reklama

Plzeň postoupila, s jazykem na vestě a po výkonu, kterým se asi moc chlubit nebude. Ale je v Evropě

V Plzni mohou být spokojeni s tím, že pošesté za posledních sedm let tým proskočil do základní skupiny některého z evropských pohárů. Ale byly to nervy... V Plzni mohou být spokojeni s tím, že pošesté za posledních sedm let tým proskočil do základní skupiny některého z evropských pohárů. Ale byly to nervy... autor: Tomáš Liška
Plzeň se tentokrát do Evropské ligy tak trochu dobelhala. Ale podstatné pro ni je, že je opět v pohárové skupině.

Glosář - Nejdříve ze všeho shrňme tu dobrou zprávu: Český fotbal bude mít ve skupinách Evropské ligy 2017/18 trojí zastoupení.

Slavii a Zlínu hrozí Arsenal nebo AC Milán, Plzeň se favoritům vyhne. Tady jsou možní soupeři Slavii a Zlínu hrozí Arsenal nebo AC Milán, Plzeň se favoritům vyhne. Tady jsou možní soupeři Prohlédněte zde

Až se dnes ve 13 hodin bude losovat jejich složení, ocitne se Viktoria Plzeň v koši prvním, nejsilnějším. A Slavii a Zlín, co hrají tuto soutěž po dlouhé době, respektive poprvé, najdeme v koši číslo 4. Jaké soupeře jim mohou v Monaku nalosovat, najdete v této galerii.

Zlín postoupil přímo jako vítěz domácího Mol Cupu, Slavia sem tak trochu propadla z play-off Ligy mistrů. To Plzeň si musela postup vybojovat v play-off Evropské ligy proti kyperské Larnace. A byla to tedy dřina.

Připomeňme, že už doma musela Viktoria skóre otáčet na konečných 3:1, navíc mohla mluvit o velkém štěstí, že soupeř skóroval jedinkrát. V odvetě uhrál tým Pavla Vrby na Kypru postupovou remízu 0:0, nicméně bylo to po výkonu, kterým se Viktoria asi jednou v klubovém muzeu v nějaké speciální expozici nejspíš úplně chlubit nebude.

Jestliže se někteří fotbaloví příznivci, včetně Jaroslava Tvrdíka, durdili nad zákopovou a zejména zdržovací strategií, kterou ve středu použil kyperský mistr APOEL v Edenu, to aby přes Slavii postoupil do Ligy mistrů, tentokrát vozovou hradbu rozestavil Pavel Vrba v Larnace.

A za zdržování inkasovali viktoriáni jednu žlutou kartu za druhou, v tomto ohledu byl portugalský rozhodčí Dias výrazně přísnější (a z hlediska výkladu pravidel náležitě důslednější) než jeho srbský kolega Mažić v Edenu.

Nutno říct, že APOEL v Praze ještě v hojné míře přidal i simulantství. To Plzeňáci padali na trávník v křečích až v závěru utkání. Ale nehráli je, byly opravdové. Z naprostého vyčerpání.

Postup vychytal brankář Hruška

Živě: AEK Larnaca - Plzeň 0:0, Plzeň ubránila remízu a postupuje do základní skupiny Evropské ligy Živě: AEK Larnaca - Plzeň 0:0, Plzeň ubránila remízu a postupuje do základní skupiny Evropské ligy Čtěte zde

Dá se pochopit, že Viktoria přijela bránit dvougólový náskok. Nicméně převaha Larnaky byla obrovská (střely 18:3, rohy 10:2). A na útočné polovině se Plzeň takřka neukázala.

V první půli Larnaca zkoušela neustále obehrávat postavený blok zleva doprava, po změně stran se častěji uchylovala k nákopům, takže stopeři měli plno práce. A zejména Hubník po několikatýdenním tréninkovém výpadku způsobeném zraněním působil tentokrát dojmem, že na trávníku možná zemře vyčerpáním.

Duel se hrál od 19 hodin kyperského času, ale teploměr stále ukazoval 33 stupňů Celsia ve stínu a hrálo se ve velké vlhkosti vzduchu. Což Plzeňáky naprosto odrovnalo. Až trochu moc, řeklo by se takhle od televize…

Stálo však při nich štěstí a zejména jejich brankář Aleš Hruška, který vyřešil několik opravdu ošemetných situací a zasloužil by i za svůj výkon známku 9 nebo snad i maximální 10. Jednou mu navíc v závěru pomohla i tyč.

Útočná aktivita Plzně byla minimální, jednou sice přesto Kolář dostal balon i do sítě, sudí ale rozhodli, že krátce předtím už balon opustil hrací plochu, což bylo poněkud sporné a z dostupného televizního záběru obtížně rozpoznatelné.

Vrba: Hráči skoro ani nemohli dojít do šatny

Plzeňští toho měli plné zuby. S tímhle v Evropě nemáme šanci, kritizoval Hubník Plzeňští toho měli plné zuby. S tímhle v Evropě nemáme šanci, kritizoval Hubník Čtěte zde

Jinak ale Plzeň postup doslova vypotila. Její herní projev se sice dal oprávněně vykládat jako ryze účelový, zároveň byl ovšem naprosto nesledovatelný. A kriticky se v tom ohledu vyjádřil i trenér Pavel Vrba, který po léta kudy chodí, tudy vypráví, že on hraje zásadně ofenzivně.

"Očekával jsem, že v útočné fázi budeme mnohem účelnější a že se dostaneme do několika brejkových situací. Vadilo mi, že jsme v útoku nebyli tak aktivní, jak jsme si představovali a pomalu vůbec jsme se neprosadili," zmínil Vrba pro klubový web.

Nemohl si také nevšimnout totálního vyčerpání svých svěřenců. "Tři čtyři hráči pomalu ani nemohli dojít do šatny. Podmínky pro nás byly úplně jiné, než na jaké jsme zvyklí. Připadalo mi, že hráči se s nimi vyrovnávali velice těžko. O to více je chci pochválit, že do konce utkání bojovali a na hranici všech sil ukopali postup. V takovém počasí jsme snad ještě nehráli, bylo to pro nás trochu složité," zmínil Vrba.

Na jednu stranu tedy v Plzni mohou slavit, že za posledních 7 sezon slaví 6. postup do skupinové fáze některého z evropských pohárů.

Na druhou stranu je to potřetí v řadě "jen" Evropská liga, kde za účast dostanete 2,6 milionu eur (68 milionů korun), za vítězství v utkání ve skupině 600 000 eur (15,7 milionu Kč), za remízu polovic.

Tentokrát tomu v plzeňském účtování na rozdíl od sezony minulé chybí milé bolestné za účast, byť neúspěšnou, v play-off Ligy mistrů ve výši 3 milionů eur (78,3 milionu korun). Tahle suma letos trochu zmírní žal jen Slavii Praha.

V situaci, kdy za plzeňským klubem nestojí na rozdíl od Sparty či Slavie mocný majitel a investor v jednom, musí si Viktoria na sebe v pohárech vydělat sama. A sezona v Evropské lize značí prodloužení života v této konzistenci právě o jeden rok. Jak známo, Liga mistrů, v níž vyděláte přes 300 milionů korun na sezonu, to je jiná písnička.

Přestárlý kádr musí na Ligu mistrů útočit z domácí soutěže

Slavia nabízela za Krmenčíka 80 milionů, Plzeň nabídku smetla. Příběh skončil, napsal Tvrdík Slavia nabízela za Krmenčíka 80 milionů, Plzeň nabídku smetla. Příběh skončil, napsal Tvrdík Čtěte zde

Vypadnout s Larnakou by asi znamenalo pro klubovou kasu ouvej a dost možná povel přestat dělat štráchy kolem Krmenčíka a prodat ho komukoli, dokud ho někdo chce. Takhle dostali Plzeňští další rok, ovšem velmi relativního klidu.

Kádr přitom mají, přinejmenším z hlediska věkového průřezu, postavený na okamžitý úspěch. Aktuální pokus zaútočit na Ligu mistrů, která by klub zabezpečila na několik let, nevyšel, v lize teď bude pokračovat útok číslo 2.

Ten se zatím rozvíjí z hlediska plzeňských tužeb nadějně, tedy přinejmenším po výsledkové stránce, protože po 4 kolech jen Plzeň nastřádala všech dosud dostupných 12 bodů. I díky pomoci sudího Julínka, co posledně v Jihlavě před vítězným plzeňským gólem v nastaveném čase nechal Viktorii zahrávat roh po přehlédnutí Bakošova prakticky nepřehlédnutelného útočného faulu.

Jenže zatímco po prvním ligovém kole a vítězství 4:0 nad nesehranou Duklou se jásalo, jaké je to úžasné, že se ofenzivní duch Pavla Vrby vrátil a že jeho tým hraje jako z partesu a jako za starých časů, postupem času toho nadšení výrazně ubývá.

Přes bývalou Steauau nepustily Plzeňské obrovské chyby v obraně a doma s Larnakou měla Viktoria štěstí, že za ně nezaplatila vyšší cenu. Na Kypru teď sice hrála vzadu na nulu, v pohárové Evropě letos prvně, ale jak už jsme konstatovali, za cenu podlehnutí totální defenzívě a vyčerpání veškerých fyzických sil.

Třicátníci ztrácejí odolnost, výdrž i rychlost. V Evropě sbírají karty

Plzeň rozhodla po chybě sudího, ale nevyloučení Hájka bylo správné, tvrdí komise Plzeň rozhodla po chybě sudího, ale nevyloučení Hájka bylo správné, tvrdí komise Čtěte zde

Ukazuje se, že mužstvo Plzně je sice sehrané, ale kalendář ho začíná dohánět a za chvíli ho možná začne drtit. Spolu s nezřízeným životním stylem, který v Plzni podle řady signálů po léta provozují.

Třicátníci ztrácejí odolnost, výdrž i rychlost. A to se projevuje i zvýšeným počtem faulů. Jak už jsme zmínili, na Kypru teď přibyly i karty za zdržování, ale celková bilance čtyř pohárových utkání zvíci 20 žlutých a 1 červené karty pro hráče Viktorie Plzeň je až trochu strašidelná.

Bakoš a Petržela včera dostali už třetí pohárovou kartu v sezoně, ale může je uklidnit, že na přelomu předkol a skupinové fáze se všechny karty i hypotetické tresty za ně mažou - a jede se nanovo. V prvním zápase skupiny Evropské ligy tak bude Viktorii scházet jen Krmenčík, který si z třízápasového trestu za vyloučení v odvetě s FCSB odstál zatím jen dvě utkání.

V posledních dvou ročnících Evropské ligy zaznamenala Viktoria Plzeň ve skupině vždy jen jedno vítězství. Bude zajímavé sledovat, jak vysoko nastavenou laťku bude tato bilance znamenat pro sezonu, do které jí právě dnes nalosují další soupeře.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Divoké plzeňské osudy: Alkohol za volantem, drogy, i brutální napadení Divoké plzeňské osudy: Alkohol za volantem, drogy, i brutální napadení Prohlédněte zde
reklama