VIDEO Hattrick Neymara! Nizozemsko prohrálo ve Francii

6. 3. 2014 0:05
Oscar, Neymar a Fred slaví jednu z pěti branek do sítě Jihoafrické republiky.

Johannesburg - Souboj hostitelů letošního a minulého fotbalového mistrovství světa vyzněl jasně pro Brazílii, která v přípravném utkání deklasovala Jihoafrickou republiku 5:0. Hattrickem se v Johannesburgu blýskl útočník Barcelony Neymar.

Úvodní soupeř českého týmu v kvalifikaci o postup na Euro 2016 Nizozemsko prohrálo ve Francii 0:2.

Favorizovanou Brazílii poslal do vedení už v desáté minutě záložník Oscar z Chelsea. Pět minut před pauzou zvýšil Neymar, jenž přidal druhý gól těsně po přestávce a hattrick zkompletoval v poslední minutě.

Dvaadvacetiletý forvard si vylepšil reprezentační bilanci na 30 branek v 47 zápasech. Před Neymarem se ještě poprvé trefil za "Kanárky" středopolař Fernandinho z Manchesteru City.

Oranjes citelně chyběl Arjen Robben

Francii se proti Nizozemsku povedl v Paříži především první poločas. V něm skórovali Benzema a premiérově v národním týmu Matuidi, jenž navíc asistoval i u první branky. "Oranjes" bez zraněného záložníka Robbena odpověď nenašli a Francouzům podlehli poprvé od roku 1997.

Turecko, soupeř českého týmu v kvalifikaci o postup na evropský šampionát v roce 2016, zdolalo v Ankaře Švédsko 2:1. Domácím zařídil vedení už ve druhé minutě Erding. Na jeho trefu sice odpověděl v 54. minutě Toivonen, jenž do druhého poločasu nahradil kapitána Ibrahimovice, ale krátce poté rozhodl o triumfu Turků Adin.

Další čeští protivníci z kvalifikační skupiny naopak vyhrát nedokázali. Kazachstán remizoval v Antalyi 1:1 s Litvou, Lotyšsko podlehlo Makedonii ve Skopji 1:2.

Španělsko porazilo Itálii brankou Pedra

Držitel Zlatého míče za loňský rok Cristiano Ronaldo pomohl Portugalsku dvěma zásahy k výhře 5:1 nad Kamerunem a osamostatnil se v čele tabulky střelců své země. Útočník Realu Madrid si v Leirii vylepšil bilanci na 49 reprezentačních gólů a o dvě trefy překonal bývalého portugalského útočníka Pauletu.

Španělsko v repríze finále posledního Eura porazilo Itálii 1:0. Šlágr v Madridu rozhodl ve prospěch úřadujících světových a evropských šampionů v 63. minutě útočník Pedro. Hosté se tak nepomstili za debakl 0:4 z roku 2012.

Hvězdný Messi se tentokrát neprosadil

Argentinská hvězda Messi na rozdíl od svého barcelonského spoluhráče Neymara vyšel střelecky naprázdno a s jihoamerickým výběrem uhrál v Rumunsku bezbrankovou remízu. Messi kvůli předchozímu zranění oblékl v Bukurešti reprezentační dres poprvé od září.

Jeden z favoritů brazilského MS Německo zvítězilo ve Stuttgartu 1:0 nad Chile díky gólu Götzeho z 16. minuty. Anglii zachránil stejnou výhru nad Dánskem na londýnském stadionu Wembley až osm minut před koncem Sturridge. Útočník Liverpoolu dal dvanáct branek za posledních dvanáct duelů za klub a reprezentaci.

Ukrajina porazila v Larnace USA 2:0 díky brankám Jarmolenka a Děviče. Přípravné utkání se mělo původně hrát v Charkově, ale kvůli nestabilní politické situaci v zemi bylo přesunuto na Kypr.