reklama

Porážka v Jihlavě je pro Slavii propadák. A Baník? Fanoušci mi zatavili Facebook, glosuje Petržela

Jihlava vs. Slavia (Josef Hušbauer a Jan Sýkora) Jihlava vs. Slavia (Josef Hušbauer a Jan Sýkora) autor: Milan Kammermayer
Kdo ho na začátku jara nejvíce zaujal a který z týmů vyhořel? Vlastimil Petržela, někdejší výborný útočník a nyní zkušený trenér, glosuje (nejen) aktuální ligové kolo.

Vlastimil Petržela

Narozen: 20. července 1953

Hráčská kariéra: Bývalý reprezentační útočník, nastupoval za Zbrojovku Brno nebo Cheb, vrchol kariéry zažil ve Slavii Praha (1982-85).

Trenérská kariéra: Začínal ve Slavii, prošel i Spartou, Libercem, Bohemians 1905 nebo Mladou Boleslaví. V roce 2002 odešel do Zenitu Petrohrad, který  hned přivedl k druhému místu v ruské lize. Na jaře 2006 postoupil s mužstvem až do čtvrtfinále Poháru UEFA, čímž dosáhl dosud největšího mezinárodního úspěchu v klubové historii. Poslední velký úspěch zaznamenal s Baníkem Ostrava, se kterým se v uplynulé sezoně vrátil do HET ligy.

Pro Aktuálně.cz zkušený kouč pravidelně glosoval nejvyšší fotbalovou ligu

Komentář - Upřímně přiznávám, že porážku Slavie v Jihlavě jsem vůbec nečekal. Ze strany červenobílých to je šílený propadák. Jestli Slavia chce hrát něco v Evropě, tak si takové výkony nemůže dovolit.

Celý zápas sněžilo, terén byl náročný, na technických hráčích hostí se určitě podepsal. Ale slávisté byli dostatečně často před vápnem a uvnitř šestnáctky, měli spoustu času na to, aby dali gól. Před branku se dostávali a Jihlava se ke konci jenom bránila, převaha ve hře byla obrovská. Slavia měla taky trochu smůly, brankář Rakovan ze začátku zmatkoval, lítalo to kolem tyčí, ale nic z toho.

Nicméně Jihlava na mě působila tentokrát velmi fotbalovým dojmem, Martin Svědík do týmu přinesl něco nového a evidentně odvádí kvalitní práci. Mně je ten kluk sympatický, je vidět, že na Jihlavě dělá dobrý trenér.

Trenér Trpišovský se snaží o nový herní styl Slavie. Je to takový návrat ke Coerverově škole v Nizozemsku. Pokud útoky zakládají obránci a brankář, je to jednodušší, hráči se dostanou rychleji před branku soupeře a ve větším počtu, ale Slavia v tom měla velké nedostatky. Hráči Jihlavy se pak stejně vraceli skoro všichni a naopak hrozili z rychlých brejků. Kdyby Slavia hrála s kvalitnějším soupeřem, mohla dostat ještě víc gólů.

Já jsem typický zastánce útočného systému, je mi to sympatičtější, než když tam hráči stojí a lidi se nudí. Nejlepší obrana je útok, to říkali Tomáš Pospíchal i Jaroslav Vejvoda. Jenže… Dokud to vychází, tak jste king, a když ne, tak to pak vypadá jako v Jihlavě. Třeba bude slávistům stačit jeden vyhraný zápas, to se vám otočí hned. Ale musíte si za tím jít, a pokud hráli novým stylem celou přípravu, už ho musí zvládat.

Jestli se na Slavii vydali správnou cestou, to ukáže až čas. A uvidíme, jestli ho trenér Trpišovský dostane. On na tom stylu může také skončit. Doposud měl docela štěstí, všude dostal dobré hráče. Když jsem já šel do Vlašimi, chtěl jsem tam natáhnout Hovorku a další mladé kluky, ale oni všichni díky Ivanu Horníkovi skončili na Žižkově. A pak si je Trpišovský přetáhl do Liberce.

Pořád je ve Slavii hodně změn. Jarda Šilhavý je slušný, jemný kluk, poslouchal vedení a dával do sestavy zahraniční posily. Jindra Trpišovský se zase chová jinak, dává šanci mladým slávistům. Což kvituji, cizinci reprezentaci nepomůžou - ostatně to se stalo v Rusku, do ligy natahali zahraniční hráče a najednou neměli koho dát do nároďáku.

U Slavie Trpiš, aneb léčba totálním fotbalem zatím nezabírá. Sociální sítě hodnotí první jarní kolo U Slavie Trpiš, aneb léčba totálním fotbalem zatím nezabírá. Sociální sítě hodnotí první jarní kolo Prohlédněte zde

Dalším velkým překvapením kola je porážka Ostravy se Slováckem. Je to hrůza, z toho se budou baníkovci těžko dostávat. Jestli si někdo myslí, že když nakoupí hráče, tak vyhrál, je na omylu. Mužstvo dělá vždycky trenér. Vždycky. A když si nechá nakoupit hráče, to nestačí. A to byl případ Baníku. Fanoušci jsou z toho zklamaní, mně o víkendu doslova zatavili Facebook, tak byli rozhořčení.

Mužstvo nemůžete takhle rozbít, pak začínáte zase úplně od nuly. Baník v příštím kole hraje v Teplicích, nedejbože prdne znovu a i ti zkušení se podělají. Fanoušci v Ostravě jsou skvělí, ale přísní. Vím to, byl jsem tam.

Slovácko hraje slušný fotbal, to si nebudeme nalhávat. Kluci jsou na sebe zvyklí, většina jich tam vyrostla. Fotbal umějí hrát, akorát nedokázali proměňovat šance. Na podzim jsem je neviděl hrát špatně.

Karviná mě překvapila už loni, snažila se hrát kombinační fotbal, vytvářela si spoustu šancí, nebála se hrát otevřený fotbal i se silnými soupeři. Pro někoho je výsledek překvapením, pro ty, kteří znají současnou Mladou Boleslav, zas takové ne.

Stanciu po výhře a premiérovém gólu děkoval tribunám. Máme ale co zlepšovat, ví posila z Rumunska Stanciu po výhře a premiérovém gólu děkoval tribunám. Máme ale co zlepšovat, ví posila z Rumunska Čtěte zde
reklama