reklama

Slavia vstoupila do bitvy nervózní jako prvorodička. Přesto z Kypru mohla a měla vézt třeba i remízu

Slávisté Michael Ngadeu a Michal Frydrych v utkání na hřišti APOEL Slávisté Michael Ngadeu a Michal Frydrych v utkání na hřišti APOEL autor: ČTK
Fotbalová Slavia platila na Kypru daň z pohárové nezkušenosti, v úvodu utkání opět podlehla atmosféře a APOEL dvakrát skóroval.

Glosář - Slávistický výtah ke slávě se zasekl kdesi v mezipatře. Porážka 0:2 na Kypru směrem do pražské odvety nic moc dobrého nevěští. V první části play-off Ligy mistrů získal APOEL náskok, který nebude snadné dohnat.

Živě: APOEL - Slavia 2:0, postup je v nedohlednu. Rozhodla úvodní desetiminutovka Živě: APOEL - Slavia 2:0, postup je v nedohlednu. Rozhodla úvodní desetiminutovka Čtěte zde

Průběh utkání přitom potvrdil, že fotbalové schopnosti internacionální skládačky jménem APOEL nejsou těm slávistickým vzdáleny nijak zásadním způsobem. Jenže podobně jako v předchozím pohárovém utkání v Bělorusku se ukázalo, že pohárová (ne)zkušenost je proměnná, kterou opravdu nijak neobelžete.

Znáte to, v televizi vám před utkáním běží takové ty letištní povídačky. "Neinkasovat a nějaký ten gól dát," slyšíte běžně. "Hned jak rozhodčí pískne do píšťalky, nervozita z nás vždycky hned spadne," rozprávěl tentokrát do nastavených mikrofonů Tomáš Souček.

Chápu, nemůže si přece dopředu připouštět, že slávisté budou nervózní jak prvorodička před porodními kontrakcemi. Jenže bohužel byli. Zase. V Bělorusku za to v úvodu utkání zaplatili jedním gólem, na Kypru dokonce dvěma. A prohrávat v 10. minutě zápasu play-off Ligy mistrů nula dva, to je prostě peklo.

Před odletem do Prahy museli slávisté připustit, že podlehli tlaku vážnosti utkání i pekelné atmosféře, kterou za Laštůvkovou brankou v první půli produkovalo hlučné domácí obecenstvo. Na tohle se v domácí lize nepřipravíte, ani v jakémkoli přípravném utkání. Tohle se musí zažít naostro.

Několik posil právě s velkou pohárovou zkušeností si, pravda, Slavia do kádru pořídila, aby tento handicap minimalizovala, ale ukázalo se, že všechno funguje obráceně. Stačí jeden mentálně slabší článek řetězu a už se vezete. A tady jich bylo víc.

Největší chybu paradoxně udělal ten nejzkušenější

Byla to velká sprcha, připustil Šilhavý. O tom, kdo může za druhý gól, má trenér Slavie jasno Byla to velká sprcha, připustil Šilhavý. O tom, kdo může za druhý gól, má trenér Slavie jasno Čtěte zde

Přičemž tentokrát paradoxně úplně prasknul i ten, od kterého se to čekalo nejmíň. Protože tu největší hrubku v rozehrávce udělal před druhým gólem ukrajinský matador Ruslan Rotaň, který na Kypru hrál už 67. zápas evropských pohárů ve své kariéře.

Ale nenasazujme oslí hlavu jednomu plejerovi, Slavia v úvodu hořela kolektivně a zrovna v této herní situaci se projevilo, že byl Frydrych na pravém kraji obrany vysunutý až příliš, a po slávistické ztrátě míče zůstala jeho strana úplně otevřená.

Stejně tak si slávisté musí vyhodnotit, jak špatně si kdo z nich počínal při úvodním rohovém kopu, po kterém domácí otevírali skóre.

Ano, vedle toho, že hosté podlehli atmosféře, se v tu chvíli patrně projevila i skutečnost, že obrana při absenci Deliho (i jeho náhradníka Bílka) nastoupila v nestandardním složení, stopera hrál Ngadeu.

Ale svět už je prostě takový, že vám všechno nemůže pořád vycházet ideálně. A na téhle úrovni musí kluby při absencích hráčů základní sestavy disponovat náležitou variabilitou. Což na papíře Slavia splňuje, vždyť Ngadeu jako stoper vyhrál s Kamerunem mistrovství Afriky, na hřišti to ale v úterý v úvodu utkání v Nikósii hořelo.

V play-off už není moc příležitostí na reparáty

Udělali jsme obrovské chyby, ví Hušbauer. Stoch počítal s tím, že začne na lavičce Udělali jsme obrovské chyby, ví Hušbauer. Stoch počítal s tím, že začne na lavičce Čtěte zde

Ano, ztrátou byla i zdravotní absence Dannyho, který už s týmem za pár odehraných zápasů přeci jen mohl získat nějakou tu součinnost, na rozdíl od úplného novice Stocha, co v červenobílém táboře stačil absolvovat teprve dva tři tréninky.

Navzdory tomu všemu si ale Slavia mohla a měla vézt z Kypru mnohem lepší výsledek. Soupeř, vědom si svého náskoku, se na vlastní polovině pěkně poskládal do bloku a víceméně bránil. Slavia držela míč, točila ho zleva doprava, chvílemi bezradně, ale přesto si nějaké ty šance vyprodukovala. A z toho přinejmenším dvě velmi dobré. Frydrych i Hušbauer byli v pozicích, ze kterých mohli a měli skórovat.

V play-off Ligy mistrů už totiž není moc prostoru na nějaké reparáty. Buď šanci, kterou vám soupeř nabídne, využijete - anebo máte smůlu, dalších pět už se jich patrně neurodí.

Otáčet v odvetě pohárový dvojzápas z úvodní prohry 0:2 není nic snadného. Slavii se to podařilo v roce 2000, kdy v Poháru UEFA podlehla v Osijeku 0:2 a doma zvítězila 5:1. Zda lze takový zázrak po 17 letech recyklovat, zjistí Slavia příští středu, kdy proti ní nastoupí APOEL v pražské odvetě.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Divoké plzeňské osudy: Alkohol za volantem, drogy, i brutální napadení Divoké plzeňské osudy: Alkohol za volantem, drogy, i brutální napadení Prohlédněte zde
reklama