reklama

Sparťanskými srdci cloumá nápor: Vztek na vymyšlenou penaltu Slavie, návrat legendy i další selhání

Tomáš Rosický nastoupil po návratu z Arsenalu v dresu Sparty v soutěžním utkání zatím podruhé. Loni proti Mladé Boleslavi i teď s Bohemians skončil zápas remízou Tomáš Rosický nastoupil po návratu z Arsenalu v dresu Sparty v soutěžním utkání zatím podruhé. Loni proti Mladé Boleslavi i teď s Bohemians skončil zápas remízou autor: ČTK
Šestnáctitisícová návštěva viděla v derby Sparty s Bohemians další výsledkový kolaps Stramaccioniho týmu plného hvězd

Glosář - Už to začalo. Nejostřeji sledovaná ligová sezona, kterou kdokoli z nás pamatuje, odstartovala. A zejména pro příznivce pražské Sparty platí, že hapruje-li jim trochu srdíčko, měli by se teď nejen kvůli obrovským vedrům opravdu hodně šetřit.

Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Prohlédněte zde

Emocionální výkyvy, které jim přináší jejich fotbalová láska, nyní totiž dost možná také dělají své. Jen považte. Nejprve se vám srdeční sval rozbuší rychleji, když zjistíte, že tým povede kouč z Itálie. A pak přijde hned desetinásobná vlna srdeční odezvy na zástupy zahraničních posil.

Mrtvice pak po mnohém sahá ve čtvrtek, když vidí tu spoušť, kterou nabízí dosavadní parodie letenského týmu na cosi jako herní projev. A to prosím v Bělehradu, kde se Sparta prohrou 0:2 s týmem Crvene zvezdy ocitá na prahu vyřazení z Evropské ligy už v jejím 3. předkole.

V sobotu si pak nejspíš mnozí, nejen sparťani, museli v duchu říct: No panečku, v tom Pavlu Vrbovi asi fakt něco bude. To když viděli zápas, zachytili zprávu či viděli sestřih z toho, jak Viktoria Plzeň pod svým staronovým koučem převálcovala soupeře z Julisky.

Stejně tak nejen sparťany postihla v sobotu i exploze spravedlivého hněvu na rozhodčího Orla, a to při pohledu na vymyšlenou penaltu, díky které slávisté vyhráli 1:0 nad Teplicemi.

A nejeden sparťan si dozajista zároveň řekl: Ha, do Edenu tentokrát na ligu dorazilo jen 11 097 lidí, tak to překonáme. I stalo se. Na derby s Bohemians dorazila na Letnou parádní návštěva 16 724 diváků.

Buď všechno, nebo nic. Na půl plynu hrát prostě nebudu, dušuje se navrátilec Rosický Buď všechno, nebo nic. Na půl plynu hrát prostě nebudu, dušuje se navrátilec Rosický Čtěte zde

Fanoušci přepočítají v sestavě nové letní tváře, je jich 7: Dúbravka, Kaya, Čivič, Mandjeck, debutuje Mavuba, Plavšič - a poprvé v základu se ocitne Ben Chaim. Fandy doopravdy nadchne pár akcí izraelského reprezentanta s raketovými motory v nohách i Mavubova elegance. A už se radují z penalty a gólu, který je 200. v prvoligové kariéře Davida Lafaty.

Čekají i na góly další, ty pořád nepřicházejí, ale to už se sparťanská srdce znovu rozbuší jako zvony ve svatovítské katedrále. To když se začne rozcvičovat a na poslední dvacetiminutovku zamíří na plac klubová legenda jménem Tomáš Rosický. Na tohle čekal 11 měsíců, než mu zdraví opět umožnilo dostat se do provozuschopného stavu.

Ale než si to stihnou dosyta užít, dostanou příznivci Sparty zase pomyslnou ránu mezi oči. To když gólman Dúbravka vyrazí jen přímo před sebe ránu ze střední vzdálenosti. A k odraženému balonu se jako první dostává "klokan" Šmíd. Je to 1:1 a zanedlouho už sudí píská konec. A sparťané kráčejí domů omámeni atmosférou plného stadionu, posilami, i návratem toho největšího snad od dob Kvašňákových - a zároveň jsou naštvaní, že Sparta hned v úvodu ligy ztratila na své největší konkurenty zcela zbytečně dva body.

První prvoligový víkend je za námi. A už teď je vidno, že nuda v něm nikomu rozhodně hrozit nebude. Už první, vpravdě letní týdny nabízejí velmi pozoruhodnou kombinaci ligové soutěže s předkoly evropských pohárů. Už teď jde opravdu o mnohé, sotva to všechno začalo.

U Stramaccioniho menu na syrovosti příliš neubylo

Živě: Sparta - Bohemians 1:1, sparťané na úvod ligy ztratili, ačkoliv celý zápas vedli Živě: Sparta - Bohemians 1:1, sparťané na úvod ligy ztratili, ačkoliv celý zápas vedli Čtěte zde

Sparta-Bohemians 1:1. Oproti blamáži v Bělehradu mění ve sparťanské stoperské dvojici Mareček Štetinu, ve středu pole se objevuje Mavuba, ze sestavy vypadávají i Frýdek s Jankem a místo nich hrají Ben Chaim a Lafata.

Proti nim nastupuje tak trochu proděravělá sestava Bohemians. Vedle zranění ji zasáhla i skutečnost, že Ďolíček je teď do jisté míry detašovaným pracovištěm mladých či přespočetných sparťanů. A kvůli dohodám právě s kmenovým klubem z Letné nesmí nastoupit gólman Budinský, středopolař Reiter - a co je nejvíc s podivem, i syn trenéra Martina Haška, přestože je v Ďolíčku nikoli na hostování, ale na přestup. Podmínkou Sparty, klubu, který investoval stamiliony korun do posil z francouzské či turecké ligy, je premisa, že český reprezentant do 21 let proti ní v neděli nesmí nastoupit.

Ať si každý vyhodnotí sám, do jaké míry taková podmínka je či není v dané situaci trapná. A stejně Spartě moc platná není, protože ani tým, ve kterém z personální nouze musí naskočit třeba 19letý dorostenec Vaníček, ani tak není schopna porazit.

I přesto, že jí už po čtvrthodině hry výrazně pomůže stoper Hůlka, to když Ben Chaima uvnitř šestnáctky složí vpravdě zápasnickým úchopem. David Lafata z penalty vstřelí už 200. branku své prvoligové kariéry a pozmění tak navěky historii českého fotbalu.

Sparta - Bohemians David Lafata se raduje z 200. gólu ve své prvoligové kariéře | Foto: ČTK

Víc gólů než on už zvládli jen slávisté Vlastimil Kopecký (252) a nedostižný Josef Bican (447) - viz pořadí Klubu ligových kanonýrů - zde.

Další góly Sparty ale po penaltě nepřicházejí. Hra Stramaccioniho souboru je  pořád velmi, velmi syrová, byť oproti Bělehradu už v domácím prostředí bezesporu k jistému pozitivnímu posunu došlo.

Nicméně i ve srovnání "prince a chuďase", tedy Sparty s Bohemians, tloukla do očí skutečnost, jak je herní projev týmu z Ďolíčku organizovaný ve srovnání s neřízeným chaosem, který co do "systému" hry stále předvádí Sparta. 

Na jednu stranu vidíte mimořádné individuální kvality letenských posil, na stranu druhou si uvědomíte, že v kolektivním sportu dostatečně nefungují, pokud do sebe nezacvaknou v nějakém promyšleném mechanismu. A to se Spartě zatím nedaří.

Křetínského koníčkem je zasahování do práce trenérů. A Slavii skutečně prověří až krize, říká Mádl Křetínského koníčkem je zasahování do práce trenérů. A Slavii skutečně prověří až krize, říká Mádl Čtěte zde

Totální zmatky provázejí defenzivní činnost týmu, zejména v podobě nesourodosti jednotlivých stoperských dvojic. Tady v neděli nastala další komplikace, když si malíček na noze zlomil tápající Kaya a kouč ho musel nahradit Štetinou. Zároveň se nesouhra a zmatečnost odrážejí i v ofenzivní činnosti, kterou - jak to zatím vypadá - bude podle všeho schopen řídit jedině Rosický, bude-li moci hrát i delší časové úseky zápasů.

Statistika televize O2 TV Fotbal napočítala v malém pražském derby poměr střel 7:7, z toho poměr střel na branku 2:4. To je z hlediska Sparty zcela tragická bilance. Snad ještě více alarmující než konečné skóre 1:1. Proces formování nové Sparty pokračuje a porodní bolesti příliš neustupují.

Orlí zrak tentokrát selhal

Slavia-Teplice 1:0. Ani domácí trenér Šilhavý se s tím moc nepárá. A oproti úvodnímu mači předkola Ligy mistrů s Borisovem mění v lize - vědom si důležitosti středeční odvety v Bělorusku - hned 7 jmen základní sestavy.

Se slovy, že v přípravě hrály obě, byť výrazně odlišné varianty sestavy se srovnatelnou kvalitou. Co do ofenzivy to platí, je opět nepřesvědčivá. A směrem dozadu byla Slavia v sobotu zranitelnější než předtím s běloruským mistrem, který však v Edenu hrál, jak víme, po velkou část zápasu o deseti.

Penalta? Míč mi o ruku ani neškrtl, zlobí se Vondrášek. Jasno mají i fanoušci, Tvrdík se omluvil Penalta? Míč mi o ruku ani neškrtl, zlobí se Vondrášek. Jasno mají i fanoušci, Tvrdík se omluvil Čtěte zde

Slavia ho porazila díky penaltě. A v tomto ohledu se scénář opakoval. Jenže tentokrát šlo ku škodě fotbalu a pověsti ligy o penaltu, která se vylíhla jen ve fantazii rozhodčího Orla. O tom, že si s ní sám moc jistý být nemohl, svědčí fakt, že nad ní snad 15 sekund váhal, než přerušil hru a ukázal na penaltový puntík. Televizní záběr rozklíčovaný pod lupou pak jednoznačně ukázal, že teplický Vondrášek rukou v šestnáctce rozhodně nehrál - a sudí Orel tak pochybil.

A pochybil nejspíš i podruhé, když v dalším průběhu hry penaltu naopak nenařídil, to když se Jeřábek pokusil zastavit pronikajícího Altintopa. Jestli tím podvědomě něco kompenzoval, ponechme svědomí sudího Orla. Hosté z Teplic se i tak cítili ukřivděni, vymyšlená penalta číslo 1, nařízená už v 9. minutě, je namíchla opravdu pořádně - a nutno říct, že zcela oprávněně.

Teplickým kvůli ní víceméně pozbyl na použitelnosti jejich původní takticky koncept účinně hraného vysokého presinku. Červenobílí už se totiž v situaci, kdy vedli, logicky nemuseli nikam tlačit. A bylo najednou na Severočeších, aby se pokoušeli něco vytvořit. Což se jim chvílemi i dařilo, jen s přesnou koncovkou byli na štíru. A také proto odjel jinak sympaticky vyladěný tým trenéra Śmejkala z Edenu s prázdnou.

S Vrbou se vrátila útočná lehkost

Pivní lavička, snový poločas i zmar Dukly. Takový byl návrat Pavla Vrby do Štruncových sadů Pivní lavička, snový poločas i zmar Dukly. Takový byl návrat Pavla Vrby do Štruncových sadů Prohlédněte zde

Plzeň-Dukla 4:0. Petržela, Kolář, Limberský i brankář Bolek dostali po zápase v Bukurešti víceméně možnost oddechu (první dva jmenovaní naskočili do zápasu až jako náhradníci). Ale na kvalitě herního projevu Plzně se to nijak negativně neodrazilo.

Viktoria zahrála před 9624 nadšenými diváky v hledišti opravdu skvěle a trenér Vrba si v prvním soutěžním utkání, které ve Štruncových sadech po svém návratu z Ruska vedl, užíval ovací. Kolotoče rychlých přihrávek, dynamický pohyb, nápaditá kombinace po zemi, tohle všechno plzeňští fandové moc dobře poznávali, rukopis se nezměnil.

Souviselo to i s tím, že Dukla zahrála v defenzivní fázi opravdu slabě. Do poločasu inkasovala ostudné 4 góly. A to měla štěstí, že po pauze už Viktoria částečně stáhla nohu z plynu.

Zlínu vyvrcholil jeho "týden blbec"

Liberec-Zlín 1:0. Hosté se na sezonu těšili jako nikdy, hlavně proto, že si jako vítěz poháru zahrají Evropskou ligu. Disharmonické tóny vnesla ale do jejich řad v minulém týdnu roztržka s dosavadním kapitánem Pazderou, který od ledna podepsal smlouvu v Baníku. A ze Zlína byl vyobcován. Škrtem přes rozpočet pak byla i skutečnost, že se Zlín nedomluvil na spolupráci s vysněným Ginem van Kesselem.

V Liberci problémy pokračovaly, když se už ve 26. minutě stačil vyfaulovat po dvou neoddiskutovatelně "žlutých" zákrocích Traore. A závěr dohrával Zlín ve výrazném početním oslabení, protože měl už v 64. minutě prostřídáno a posléze se ještě zranil Jiráček, který odstoupil s podezřením na vykloubené rameno. Zlínské chytaly křeče a šest minut před koncem rozhodl o domácím vítězství Pulkrab.

Je to tady! Liga snů láká na žhavé posily za stamiliony i video, co poradí sudím. Favoritem Slavia Je to tady! Liga snů láká na žhavé posily za stamiliony i video, co poradí sudím. Favoritem Slavia Čtěte zde

Mladá Boleslav-Olomouc 1:2. V prvním kole bodově naplno uspěli oba nováčci, a dokonce na hřištích soupeřů. Středočeši nevyužili hypotetické výhody rozehranosti už ze tří evropských pohárových zápasů, hosté působili živějším dojmem. Domácím poprvé v sezoně střelecky nezafungoval ani jeden střelec z dosud tak úspěšného tandemu Chramosta-Mebrahtu.

Slovácko-Jablonec 1:1. Domácí kouč Stanislav Levý celé léto průběžně bije na poplach, že nutně potřebuje posily. Zápas mu dal za pravdu. Ve 2. minutě šli domácí do vedení, pak na dlouhé minuty hostům zcela vyklidili pole.

Karviná-Jihlava 2:0. Když jsme si v redakci prohlíželi kurzovou nabídku na ligu, včetně sázkové příležitost "Který trenér padne jako první", zaujalo v této souvislosti nejmenovaného kolegu zejména jméno jihlavského kouče Ivana Kopeckého.

Nic proti němu, ale po porážce v Karviné by teď prvoligový novic asi velmi nutně potřeboval něco uhrát proti Slovácku. Následuje totiž nepříjemná zápasová kombinace na Slavii - s Plzní  - do Teplic

 Brno-Ostrava 1:3. Liga začala před výbornou osmitisícovou návštěvou zápasem hraným ve velmi svižném tempu. Tedy zejména ze strany Baníku. Ten se prosadil navzdory tomu, že mu sudí Proske upřel hned dva pokutové kopy.

Fanoušci se zájmem hleděli na ofenzivní orgie nového ostravského objevu jménem Stáňa. A nejvíc se logicky tleskalo návratu asi nejúspěšnějšího baníkovce všech dob. To když Milan Baroš přišel do zápasu sice až jako střídající hráč, ale i svou půlhodinku dokázal opentlit důležitým gólem.

Až za týden v neděli dorazí do Ostravy jako host pražská Slavia, bude nejspíš ve Vítkovicích takříkajíc plný dům.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Výjezd baníkovců obrazem: V Brně došlo k potyčce na stadionu. Napadli naše fanoušky, viděl Baroš Výjezd baníkovců obrazem: V Brně došlo k potyčce na stadionu. Napadli naše fanoušky, viděl Baroš Prohlédněte zde
reklama