reklama

"Hej, opice!" Bulhaři znechutili fotbalovou Evropu, za hrdiny jsou angličtí chuligáni

Fanoušci - Anglie Youtube.com
Exemplární tresty může očekávat bulharský svaz po pondělním skandálu domácích chuligánů, kteří rasisticky uráželi některé fotbalisty Anglie.

Je více než pravděpodobné, že listopadový zápas s českým týmem odehrají Bulhaři před prázdným hledištěm. Hajlování, opičí skřeky a nadávky směrem k anglickým fotbalistům tmavé pleti pobouřily fotbalovou Evropu a nedá se očekávat, že by UEFA k Bulharům přistoupila jakkoli velkoryse.

Angličané v Sofii málem odešli ze hřiště, šéf bulharského fotbalu rezignoval Angličané v Sofii málem odešli ze hřiště, šéf bulharského fotbalu rezignoval Čtěte zde

Naopak, hned po zápase vyzval šéf národní federace Greg Clarke k důslednému boji proti rasismu. "Musíme k němu přistupovat s nulovou tolerancí," hřímal anglický funkcionář.

Zápas v Sofii byl v kvůli urážlivým pokřikům v prvním poločase dvakrát přerušen a podle pravidel UEFA mohl být i předčasně ukončen. To se nestalo i z toho důvodu, že nejtvrdší jádro chuligánů, kteří se označují za příslušníky tzv. Lauta Army, byli ještě v průběhu prvního poločasu vyvedeni ze stadionu.

Podle pravidel UEFA mohl být zápas při třetím prohřešku předčasně ukončen. Ještě o přestávce bylo anglické reprezentaci ukončení nabídnuto, ale hráči to odmítli.

UEFA deklaruje, že na rizikový zápas byla připravena a nyní intenzivně komunikuje s institucí FARE (Football Against Racism in Europe), jejíž pracovníci byli rozmístěni po řídce zaplněném stadionu. Jejich svědectví společně s televizními záběry hodlá federace využít při přípravě sankcí vůči bulharskému svazu.

Výpovědi svědků i kamerové záznamy mají odhalit i jednotlivé pachatele. "Zcela jasně jsem slyšel konkrétní fanoušky, jak v minimálně šesti případech volali na Mingse a na Marcuse Rashforda ´hej, opice´," prohlásil po zápase Rob Dorsett, reportér televizní stanice Sky Sports.

V Anglii mají s rasisty mnohem větší problém než v Bulharsku, míní Balakov V Anglii mají s rasisty mnohem větší problém než v Bulharsku, míní Balakov Čtěte zde

První následky bulharský svaz pocítil už dnes, protože předseda vlády Bojko Borisov nařídil zastavení veškeré státní podpory včetně finanční do odstoupení šéfa fotbalové federace Borise Michajlova. Podle agentury Reuters o tom informoval ministr sportu Krasen Kralev.

Lehké spaní nyní nečeká ani trenéra Krasimira Balakova, který popřel, že by jakékoli rasistické projevy v průběhu zápasu zaregistroval.

Slova uznání naopak sklidili angličtí příznivci, jinak známí svými divokými výjezdy a násilnými bitkami. Na výlevy domácích chuligánů zareagovali pokřikem, který se dá přeložit  "Kdo odstřelil rasisty, Raheem Sterling, kurva!"

Důvod? Zatímco bulharští nacionalisté Sterlinga uráželi, rodák z Jamajky nasázel Bulharům hned dva góly a podílel se na celkovém vítězství 6:0.

Slováci přímo nepostoupili. Projděte si konečné výsledky kvalifikace Eura 2020 Slováci přímo nepostoupili. Projděte si konečné výsledky kvalifikace Eura 2020 Prohlédněte zde
reklama