Hoeness přežil pád letadla. Teď musí přežít vězení

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 3. 2014 12:10
Profil německé fotbalové legendy Uliho Hoenesse, kterého včera odsoudil německý tribunál za daňové úniky na 3,5 roku vězení.
Uli Hoeness.
Uli Hoeness. | Foto: Reuters

Praha - Když četli rozsudek, sklonil hlavu, díval se do podlahy. A jeho obličej i vysoké čelo znatelně zrudly. Mnichovský soud poslal Uliho Hoenesse, jednoho z nejmocnějších mužů německého, ale vlastně i evropského fotbalu, na tři a půl roku do vězení.

Kvůli daňovým únikům. Nešlo totiž o 3,2 milionu eur, jak Hoeness pod tlakem okolností přiznal loni v dubnu. U soudu, který v Mnichově probíhal od pondělí, totiž fotbalová legenda hned zkraje připustila, že ve skutečnosti šlo o 18,5 milionu a v průběhu hlavního líčení se došlo až k sumě 27,2 milionu eur.

To už by v českých korunách dělalo takřka tři čtvrtě miliardy. A to je tak vysoká suma, že podle expertů soudce neměl možnost nechat Hoenesse na svobodě prostřednictvím podmíněného trestu.

Přestože první zprávy singalizovaly, že se Hoenessův advokát proti trestu rozhodně odvolá, boss Bayernu tuto možnost nakonec odmítl. S vězením se smířil.

„Hluboce svých provinění lituji,“ hlesl jindy sebevědomý fotbalový boss u soudu.

V letadle přežil vlastní smrt

A tentokrát šlo o úplně jiný druh lítosti než ten, který ho opanoval v roce 1976 v Bělehradu, to když v rozstřelu o zlato z fotbalového ME přestřelil břevno branky Ivo Viktora a umožnil tak Antonínu Panenkovi stát se střelcem legendární zlaté penalty, provedené jemným obloučkem.

Celý svět strnul v úžasu nad Panenkovou fotbalovou básní, jen Hoeness ji tenkrát vůbec neviděl. „Nedíval jsem se. Po té své zahozené penaltě jsem měl tehdy dost starostí sám se sebou... Jako bych se ocitl v nějakém jiném světě. Jen jsem slyšel křik lidí - a podle něj mi bylo jasné, že balon skončil v síti,“ vzpomínal po letech.

Ve své fotbalové sbírce už měl tehdy titul mistra světa i Evropy, tak si svou malou fotbalovou smrt mohl v Bělehradu i dovolit.

Mnohem fatálněji se ale pro něj vyvíjel příběh, který se udál o 6 let později. A to po havárii malého dvoumotorového letadla u Heitlingerského rašeliniště poblíž Osterwaldu. Tři spolucestující zahynuli, jen Hoeness přežil. Lesník ho našel asi hodinu po pádu letadla, jak zcela dezorientovaný a zkrvavený bloudí lesem.

Poslední oslava proti Arsenalu

Hoenessovy privátní problémy s daněmi, prokuraturou, soudem a vězením přišly paradoxně ve chvíli, kdy Bayern Mnichov, který  Hoeness spolu s bývalým spoluhráčem Karl-Heinzem Rummeniggem v posledních letech exekutivně řídil, prožívá éru plnou zářivých úspěchů.

Hoeness je muž, který se nebojí netradičních tahů. Navzdory tomu, že Jupp Heynckes vyhrál v květnu 2013 s Bayernem Ligu mistrů, dotáhl prezident klubu svoji vizi a nahradil trenéra-důchodce ve chvíli jeho monstrózního úspěchu Pepem Guardiolou, strůjcem barcelonského fotbalového zázraku. „Jupp je můj přítel, ale už mu bylo 68 let. A šance získat Guardiolu by se už nemusela nikdy opakovat,“ vysvětloval. Změna rozhodně nebyla k horšímu,  hvězdný soubor s Robbenem či Ribérym zatím šlape na plné obrátky.

Pravda, když Bayern v úterý vyřadil v osmifinále Ligy mistrů tým londýnského Arsenalu a Hoeness na tribuně jásal nad dalším úspěchem, škodolibá německá média prorocky poznamenala: Poslední oslava na svobodě, Uli?

Řeznický synek jde do vězení

Hráči Hoenessovi důvěrně přezdívají „Papa“, Taťka. Bayern Mnichov se pod jeho vládou stal soustrojím, ve kterém se protáčejí, nahlíženo fotbalovými měřítky, opravdu gigantické peníze. Obrat 393 milionů eur (10,6 miliardy korun), který Bayern  zaznamenal v roce 2013, znamenal pro klub historický rekord.

Na rozdíl od španělských velkoklubů, které vedle obrovských zisků pracují ve svém účetnictví i s gigantickými dluhy, se Bayern pohybuje výhradně v černých číslech.  A jeho čistý zisk po zdanění loni činil 14 milionů eur.

Ruku na srdce, dokážete si představit, že by takový kolos řídil nějaký český fotbalista? V Německu se bývalí reprezentanti umí prosadit i do vysokých manažerských funkcí. A nefungují v nich jen jako „kluci z plakátu“, kteří by si na špičkové manažery jen hráli.

„V Německu fotbalista ví, že pokud chce udělat i druhou kariéru, nesmí ustrnout, ale musí na sobě pracovat,“ vysvětluje Matthias Sammer, sportovní ředitel Bayernu. A jako příklad si bere právě Hoenesse. „Uli ukončil kariéru už ve 27 letech. Kvůli bolavému kolenu. Byl mistrem světa i Evropy. Ale on věděl, že se musí učit novým věcem. Vstoupil do managementu Bayernu v době, kdy měl tenhle bavorský klub obrat, v přepočtu na dnešní peníze, 6 milionů eur. A dneska je to fotbalová továrna, kterou ročně protéká takřka 400 milionů,“ pomohl si Sammer jasnými čísly.

Hoeness, syn řezníka, rozvíjel paralelně i své soukromé podnikání. Je především spoluvlastníkem norimberské  továrny na klobásy. Údajně mimořádně chutné.

Poté, co ho soud poslal na tři a půl roku do vězení, teď na ně ale asi nějaký čas nebude mít chuť.

 

Právě se děje

Další zprávy