Halvbek. To divné slovo skrývá klíč ke Ščasného nové Spartě

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 7. 2015 6:00
Fotbalová Sparta chystá na blížící se sezonu úplně nové rozestavení, ve kterém hraje důležitou roli pozice takzvaného halvbeka.
Zdeněk Ščasný přichází s novým modelem hry, s rozestavením 3-5-2
Zdeněk Ščasný přichází s novým modelem hry, s rozestavením 3-5-2 | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Fotbalová Sparta přistoupila od slov k činům. Chystá úplně novou herní tvář. Útočnější, riskantnější. Systém, ve kterém klíčovou roli sehraje takzvaný halvbek.

Možná trochu divné slovo, ale v systému 3-5-2 s sebou nese obrovskou porci práce. Tahle pozice je v daném systému klíčová, nosná, do značné míry rozhodující.

A ví to bezpochyby i Zdeněk Ščasný, který teď tuhle novotu implantuje do DNA fotbalové Sparty. Jeho předchůdce se k tomu neodhodlal.

Lavička sliboval, ale nerealizoval

"Co nás zaujalo na mistrovství světa v Brazílii? Rozhodně třeba Nizozemci, kteří vzadu hráli na tři obránce, zajímavý systém," glosoval před rokem novinky ze světového šampionátu Vítězslav Lavička.

Sám pak ale neměnil ani sestavu, ani rozestavení. Přestože zejména v zimě, kdy se nad jeho hlavou prohnala bouřka vyvolaná neúspěchem na Evropské lize v Bernu, sliboval, že Spartu naučí i alternativní způsob hry. V zápasech ho pak ale od něj nikdo nikdy neviděl.

Zdeněk Ščasný pak po Lavičkově odchodu sezonu dohrál bez větších změn. A když bylo potvrzeno, že zůstane ve funkci hlavního kouče, začal pro základní rozestavení chystat revoluci.

O schématu 3-5-2 mluvil doposud, společně se svým asistentem Stanislavem Hejkalem, jako o alternativním způsobu hry pro Spartu, který by se střídal, třeba i v průběhu jediného zápasu se zažitým čtyřobráncovým modelem. V přípravě ovšem Sparta zatím zkoušela vždy jen novinku 3-5-2.

Tak si pojďme říct, co to vlastně je. Nejlépe srovnáním s dosavadním způsobem hry Sparty.

Ta na jaře nastupovala tradičně s obrannou čtverkou Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa. Před ní se pohyboval Vácha, ještě výš pak na křídlech Dočkal a Krejčí, uprostřed pole Matějovský, na podhrotu Kadlec a vpředu Lafata. Řekněme, že by se to všechno mohlo vejít do vzorce 4-1-4-1.

Na krajích je ze dvou jeden

Když se zaměříme na kraje hřiště, tak tam dosud působil vždy pár: krajní záložník (nebo křídelník, jak chcete) a za ním krajní obránce.

V novém modelu 3-5-2 bude celý prostor u lajny patřit jedinému člověku, na pozici popisované jako halvbek. Napůl halv (záložník), napůl bek (obránce).

Před gólmanem budou nově působit tři stopeři, na krajích hřiště zmínění halvbeci, další tři hráči uprostřed pole a vpředu dva útočníci.

Přičemž v útočném postavení vytváří tohle celé systém 3-5-2, zatímco při přechodu do obrany se halvbeci stahují až do obranné linie a máme tu najednou postavení 5-3-2.

Nizozemci na MS 2014 v Brazílii dokázali měnit strategické rozestavení jak chameleon barvy, ale tohle bylo ono základní, od kterého se Louis van Gaal odpichoval. A stejné zavedl i po svém příchodu do Manchesteru United. A to s ne zcela přesvědčivými výsledky, takže posléze hrávali United opět klasicky, na čtyři obránce.

"Klíčem k úspěchu Juventusu v utkání s Realem Madrid byla poločasová změna rozestavení, kdy hru stáhli na tři beky," blýskal se onehdá v televizním studiu Ligy mistrů na Prima Cool svým taktickým přehledem vlastník Sparty Daniel Křetínský.

"Ten způsob hry 3-5-2- má své obrovské kouzlo, je to pro Spartu správná volba," dodal později, když bylo jasné, že Sparta právě na tyhle koleje najede.

V české lize se po nich předtím pustil jen Václav Kotal s brněnskou Zbrojovkou a právě Zdeněk Ščasný v Teplicích. Že by tam díky tomu dosáhli nějakých přelomových úspěchů, se ovšem říci nedá.

Už jsme si řekli, jak důležitou roli hraje v systému 3-5-2 halvbek. Musí být extrémně pohyblivý, obsáhnout prakticky celou "lajnu".

V přípravách hráli zatím na této pozici vlevo Breznaník, Costa a Krejčí, objevit se tu mohou i Frýdek nebo Hybš.

Na pravé straně je to s konkurencí výrazně slabší. Jasnou jedničkou na pravého halvbeka bude Steinhöfer, alternovat ho tzv. přes nohu může Frýdek, případně Chvátal.

Nepřišel Sivok, nepřišel nikdo

Zastavme se na chvíli u stoperské trojice. Na prahu přestupního období Sparta velmi hlasitě vyhlašovala, že velmi touží po návratu Tomáše Sivoka. Ten se nekonal - a žádné posílení na pozici stopera už pak ve Spartě také ne. Klub tu tedy vaří z vlastních zdrojů.

V základních sestavách tří přípravných zápasů jsme zatím viděli kombinace Mareček-Polom-Costa, potom Mareček, Holek, Polom a naposledy Mareček, J. Brabec, Polom. Přičemž k dispozici je ještě Kováč a tím výčet končí, protože Švejdík odešel hostovat do Liberce.

Disponuje Sparta právě tady dostatečnou silou na to, aby mohla být úspěšná v předkolech evropských pohárů? Realita ukáže, zda je tady na místě otazník, nebo zda se vedle něj vytrčí i ostrý vykřičník.

Mareček se až dosud víceméně trápil i jako záskok na pozicích defenzivního záložníka či krajního beka, Costa má zažitější roli krajního obránce, Brabec dělal na jaře spoustu chyb, ale pak zase, nutno dodat, odehrál dobrý šampionát hráčů do 21 let. Polom se vrátil z hostování v Dukle. Nejvyrovnanější výkonnost mezi stopery projevoval dosud Holek, ale ani on se v uplynulých měsících občas nedokázal vyvarovat totálních selhání. Třeba když si ho v duelu rozhodujícím o titulu vycvičil plzeňský Holenda doslova jak malého kluka.

Sparta však podle všeho věří, že z téhle nabídky vzejde patřičná defenzivní jistota. S tím, že časem může nabídku rozšířit Mazuch, který sice se Spartou trénuje, ale po jarní operaci kolene bude ještě pár měsíců trvat, než bude bývalý hráč Dněpropetrovsku případně "ready".

Sparta zatím v letní přípravě porazila Třinec 5:0, pak Razgrad 1:0 a rozstřílela rakuský Ried 8:1. Na soustředění v Rakousku si ještě dnes zahraje s Arhnemem, pak se vrátí domů a v sobotu ji čeká generálka v Cottbusu. Za týden už odstartuje nový ročník ligy v Jihlavě.

V Lize mistrů klasika, či novota?

Jméno soupeře pro třetí předkolo nemistrovské větve Ligy mistrů se sparťani dozvědí v pátek 17. července. V nabídce jsou Šachťar Doněck, CSKA Moskva, Ajax, Bruggy a Monaco.

Vytáhne Sparta i do soubojů proti tak silným protivníkům s novým, ne zcela zažitým a riskantním způsobem hry 3-5-2? Nebo by proti nim hrála "klasiku" a k novince by sáhla až ve chvíli, kdyby se ocitla v úzkých a potřebovala zofenzivnit styl hry?

To se na první pohled jeví jako racionálnější varianta. Nicméně nechme se překvapit...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktualne.cz

 

Právě se děje

Další zprávy