reklama

Good job, smál se sarkasticky Tvrdík. Po pohárovém fiasku zkritizoval nadstavbu

Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie autor: Milan Kammermayer
Téma nadstavby fotbalové Fortuna:Ligy znovu ožilo po čtvrtečním neúspěchu tří českých pohárových zástupců ve třetím předkole Evropské ligy. Na Twitteru se do nového modelu ligové soutěže, který byl spuštěn v minulé sezoně, znovu opřel zástupce majitele Slavie Jaroslav Tvrdík.

"Experiment s nadstavbou se obhajoval zvýšením příjmů o miliony. Které nedorazily. Klubový fotbal přijde o stamiliony z příjmů od UEFA. K tomu dopad na hodnotu hráčů nebo zájem sponzorů," napsal v pátek ráno na sociální síť rozladěný Tvrdík. "Po prodeji mediálních práv další skvělé rozhodnutí. Ale zavření stadionů nám jde. Good job!"

Narážel tak na dvě novinky, které nový model ligové soutěže přinesl. Jednak navýšení počtu zápasů, které protahují sezonu z obou stran. Což pro hráče znamená méně času na odpočinek a pro trenéry zkrácení času na přípravu. Například právě Slavia odehrála v minulé sezoně neuvěřitelných soutěžních 59 utkání.

Druhou skutečností, která kritiky nadstavby často irituje, je potenciální nespravedlivost systému, který může do pohárů poslat místo celku z elitní skupiny původně mnohem hůře postavený klub. K tomu došlo i letos, kdy do Evropské ligy prošla Mladá Boleslav na úkor Baníku po výhře 1:0 v jediném zápase. Středočeši přitom skončili v základní části o dvě příčky za Ostravou.

Tento efekt se navíc může ještě zvýraznit tím, že v sezoně 2021/22 budou mít Češi patrně v pohárech jen čtyři zástupce, a tak se může stát, že desátý tým může postoupit do pohárů na úkor třetího celku po základní části.

Obě skutečnosti se podle Tvrdíka mohly podepsat pod tím, že všichni tři čeští zástupci, tedy Sparta, Plzeň a Mladá Boleslav, ve čtvrtečních zápasech pohořeli. Samotná Slavia na jaře 2017 sice vystupovala proti zavedení nadstavby, ale nakonec se na klíčovém hlasování vyjádřila pro. Proti tehdy byly pouze druholigová Opava a Znojmo.

Více peněz? Proti zahraničí drobné

Při zavedení nadstavby se přitom argumentovalo kromě zvýšené atraktivity soutěže pro fanoušky také vyššími příjmy z vysílacích práv. Ke změně smlouvy mezi LFA a společností Pragosport, která právy disponuje, ke změně skutečně došlo, podle zákulisních informací nyní kluby získají 150 milionů korun místo dosavadních 120.

Na druhou stranu je celková suma v kontextu obdobných soutěží, které jsou na tom koeficientem podobně, stále titěrná. Například v Rakousku platí televize Bundeslize 22 milionů eur (568 milionů korun), v Dánsku dokonce 50 (1,3 miliardy), nemluvě o Turecku, kde jde dokonce o 376 milionů (9,7 miliardy).

Pragosport navíc navýšení sumy podmínil prodloužením kontraktu do roku 2024, takže v dohledné době se tato částka měnit nebude. I tato skutečnost byla Tvrdíkovi trnem v oku, ale i když během jednání LFA s Pragosportem hovořil o jiných zájemcích v čele s agenturou Médea, kteří by byli ochotni zaplatit víc, nakonec zůstalo vše při starém.

LFA plánuje řešit nadstavbu až po letech

Proti novému systému se vedle Slavie vymezilo už v minulosti množství kritiků, například Petr Rada. "Co se mi nelíbí, je, že sedmý tým může hrát Evropskou ligu. Vyjdou mu dva zápasy a půjde do Evropy na úkor někoho, kdo se o to snaží celý ročník. Jsem stará škola - tedy třicet kol, vyhlásit mistra a dva týmy dolů," uvedl Petr Rada letos v dubnu.

Černý čtvrtek českého fotbalu. Kluby nevyužily šanci, pád přijde v éře plných kas Černý čtvrtek českého fotbalu. Kluby nevyužily šanci, pád přijde v éře plných kas Čtěte zde

Samotní šéfové ligové soutěže (LFA) v čele s Dušanem Svobodou opakují, že celý projekt a jeho přínosy či slabiny hodlají vyhodnotit až po několika letech. "Jsme přesvědčeni, že 30 kol je prostě málo. Když vezmu prvních 20 ligových soutěží v Evropě, nehraje snad nikdo jen na 30 kol. Z našeho pohledu je tahle varianta nejoptimálnější, tak jsme ji zkusili pustit, aby došlo k vyhodnocení. Po nějaké době, ne po jedné sezoně, aspoň po třech," řekl novinářům Svoboda v červnu.

Slavii přitom letošní pohárová utkání teprve čekají. Příští úterý naskočí do čtvrtého předkola Ligy mistrů, v němž ji vyzve rumunská Kluž. I pokud slávisté neuspějí, mají jistotu, že si zahrají základní skupinu Evropské ligy. Jako jediný český klub, vítěz základní části i nadstavby.

reklama