděli před prvním utkáním play-off Ligy mistrů postupové šance Ludogorce Razgrad a Viktorie Plzeň plus minus vyrovnaně, u Tipsportu to vyjádřili kurzy 1,8 a 2,0.

Sázející ale takřka z 90 procent věřili bulharskému celku. A zdá se, že si vybrali dobře. Po porážce 0:2 v Sofii západočeské šance na třetí start Viktorie v Lize mistrů prudce klesly. Kdo si na ně vsadí teď, může hrát už o sedminásobek vkladu. Zato kurz na postup Ludogorce klesl na takřka jistých 1,1.

Připomeňme, že do play-off Ligy mistrů poskočila Plzeň přes ázerbájdžánský FK Karabach (doma 0:0, venku 1:1), když v odvetě v Baku přežila s obrovským štěstím několik tutových šancí soupeře a postoupila opravdu s mimořádným štěstím.

Před zápasy s Razgradem viděl plzeňský trenér Roman Pivarník výraznou devizu svého týmu ve značných pohárových zkušenostech viktoriánů. Poměrně logicky, jen se na tu statistiku podívejme blíž, je docela zajímavá:

Brankář Matůš Kozáčik zaznamenal v evropských pohárech už 66 startů, Daniel dokonce Kolář 67, David Limberský 63, Michal Ďuriš 60, dalších sedm hráčů pak víc než třicet (více zde).

Na straně Razgradu v tomto ohledu překročil šedesátku utkání Rumun Cosmin Moti, dalších 5 hráčů je nad třicítkou odehraných evropských mačů.

Tady by se tedy teoreticky dala jistá převaha Plzně vysledovat. Jenže právě ti nejzkušenější hráči přestávají Viktorii fungovat.

Po zmíněném nepřesvědčivém výkonu v Baku se trenér Pivarník rozhodl přeobsadit v sestavě místa, na kterých ještě s Karabachem nastoupili Kolář, Petržela a Hořava.

Češi a Slováci proti legii plné Brazilců

Stejně jako ve vítězném ligovém duelu v Příbrami vsadil i v Sofii na variantu, kdy útočníka Ďuriše podporuje podhrot Bakoš, na pravém křídle se objevil Kopic a v záloze pro mnohé jistě překvapivě mladý Slovák Hromada. A rozhodně patřil k tomu lepšímu, co Západočeši v Sofii nabídli.

Jakub Hromada a Marek Bakoš, hráči Plzně, v utkání v bulharské Sofii proti Razgradu | Foto: ČTK

Bez zajímavosti jistě není, že za Plzeň nastoupilo pět Slováků. Proti tomu nasadil Razgrad tři rodilé Bulhary, pět rodilých Brazilců a po jednom Argentinci, Rumunovi a Nizozemci.

Nutno říct, že mezinárodní soubor vystupující pod hlavičkou Ludogorec Razgrad nepředváděl nic světoborného, v první, oťukávací půli se dokonce (alespoň mně) jevil jako tým slabší, či snad lépe řečeno méně výrazný než Karabach.

První poločas sehráli viktoriáni v Sofii poměrně slušně. Zdálo se, že oproti předchozím pohárovým vystoupením výrazně zlepšili koncentraci. Na hřišti se chovali navýsost obezřetně, a jak by řekli ve filmu: Nepouštěli se do žádných větších akcí.

Což se projevovalo například tak, že získal-li plzeňský hráč míč, rozhodně se v tu chvíli nevyřítila směrem vpřed celá kohorta jeho spoluhráčů. Kupředu šel takový viktorián většinou sám – a při té příležitosti také vzápětí obvykle míč ztratil. Zároveň ovšem nijak zvlášť nestrašili Kozáčika ani domácí, navzdory platonické převaze v držení míče.

Zbytečná penalta. A pak Limberského liknavost

Jenže sotva se týmy po poločasové pauze vrátily z kabin, bylo všechno jinak. Hráči Viktorie Plzeň totiž vyplodili fatální chyby, které soupeř prakticky nemohl nepotrestat. Co víc, ty chyby byly natolik základní, že si je Pivarníkovi svěřenci opravdu mohli a měli odpustit. A v čem bude asi pro trenéra největší rozčarování: nedopustili se jich žádní zbrklí zajíci, nýbrž účastníci nedávného Eura Roman Hubník a David Limberský, tedy kapitán a spolu s ním i tradiční opora celé slavné viktoriánské éry.

Zhruba v 50. minutě bránil Hubník uvnitř šestnáckty Cafúa číhajícího na přihrávku poměrně "na volno". Když pak Brazilec balon dostal a rozběhl se, ztrácel na něj najednou Hubník krok a vzápětí ho zjevně fauloval. V situaci, kdy byl Cafú trochu z úhlu, situaci navíc jistili Kozáčik a další obránce Plzně – přičemž další útočící hráč Razgradu byl pokrytý. Sečteno a podtrženo: ten penaltový faul byl od Hubníka v danou chvíli zbrklý a zbytečný.

Uteklo pár minut, do šestnáctky letí balon na nabíhajícího Misidjana. A Limberský, který to při daném rozestavení na hřišti měl mít automaticky za úkol, se tohoto hráče domácích, poté co převzal míč a řítil se k brance, vůbec nechytil. Nechal ho běžet a za pitomce byl pak nejspíš v očích mnoha fanoušků Hubník, který se Misidjana marně snažil doběhnout.

Selhala základní souhra, základní komunikace. Zvláštní. Jeden by předpokládal, že u stárnoucího hráče typu Limberského může postupně odcházet motivace, rychlost, síla. Ale že bude dělat poziční a taktické chyby, to je nejspíš překvapení pro mnohé.

O tom, že ti "nejzasloužilejší" Plzeňáci dávají Viktorii rok od roku míň a míň, se mluví a píše po každém větším či menším neúspěchu klubu v pohárové Evropě. Speciálně Limberský teď svým selháním podobné myšlenky jen opětovně přiživil. Přičemž jeho největší "kámoši" ze starých časů se na střídačku přesunuli už po svém špatném výkonu v Baku, byť ten se přitom nakonec paradoxně spojil se šťastným postupem.

Osmý pohárový zápas bez vítězství. To není náhoda

Ludogorec Razgrad - logo
Ludogorec Razgrad - logo | Foto: Aktuálně.cz

V úterý dostanou hráči Viktorie Plzeň šanci na nápravu. Ludogorec k nim byl nakonec relativně milosrdný, když třetí tutovou šanci v utkání promarnil. Skóre 3:0 už by se asi v Plzni prakticky dohnat nedalo.

Dva góly potřebné alespoň na prodloužení by snad v plzeňských silách, samozřejmě při mnohem kvalitnějším výkonu, teoreticky být mohly. Hrozba nebezpečí inkasované branky je ovšem samozřejmě velká, Viktoria bude muset hrát na postup ofenzivně a obranu bude logicky odkrývat. Při inkasované brance už by však sama musela dát góly alespoň čtyři.

Jistý soumrak plzeňského fotbalu z hlediska jeho evropských ambic podtrhává i statistika zvěstující, že zápas v Sofii byl osmým v řadě v evropských pohárech, kdy Viktoria nedosáhla na vítězství.

Pokud se jí nevydaří odveta s Razgradem, dostane ještě šanci vylepšit si tuhle bilanci alespoň ve skupině Evropské ligy.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz