reklama

Hadamczik upozorňuje: Za dluhy Baníku musí někdo pykat

Alois Hadamczik má ostravský Baník pořád v srdci Alois Hadamczik má ostravský Baník pořád v srdci autor: CPA - Eduard Erben
Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik se jako někdejší majitel fotbalového Baníku rozpovídal o tom, co si myslí o dluzích klubu. A nebral si servítky.

Praha - Baník je jeho srdeční záležitostí. Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik ostravský fotbalový klub zhruba dva roky vlastnil, než se před deseti lety rozhodl, že se bude věnovat hokeji.

Jeho bratr Evžen získal s Baníkem na přelomu osmdesátých let jako trenér dokonce dva tituly.

Jen těžko se mu chápe situace, v které se Baník nyní nalézá. Předseda představenstva ostravského klubu Petr Šafarčík pro placený internetový deník Insider minulou středu přiznal, že eviduje na klubovém účtu dluhy zhruba přes 160 milionů korun.

"To je pro mě nepochopitelné. Když jsem já předával klub, byl 70 milionů v plusu a k tomu tam kádr, který jim pak získal mistra ligy. Někdo snad vedl účetnictví a byl za tohle zodpovědný, ne? Tak by za to měl pykat," nebere si servítky v rozhovoru pro Aktuálně.cz Hadamczik.

"Petera prodal hráče za půl miliardy"

On sám si myslí, že ztráty jsou ještě větší, než se nyní předpokládá. "Jak už jsem řekl, na kontě bylo 70 milionů a k tomu další rok Baník prodal hráče možná za půl miliardy," kalkuluje kouč.

Po mistrovském ročníku 2003/2004 totiž odešli do ciziny například Marek Heinz, Jan Laštůvka či René Bolf.

I Hadamczik vstupoval do klubu v době, kdy byl Baník v ekonomické krizi. Udělal také jedno rozhodnutí, které mu dodnes někteří Ostravští vyčítají, a to uzavření tréninkového centra Jeremenka a prodání jeho prostorů.

"Ano, to je pravda, ale to hřiště už bylo staré, nevyhovující, naopak jsme postavili další stadion u školy Na Šoupalce. S mládeží jsme pracovali dobře a k tomu jsme klub dostali z mínus 40 milionů."

Jednou z variant, jak splatit současný dluh, je, že město odkoupí stadion na Bazalech. To se ale Hadamczikovi nelíbí.

"Mně do toho v podstatě nic není, s klubem ani radnicí nemám nic společného, ale chci podotknout, že mně město nedalo nikdy ani korunu a přesto jsme dostali konto do plusu."

"Před Barošem je třeba smeknout"

Kouče českých hokejistů zajímá jen jedno, kdo za tohle všechno bude zodpovědný.

"Bylo by hrozně fádní říct: Lidi to rozkradli, město, ty teď to zaplať! Minimálně majitel nese právní zodpovědnost. Není přece možné, aby si běhal po Praze a za peníze klubu kupoval drahá auta, když je na tom Baník takhle," naráží Hadamczik na někdejšího šéfa ostravských fotbalistů Tomáše Peteru.

Nesouhlasí ani s přístupem někdejšího generálního manažera Baníku Vernera Ličky, kterému soud v arbitráži minulý týden přiznal pohledávku 4,5 milionu korun za nevyplacenou mzdu v klubu.

"Klobouk dolů před panem Ličkou co dokázal jako fotbalista. Jako funkcionář ale všem těmto ztrátám přihlížel a ještě si nechá vyplatit takové peníze. To přece není možné," čílí se Hadamczik.

Baníku teď tak hrozí, že i když se po sportovní stránce zachrání v Gambrinus lize, nesplní licenční podmínky kvůli ekonomice klubu.

"Je potřeba smeknout před Barošem a všemi hráči, kteří přišli do Baníku proto, aby ho zachránili. Je to přeci tradiční klub. Neměl by mít takové problémy. Tehdy jsem se Baníku vzdával, abych se mohl věnovat hokeji, ale tohle jsem nepředpokládal," dodává zklamaně hokejový kouč.

Jak vidí situaci současní maujitelé Baníku i zástupci města před klíčovým jednání o odkoupení pozemků čtěte zde.

reklama