reklama

Show Česko hledá trenéra zatím Pelta režíruje z pláže. Nabízeli mu i Magatha, Němec už je ale v Číně

Pavel Vrba (na snímku vzadu) připravil šéfovi asociace Miroslavu Peltovi těžké chvilky Pavel Vrba (na snímku vzadu) připravil šéfovi asociace Miroslavu Peltovi těžké chvilky autor: ČTK
Oba kandidáti to odmítají, zákulisní zdroje se však shodnou, že favority na pozici reprezentačního trenéra fotbalistů jsou stále Karel Jarolím s Ivanem Haškem. Vyloučit ovšem nelze ani příchod cizince.

Glosář - Na dovolenou by si člověk neměl tahat starosti. A považte, Miroslav Pelta si musel v Řecku u moře vybalit hned tři.

Jak známo, ke dvěma kazícím se starým "konzervám", tedy 1) k Peltově stále nezfinalizovanému nápadu svěřit komisi rozhodčích Poláku Listkiewiczovi a 2) k nyní už alarmující absenci titulárního sponzora příštího ročníku ligy přibylo jedno čerstvé trápení.

Pavla Vrbu a jeho klan ve složení Dušan Fitzel + Karel Krejčí už omrzelo pracovat pro český fotbal a jeho fanoušky u národního týmu a zatoužili po čerstvém dagestánském povětří, které jim nabídne angažmá v klubu Anži Machačkala.

A teď aby snad Simona Peltová nosila na pláž špunty do uší, aby nemusela pořád poslouchat, jak manžel visí na telefonu a shání za Vrbu náhradu.

Tento ryze fantazijní obrázek, pravda, vychází z předpokládané teze, že by předseda Fotbalové asociace ČR v dané situaci nejspíš nového reprezentačního kouče vskutku urychleně shánět měl.

Jenže - světe, div se - oba hlavní kandidáti, na jejichž jménech se shodne celá řada lidí z Peltova blízkého okolí, tvrdí, že jim právě předseda Pelta ještě vůbec nevolal.

Nikdo nikomu nevolal? Berme ta slova s rezervou

Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Prohlédněte zde

Přesněji, za Karla Jarolíma to tvrdí jeho současný zaměstnavatel, šéf mladoboleslavského klubu Josef Dufek. Ten včera sdělil deníku Aktuálně.cz: "Nikdo se mi v té věci neozval, ani trenér se o ničem takovém nezmiňoval, takže předpokládám, že pan Pelta o tom nehovořil ani s ním."

A Ivan Hašek, podle řady znalců zákulisí druhý klíčový kandidát, zase pro isport.cz prohlásil, že jej vedení asociace dosud neoslovilo a podle jeho mínění tak ani neučiní. "V jejich uvažování určitě nefiguruju, to je jistota," řekl Hašek.

Doporučuji brát zmíněná prohlášení s rezervou, namístě je po mém soudu předpoklad, že ve skutečnosti jde přinejmenším v jednom případě, ale dost možná v obou, tak trochu o diplomatické mlžné tanečky.

Zajímavý byl v tomto ohledu i jemný vývoj rétoriky mladoboleslavského šéfa Josefa Dufka v průběhu jediného pondělního odpoledne. Zatímco pro Aktuálně.cz pravil zcela nekompromisně, že si Jarolímův odchod dva týdny před losem evropských pohárů vůbec nedokáže představit, o něco později už v rozhovoru pro iDnes.cz přeladil do trochu jiné tóniny: "Pokud by (Jarolím) jednou od nás šel k národnímu mužstvu, tak by to přehlušilo ty problémy, který bychom s jeho odchodem museli řešit. Pro Boleslav to zkrátka beru jako ocenění."

Takže co si ještě hodinu po poledni vůbec nedokázal představit, to už v půl čtvrté najednou připouštěl.

Karla Jarolíma a Ivana Haška favorizují v otázce přeobsazení pozice reprezentačního kouče i bookmakeři. Tak třeba Fortuna vypsala na to, že 4. září bude proti Severnímu Irsku koučovat tým Karel Jarolím, kurz 2,2:1, na Ivana Haška a Vítězslava Lavičku nasadila shodný kurz 3:1.

S odstupem následují Luboš Kozel (7:1), Zdeněk Zeman a Zdeněk Ščasný (oba 10:1). Na setrvání Pavla Vrby ve funkci lze vsadit v kurzu 3,5:1.

Třetí z favoritů Fortuny, Vítězslav Lavička, vede nyní český tým do 21 let, obecně je v kuloárech vnímaný jako "sichrovací řešení", pro případ, že by to s Jarolímem ani Haškem neklaplo.

Peltovi nabízeli i slavného rasa Magatha

Někteří Peltovi důvěrníci zmiňují ještě jednu variantu, údajného tajemného cizince, jehož jméno prý předseda nechce nikomu prozradit. Nezdá se však, že by tenhle případný žolík v rukávu byl tou kartou nejžhavější.

Padlo dokonce i jedno jméno: Felix Magath. Ale Petr Jiráček i Václav Pilař, kteří ve Wolfsburgu nebyli zrovna nadšeni jeho drastickými metodami budování kondice, mohou zůstat v klidu. Známá figura německého fotbalu zakotvila nakonec v Číně, v klubu Shandong Luneng.

Nicméně pokud právě Magatha jeho agenti jakožto potenciálního zájemce o pozici trenéra české reprezentace Peltovi nabízeli, potvrzovalo by to tezi, že Vrbovy zaječí úmysly nespadly z nebe teď o víkendu, ale pracovalo se s nimi jako s alternativní realitou mnohem delší dobu. Magath totiž Číňanům podepsal 14. června, tedy den poté, co se Češi na Euru střetli se Španělskem.

Vrba a spol. si s myšlenkou odejít do Ruska, což je země, v níž se kouč i se svou limitovanou jazykovou výbavou domluví, podle všeho skutečně pohrávali celé jaro, a oslovili proto své zprostředkovatele, aby jim tam něco sehnali.

"Klid. Vrba zatím nic nemá a já myslím, že nic nesežene," nechal se Pelta několik týdnů před Eurem slyšet mezi svými známým. Zdroje se shodnou, že Pelta byl na konci celého příběhu opravdu velmi zaskočen tím, když Vrba svou oblíbenou výstupní klauzuli v kontraktu s FAČR aktivoval. Pelta mylně předpokládal, že divoká pověst dagestánských poměrů Vrbu zrovna lákat nebude. Leč stalo se.

Můžeme se teď jen dohadovat, proč Vrba myslel na možnost odchodu už delší čas.

Trapné představení na "tiskovce o Limberském" obnažilo, že se Vrba v lecčems právě s Peltou neshodl a jako egocentrik prostě nemohl přenést přes srdce, že neměl poslední slovo. A dost možná nejenom v tomto příběhu. Kdo ví, třeba nám jednou Pavel Vrba v upřímnější chvilce prozradí, jestli mu třeba předseda Pelta nemluvil i do nominace na Euro, i takové drby proskakovaly.

Po neúspěchu na Euru se Vrba logicky dočkal kritiky, jak od médií, tak od řady kolegů typu Ivana Haška či Jozefa Chovance. A diskusi, natož kritiku prostě Vrba neskousne, ať už v jakkoli citlivém balení a od kohokoli. Uvidíme, třeba jej z toho právě ruské angažmá rychle vyléčí.

Pelta kráčí v Košťálových stopách

Pokaždé když český fotbal hledá nového reprezentačního trenéra, zdvihne Verner Lička, prezident Unie českých fotbalových trenérů, oči v sloup a bezmocně pokrčí rameny.

Problém je totiž v tom, že kouče nevybírá český fotbal, ale obvykle jediný člověk, v asociaci v příslušném období vždy ten nejmocnější. Pracoval takhle Vlastimil Košťál, ale i Ivan Hašek, který si svého času protlačil Michala Bílka a basta. Ani Pelta tyhle zajeté koleje neopouští.

Jsem si takřka jist, že ho ani ve snu nenapadlo, aby snad výběr reprezentačního kouče konzultoval například s nějakou odbornou trenérskou radou, jež by na rozdíl od něj uměla kupříkladu vyhodnotit, který kandidát může nejlépe vyhovovat očekávanému progresu a trendům evropského fotbalu.

Nejpohlednější fanynky Eura: slaví Portugalky, nejodvážnější však byly Polky a Albánky Nejpohlednější fanynky Eura: slaví Portugalky, nejodvážnější však byly Polky a Albánky Prohlédněte zde

Verneru Ličkovi, šéfovi Unie českých fotbalových trenérů, jsem se včera  bohužel nedovolal, nicméně patrně by nic neměnil na slovech, která v minulosti opakoval už tolikrát. A stále zbytečně.

"Jedním z nejmocnějších mužů francouzské asociace je tradičně její sportovní ředitel. Odborník, který nastavuje principy, podle kterých pak pracují všechny reprezentační týmy a vznikají díky tomu ideální návaznosti mezi jednotlivými kategoriemi, a to až k A-týmu. A podle toho k těm týmům vybírá i trenéry, jejichž způsob práce a uvažování s tím koresponduje," vysvětluje pokaždé Verner Lička. "V Česku to funguje jen v mládeži, u A-týmu máme jiné zvyklosti," dodává na závěr skleslou tečku.

Přiznejme, že tentokrát hraje významnou roli faktor časové tísně. Až se podaří vybrat nového repre-kouče, bude muset sestavit svůj realizační tým, zároveň začít oslovovat hráče, dávat dohromady novou sestavu bez řady dosavadních opor, jež už daly nebo patrně ještě dají národnímu týmu vale, prostě rozjet obrovskou mašinérii, která najde své první vyústění už 4. září v prvním duelu kvalifikace o MS 2018 proti Severnímu Irsku.

Termíny hoří a včera bylo pozdě. I Pelta cítí, že může být ouvej. A z dovolené, kterou mu Vrba rozbombardoval úprkem do Machačkaly, se proto nevrátí až ve čtvrtek 7. července, jak původně plánoval, ale už tuhle neděli. Očekávejme, že pak se věci pohnou.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama