reklama

Grygera: Spartu jsme pomohli nastartovat my ve Zlíně, Lazio by zvládnout mohla

Radost Ladislava Krejčího a Costy Radost Ladislava Krejčího a Costy autor: Milan Kammermayer
Někdejší obránce Letenských nebo Juventusu Turín a nynější manažer zlínského klubu Zdeněk Grygera v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že právě porážka jeho týmu nastartovala sparťanskou jarní jízdu, která klidně nyní může vést i přes Lazio.

Praha - Na fotbalovou Spartu čeká další zkouška. Ve čtvrtek načne dvoudílnou bitvu s italským Laziem Řím o to, kdo se protáhne mezi osmičku čtvrtfinalistů Evropské ligy. Podle expertů se jí to může povést, protože soupeř nenahání takovou hrůzu, jakou by tak zvučná adresa měla.

Myslí si to i někdejší obránce Letenských nebo Juventusu Turín a nynější manažer zlínského klubu Zdeněk Grygera. Ten v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že právě porážka jeho týmu nastartovala sparťanskou jarní jízdu, která klidně nyní může vést i přes Lazio.

V Itálii jste odkopal čtyři roky, takže Lazio dobře znáte, jaký to bude soupeř pro Spartu?
Jako každý italský tým je nepříjemný. Italové vždycky byli soupeřem, který byl takticky dobře připravený. Na druhou stranu si myslím, že to je hratelný protivník. Výsledky letošní sezony mají jako na houpačce. Chvíli se jim daří, pak zase ne. Teď jsou v tabulce na osmém místě, to se od nich v italské lize určitě čekalo víc a spíš se trochu hledají.

Dá se vůbec srovnat současné Lazio s tím, proti kterému vyválčila v roce 2003 Sparta postup do osmifinále Champons League?
To se nedá. Tým se hodně proměnil, jsou v polovině tabulky, což historicky není pozice, na kterou by v Laziu byli zvyklí. Tradičně se tam hrála Liga mistrů, k tomu teď mají daleko.

Kde je tedy největší síla Lazia?
V záložní a útočné řadě. Tam mají nebezpečné hráče. Naopak v obraně jsou okénka, která by Sparta mohla potrestat.

Vypíchl byste některé hráče, na které si dávat pozor?
To bych se zastavil u Candrevy, kterého znám ještě z mého působení v Juventusu. Prošel i národním týmem, je to zkušený a nebezpečný hráč. Stejně jako Matri, což je typ střelce, který dokáže být včas na správném místě a i sebemenší šanci dokáže proměnit v gól. A nesmíme zapomenout ani na Kloseho, který sice už má své roky, ale kdykoli přijde na hřiště, tak je vidět. 

Jak jste sám zmínil, Lazio v posledních týdnech není zrovna v nejlepší formě, s čím podle vás přijede do Prahy?
Lazio ví, že klíčová bude domácí odveta, proto určitě přijedou dobře organizovaní a budou hrát především s tím, nedostat gól, případně nějaký dát, aby měli co nejlepší pozici pro zápas v Římě.

Sparta v duelu proti Krasnodaru zaskočila soupeře překvapivým rozestavením, měla by i tentokrát vymyslet podobnou kulišárnu?
Do toho bych se nechtěl úplně pouštět, to si musí vyhodnotit trenér. Sparta ale může těžit z toho, že se oproti Laziu veze na takové vlně pohody. Mohou v klidu hrát svůj útočný kombinační fotbal a zkusit uhrát do odvety co nejlepší výsledek. Věřím, že na Lazio vlétnou a ukážou jim, kdo je tady doma.

Letenští letos v Evropské lize ještě neprohráli, překvapuje vás, jak daleko už došli?
Od Krasnodaru se čekalo víc. Sice nemá zvučné jméno, ale fotbalovou sílu určitě ano a šel z něj strach. Sparta to zvládla především tím domácím zápasem, kde dominovala a všichni byli překvapení slabým výkonem hostů. I v odvetě bylo vidět, že to není tak silný soupeř, jak se původně zdálo, i když byli aktivnější, tak stačilo přečkat poločas a pak už to zase bylo o jednom týmu.

Vy můžete posoudit sparťanskou formu i z vlastní zkušenosti, protože jste proti ní už na jaře hráli a prohráli, působí na vás v tuhle chvíli "nezastavitelným" dojmem?
Celkově to jaro zvládají. Musím uznat, že u nás ve Zlíně jsme jim s tím nastartováním dost pomohli. Byl to začátek jara, moc jim to nešlo, o poločase prohrávali, ale pak to po přestávce otočili, chytili formu a teď jim to šlape. Na druhou stranu jsem sparťan, tak jsem rád, že se jim daří, a na čtvrteční zápas se těším, přijedu se podívat. 

Postoupí tedy Sparta?
Věřím a doufám, že ano. Všichni chceme, aby se českým týmům v Evropě dařilo, aby tu byla Liga mistrů i bez kvalifikace a hrály se tu velké zápasy. Snad se postup povede, budu Spartě fandit.   

reklama