reklama

Rosický posune Spartu výš. Jeho kult vyprodá Letnou, přiměje fandy koupit dres. Za plat Poborského

Daniel Křetínský, majitel Sparty (vpravo), se dočkal. Tomáš Rosický byl jeho vysněným hráčem. Daniel Křetínský, majitel Sparty (vpravo), se dočkal. Tomáš Rosický byl jeho vysněným hráčem. autor: Milan Kammermayer
Návrat Tomáše Rosického nemá pro Spartu a český fotbal význam jen z hlediska čistě sportovního. Je to marketingová událost desetiletí.

Glosář – Víc než jen fotbalista, chtělo by se říct. Tomáš Rosický se po 15 letech velké kariéry vrátil do pražské Sparty. A ta si od něj slibuje mnohé, zdaleka nejen na hřišti. Kult superhvězdy může v českém fotbale vyvolat doslova marketingovou revoluci.

Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Prohlédněte zde

Srovnatelným magnetem fanouškovského zájmu posledních let byl snad jen Karel Poborský, když na Letnou přišel v roce 2002. Vzbudil samozřejmě velký zájem, ale třeba replik jeho dresů se ročně prodávaly řádově stovky.

Rosický přichází v roce 2016, kdy už je česká společnost zase někde jinde, její kupní síla jakbysmet – a Rosický je navíc odchovancem klubu, tedy zcela originální sparťanskou ikonou. (Na rozdíl od Poborského, který před odchodem do ciziny působil v Českých Budějovicích, na Žižkově a ve Slavii.)

Hned v první den se ve fan shopu Sparty rozjel prodej replik Rosického dresu tak svižně, že marketingový ředitel klubu Tomáš Křivda k večeru hlásil: "Tak můžete použít tu optimističtější hranici mého původního odhadu, těch dresů se určitě prodají řádově tisíce."

Jen pro zajímavost: Dosud Sparta prodávala plus minus 5 000 kusů klubových replik do roka. Ve většině případů bez jmenovky nebo s variantou fanouškova jména na zádech. Z dresů se jménem skutečného hráče šel přitom nejvíc na dračku ten Lafatův. Podobně jako předtím u Poborského či Řepky se ho prodávaly stovky kusů.

Rosický posune český fotbalový merchandising o level výš, jeho dresy budou brzy k dostání i na e-shopu. A Sparta počítá s tím, že je prodá i do ciziny. "Sparta je regionální značka, Tomáš Rosický globální. O jeho dres bude určitě zájem i mezi německými fanoušky Dortmundu nebo anglickými příznivci Arsenalu," míní Křivda. Jméno Rosický by podle něj mohlo na stadion a zápasy Sparty přilákat i víc zahraničních turistů.

Co vydělá ve Spartě za rok, zinkasoval v Arsenalu za pět týdnů

Rosický: Hra Sparty je zrovna teď trochu kostrbatá, ale kluci bojují. Technických hráčů v lize ubylo Rosický: Hra Sparty je zrovna teď trochu kostrbatá, ale kluci bojují. Technických hráčů v lize ubylo Čtěte zde

Ostatně právě v otázce návštěvnosti si Sparta od návratu Rosického slibuje opravdu razantní skok. Dosavadní návštěvnostní průměr Generali Areny, který v této sezoně činí 7 759 diváků, si Sparta s Rosickým troufá výrazně navýšit.

"Ozývají se nám příznivci, jestli bychom ještě mohli znovu otevřít prodej permanentních vstupenek. Budeme nabízet speciální balíčky lístků na domácí zápasy se Slavií, Příbramí a Jihlavou. Věříme, že příchod Tomáše Rosického probudí ty takzvané "spící" fandy, co chodí jednou dvakrát do roka. A že kvůli Tomášovi začnou chodit pravidelně," plánuje Tomáš Křivda, marketingový mág Sparty.

Tomáš Rosický bude poutat velkou pozornost fanoušků, logicky i médií, může lákat sponzory, naučit lidi chodit pravidelně na fotbal či sledovat Spartu intenzivněji než dosud. I proto dělají velkokluby typu Chelsea či Realu Madrid velké přestupy superhvězd, snaží se stále znovu a znovu podněcovat zájem příznivců, v jejich případě doslova na celém světě, a pak z toho těžit.

Podobný poprask jako Tomáš Rosický může v zemi vyvolat snad už jen návrat Petra Čecha, který se nejeví zrovna aktuálně, případně comeback hokejové superstar Jaromíra Jágra. Nic jiného se asi Rosického znovuobnovené příslušnosti k dresu Sparty nevyrovná.

Otazník samozřejmě visí nad tím, kolik zápasů dokáže Rosického tělesná schránka zvládnout, aniž by se vrátilo její prokletí, tedy častá zranění. Nicméně při konstrukci smlouvy na to Sparta pamatovala. Velká část Rosického potenciálního příjmu se podle zákulisních informací a spekulací bude odvíjet od počtu odehraných utkání v epojišteni.cz lize či Evropské lize – a zejména pak od výkonnostní složky. Pokud by Rosickému zdraví sloužilo dobře a dovedl by Spartu k titulu, vyplatila by mu Sparta údajně kolem 12 milionů korun za rok.

To jsou stejné peníze, jaké dostával po svém příchodu z Lazia už zmiňovaný Karel Poborský, jemuž následně zdvihla Sparta plat na dvojnásobek.

Zmíněná suma každopádně naznačuje, že Rosický rozhodně nepřišel na Letnou kvůli penězům. To, co může vydělat za rok ve Spartě, mu v Arsenalu naskákalo na konto za pět neděl. A pokud jsou prosáknuvší údaje o Rosického příjmu na Letné relevantní, pak Sparta na návratu této superstar opravdu nemůže prodělat. I kdyby třeba nakonec Rosický nehrál tolik, jak si představuje, ostatní synergie, které jsme právě popsali, to klubu vynahradí.

Křetínský kopl do vrtule. I směrem ke Kadlecovi a Hamrounovi

Rozmluva s trenérem, bolestivé protahování i srandičky. Rosický poprvé trénoval se Spartou Rozmluva s trenérem, bolestivé protahování i srandičky. Rosický poprvé trénoval se Spartou Prohlédněte zde

Rosického univerzální potenciál si pochopitelně dobře uvědomuje i majitel Sparty Daniel Křetínský. "Rosova" hvězdného kultu by rád využil na hřišti, ve zmíněné marketingové oblasti, a nijak se netají ani tím, že posléze by Tomáše rád viděl ve vedení klubu, kam by mohl vnést zkušenosti z toho, jak se dělá fotbal v bundeslize či Premier League.

"Tomáš je tady, naše hlavní přestupová priorita byla naplněna a já osobně se ohromně těším, až ho uvidím na trávníku," poznamenal Křetínský. "Věříme, že Tomáš nám pomůže z hlediska kombinační kvality i rychlosti hry. A stejně tak i v kabině, není pochyb o tom, že je mimořádnou osobností, jednou z největších v historii Sparty. Podmínkou toho, aby sportovní cíle mohl naplnit, je pochopitelně jeho zdraví, ale to je podmínka, jež platí pro všechny hráče, případné zranění nemůžeme vyloučit nikdy a u nikoho."

S Rosickým prý vedl už několik delších debat o fotbale. "A jen jsem se v nich utvrdil v tom, že i v oblasti managementu by jednou pro nás mohl být posilou. Zatím na to ale on sám nechce myslet a koncentruje se výhradně na kariéru hráče, což pochopitelně respektujeme."

A když už přivedl Rosického, rozhodl se Křetínský, jak se říká, kopnout do vrtule – a rozevřel "šrajtofli" ještě víc. Za Václava Kadlece podle všeho nabízí dánskému Midtjyllandu 2 miliony eur, to je 54 milionů korun, což jsou peníze, jaké v této zemi ještě nejspíš nikoho ani nenapadlo za jednoho fotbalistu na stůl položit.

Sparta, lépe řečeno hráčův agent Pavel Paska, mají čas do čtvrteční půlnoci, kdy se uzavírají soupisky Evropské ligy, aby přesvědčili dánský Midtjylland. O čem? Aby ze svého názoru na Kadlecovu cenu, která zhruba o 300 000 eur převyšuje Křetínského nabídku, slevil. Většina evropských zemí jako Anglie či Německo zabouchává přestupní okno už dnes, transfery směrem do české ligy lze realizovat až do 7. září. Jenže aby Kadlec mohl hrát Evropskou ligu, musí se to stihnout nejpozději během 1. září, tak si to žádá UEFA. Zmíněný termín by podle všeho měl zvládnout i belgický Genk, který obnovil svoji touhu po obránci Sparty Jakubu Brabcovi.

Emanuel Rosu, rumunský novinář, vypustil zprávu, že se Sparta zajímá o alžírského záložníka Jugurthu Hamrouna z kádru Steauy Bukurešť, přičemž isport.cz poznamenal, že by se součástí této operace mohl stát spolu s doplatkem ze strany Sparty i odchod Tiemoka Konatého do Bukurešti.

Podotkněme, že start v předkolech evropských pohárů v barvách jednoho klubu není překážkou v tom, aby tentýž hráč v hlavní soutěži, tedy ve skupinové fázi, nastupoval za jiný klub.

Uvidíme, zda plány Sparty vyjdou i po těchto liniích, ta rumunská se asi jeví jako poměrně hodně divoká. Každopádně platí, že s Tomášem Rosickým a Václavem Kadlecem v sestavě už by měl být útok Sparty na domácí titul a konečně i start v Lize mistrů patrně zdrcující. Jenže jakkoli optimistické předpoklady je třeba naplnit také na hřišti. Aby se ke slovu Sparta vrátil přídomek úspěšná, teď ovšem na Letné udělali opravdu velký krok.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama