reklama

Heinz: Je smutné, jak Sigma dopadla. Kroky vedení nechápu

Ještě v minulé sezoně působil Marek Heinz v mateřské Olomouci. A i když tehdy odešel kvůli nedostatku herní praxe, nedá na Sigmu dopustit a přeje jí, aby se v lize zachránila. Ještě v minulé sezoně působil Marek Heinz v mateřské Olomouci. A i když tehdy odešel kvůli nedostatku herní praxe, nedá na Sigmu dopustit a přeje jí, aby se v lize zachránila. autor: Lukáš Drštička
Fotbalistům Sigmy Olomouc vážně hrozí, že po třiceti letech opustí českou nejvyšší soutěž. Tři kola před koncem soutěže se totiž nachází na sestupové 15. příčce, když na záchranu ztrácí dva body.

Olomouc/Praha - Fotbalistům Sigmy Olomouc vážně hrozí, že po třiceti letech opustí českou nejvyšší soutěž. Po pondělní prohře 2:3 v záchranářském souboji s Baníkem Ostrava se tři kola před koncem nachází na sestupové 15. příčce, když na záchranu ztrácí dva body.

Navíc v neděli jede na hřiště mistrovské Sparty, která v tomto ročníku na domácím hřišti ještě neztratila ani bod. 

Vyhlídky týmu, který loni skončil na pátém místě a do poslední chvíle bojoval o účast v evropských pohárech, na záchranu nejsou nijak růžové. Na jaře získal pouhých osm bodů, což je ze všech ligových týmů nejméně. Navíc inkasoval 54 gólů, což je zdaleka nejvíce ze všech mužstev.

"Je smutné, kolik gólů Sigma dostala a vůbec jak její defenziva vypadá. Chybí zde zkušení hráči, mladí kluci pochopitelně nezvládají ten tlak, o záchranu totiž nikdy nehráli. Nervozita jim svazuje nohy a pak dělají chyby, které by za normálních okolností nedělali," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz jeden z nejslavnějších odchovanců Sigmy Marek Heinz.

Marku, jak se vám jako olomouckému patriotovi dívá na současnou podobu tabulky? 
Současná situace Sigmy mě mrzí nejen kvůli tomu, že jsem se v Olomouci fotbal naučil, ale hlavně kvůli tomu, že je to zdravý klub bez dluhů. Je tu pěkný stadion, perfektní zázemí. Pro spoustu lidí je proto překvapení, že je teď Sigma tam, kde je. 

Sledoval jste pondělní zápas s Baníkem? Jak je podle vás možné, že Sigma prohrála, i když vedla 2:0 a soupeř kvůli zraněním nedohrál kompletní?
Byl to takticky naprosto nezvládnutý zápas. Když vedete 2:0, zvlášť v takhle důležitém zápase, tak už prostě nemůžete prohrát. Za nás, když jsme vedli 1:0, hráli jsme z obrany a měli spoustu dalších šancí z brejků. 

V roce 2004 jste Baníku významnou měrou pomohl k titulu. Komu jste tedy v pondělí fandil?
Pro mě to byl specifický zápas. S Baníkem jsem vyhrál titul a pořád ho mám stejně jako ve svém srdci stejně jako Sigmu. Nechtěl jsem, aby prohrál ani jeden tým, protože chci, aby se oba týmy v lize zachránily. Když jsem ale viděl, že se nefandí, bylo mi smutno. 

Jak je podle vás možné, že fanoušci obou týmů nechali své fotbalisty v tak důležitém zápase na holičkách?
Především fanoušci Baníku vytvoří v Olomouci vždycky skvělou kulisu, kterou by si takový zápas zasloužil. Hrál se výborný fotbal nahoru-dolů, o to víc tomu ta divácká kulisa chyběla.  

Nový trenér Sigmy Ladislav Minář po zápase přiznal, že jeho tým hraje o záchranu kvůli špatné přestupové politice v posledních dvou letech. Sdílíte jeho názor?
Nemám právo hodnotit, proč hraje Sigma o záchranu. Všichni ale vědí, že vedení udělalo pár špatných kroků. Přišlo mi, že dostali strach hrát o vrchní příčky, tak se začalo zbavovat ve velkém mladých hráčů. Sigma vždycky těžila z výborné mládeže a prodeje mladých hráčů, ale nikdy jich neprodala tolik najednou. 

Mluvil jste o tom, že je Sigma ekonomicky zdravý klub, proč tedy podle vás prodala tolik hráčů?
Jasně, finance chybí a peněz teď není nazbyt, ale každý se musí sám podívat do zrcadla, jestli bylo nutné kádr rozprodat a hlavně zbavit se trenéra, který s ní loni udělal pátou příčku (Roman Pivarník). Nechci lidi z vedení nijak pomlouvat, ale tohle mi přijde hodně zvláštní. 

Před možná klíčovým duelem roku se Znojmem (Sigma na něj ztrácí dva body), jehož jste stále kmenovým hráčem, hraje Sigma na Spartě, která je v této sezoně doma suverénní. To nejsou zrovna ideální vyhlídky, že?
Klukům pořád držím palce, aby to nakonec zvládli a zachránili se. Na Spartě to ale budou mít těžké, sice už získala titul, takže nemusí vyhrát, o to uvolněněji však teď bude hrát. Na druhou stranu od Sigmy nikdo nic nečeká, což je pro ni dobré, a podle mě na Spartě bude bodovat. To klukům před zápasem se Znojmem zvedne sebevědomí.  

reklama