reklama

Historický moment pro český fotbal! Video poprvé odhalilo v ostrém zápase simulaci ve vápně

Pavel Orel Pavel Orel autor: Milan Kammermayer
Přelomový moment zažil český fotbal. V utkání Juniorské ligy mezi Spartou a Slavií na Strahově sudí Pavel Orel odvolal pokutový kop, protože video prokázalo simulování hráče ve vápně.

Praha - Sparťanský útočník Youssouf Dao v zápase Juniorské ligy vběhl do vápna, upadl a rozhodčí Pavel Orel nařídil pokutový kop. Následně se ale běžel poradit s videorozhodčím a svůj verdikt odvolal.

Zavádění videa do českého fotbalu má za sebou další milník. Poprvé v soutěžním utkání se přihodilo, že sudí na základě videa odvolal pokutový kop a místo toho udělil hráči žlutou kartu za simulování.

Vše o videu v české lize. Kdy to začne, v kolika zápasech, jak přesně bude v praxi systém fungovat Vše o videu v české lize. Kdy to začne, v kolika zápasech, jak přesně bude v praxi systém fungovat Čtěte zde

Stalo se tak v dnešním duelu juniorské ligy mezi Spartou a Slavií na Strahově, během kterého se testoval on-line režim videorozhodčího předtím, než bude na jaře k dispozici v nejvyšší soutěži.

Ligová fotbalová asociace zatím zorganizovala v juniorské lize tři zápasy s ostrým provozem videorozhodčího. A v tom třetím se poprvé stalo, že sudí osobně využil videa, aby si ověřil správnost svého rozhodnutí.

Stalo se tak v 47. minutě, kdy rozhodčí Pavel Orel odpískal pokutový kop. Po konzultaci s videorozhodčím Romanem Hrubešem si běžel rozhodnutí ověřit k monitoru připravenému u hřiště a následně verdikt opravil. Penaltu odvolal a sparťanskému útočníkovi Youssoufovi Daovi udělil žlutou kartu za simulování.

"Z mého pohledu to byl jednoznačně přestupek, i asistent mi hlásil, že se jedná o pokutový kop. Ale pak jsem dostal do sluchátek informaci, že se to bude přezkoumávat na videu. Běžel jsem se podívat, dvakrát jsem si situaci prohlédl a rozhodl jsem, že k přestupku nedošlo, a udělil hráči žlutou kartu za nafilmovaný pád," popsal Orel situaci novinářům.

Samotného ho překvapilo, že nikdo z hráčů neprotestoval, jak je běžně při podobných situacích zvykem. "Překvapila mě reakce, na kterou nejsem zvyklý. Nikdo nic nereklamoval, nikdo se na nic neptal, nikdo nic neřešil a hráli jsme dál. To pro mě bylo zajímavé zjištění," naznačil další výhodu videa.

S videorozhodčím během utkání řešil i možný ofsajd před jediným gólem zápasu, který v 25. minutě vstřelil sparťanský útočník Lukáš Juliš. "Tam jsem jen dostal informaci, že se to přezkoumává, a následně mi potvrdili, že se jedná o regulérní branku," dodal.

Opilý sudí se na lize motal a Pelta mu za to slíbil fotbalové doživotí. To však trvalo jen 15 měsíců Opilý sudí se na lize motal a Pelta mu za to slíbil fotbalové doživotí. To však trvalo jen 15 měsíců Čtěte zde

Dnešní ostrý test tak přinesl důležité poznatky pro další práci s videem. "Dnes bylo vidět, že to k něčemu je. V on-line režimu to u nás bylo historicky poprvé, kdy se rozhodčí běžel přesvědčit o svém rozhodnutí," řekl videorozhodčí Hrubeš, který má celý projekt videa na starosti.

"Začal to sudí, že penaltu odpískal. To je ta lepší varianta, protože je čas to přezkoumat. Pustil jsem si to znovu a zároveň jsem komunikoval s rozhodčím, ať zahrávání penalty pozdrží. Na první dobrou se mi to nepozdávalo a na základě druhého záběru jsem mu doporučil vlastní posouzení situace. Následně jsme se v názoru sjednotili a odsouhlasili si to navzájem. Vždy bych mu měl říci svůj názor, pak už je na něm, jak rozhodne, protože on je hlavní rozhodčí," popsal Hrubeš situaci ze svého pohledu.

Spartě měli v Liberci uznat gól a nechat ji kopat penaltu, uznává komise rozhodčích Spartě měli v Liberci uznat gól a nechat ji kopat penaltu, uznává komise rozhodčích Čtěte zde

Materiály z utkání zanalyzuje a zašle na univerzitu v belgické Lovani, která sbírá informace ze všech zemí, které video testují. "Když oni budou spokojeni s naší prací, tak věřím, že do několika týdnů dostaneme povolení, abychom ještě na podzim stihli video použít v alespoň jednom utkání první ligy. Od jara je v našich silách pokrýt jedno až tři utkání na kolo. Nabralo to dynamické tempo a já věřím, že se to povede," dodal Hrubeš.

reklama