reklama

Hořká pilulka pro Spartu? Pokud neporazí Duklu, Plzeň může slavit titul na Letné

Letenští by mohli v neděli na domácí půdě prožívat dvojnásobný smutek Letenští by mohli v neděli na domácí půdě prožívat dvojnásobný smutek autor: Milan Kammermayer
Pro fotbalisty Sparty existuje jeden hororový scénář. Pokud ve středeční dohrávce proti Dukle nezískají tři body, Plzeň si může v neděli na Letné vystřílet ligový titul. Aby tuhle možnost odvrátila, musí nastartovat vítěznou jízdu, v opačném případě se už musí ohlížet i dozadu.

Praha - Byla by to největší možná potupa. Úhlavní rival by rozjížděl mistrovské oslavy na jejich stadionu. Ale pro fotbalisty Sparty je to jeden z možných scénářů. Pokud ve středeční dohrávce proti Dukle nezískají tři body, Plzeň si může v neděli na Letné vystřílet ligový titul.

Těch variant vývoje posledních kol soutěže je hned několik. Začněme tou optimističtější pro Letenské. Tedy že zápas na Julisce zvládnou. Tím se jejich dosavadní ztráta na Západočechy zmenší z jedenácti na osm bodů. Zároveň by to odvrátilo hrozbu, že propuknou oslavy Viktoriánů už v neděli.

V takovém případě, i kdyby Plzeň na Letné vyhrála, potřebovala by z následujících čtyř duelů alespoň bod a tím pádem by mohla korunovace proběhnout následující kolo ve Štruncových sadech po zápase s Baníkem.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

Kdyby nedělní duel skončil remízou, už by Viktoria potřebovala alespoň po jedné výhře a remíze, takže na trofej by si musela počkat minimálně do květnové bitvy s Mladou Boleslaví.

Plzeň si však díky luxusnímu náskoku může dovolit se Spartou i prohrát a pořád bude mít vše ve svých rukou. Stačilo by pak dvakrát vyhrát a dvakrát remizovat. V případě rovnosti bodů by záleželo, o kolik gólů by Pražané v neděli vyhráli, podzimní duel skončil jejich porážkou 1:2. Kdyby jejich vítězství bylo také takto těsné, dalším rozhodujícím faktorem by bylo skóre.

Sparta se ale musí dívat i dozadu

Samozřejmě nesmíme zapomenout na fakt, že všechny výše uvedené varianty platí v případě, že by Sparta až do konce ligy neztratila ani bod. Každé její další zaváhání by uspíšilo plzeňskou radost.

Tu může uspíšit i středeční varianta číslo dvě. Tedy že Sparta utkání s Duklou nezvládne a prohraje nebo remizuje. V takovém případě by mohl nastat pro ni ten nejčernější scénář, tedy že by Plzeň v případě výhry na Letné byla už jasným mistrem.

Kdyby duel rivalů skončil remízou, nebylo by sice rozhodnuto, ale Plzni by stačila výhra nebo klidně i remíza s Ostravou, to v případě, že by Sparta na Julisce dokonce prohrála.

Jenže v případě takových ztrát by se Letenští měli mnohem nervóznějí dívat dozadu než dopředu. Mladá Boleslav momentálně ztrácí na druhé místo zajišťující kvalifikaci Ligy mistrů pět bodů. V posledních pěti kolech se utká s Olomoucí, Jihlavou, Plzní, Bohemkou a na závěr ve šlágru s Libercem. V případě rovnosti bodů má ale výhodu Sparta, protože oba vzájemné duely vyhrála.

Program posledních pěti ligových kol:

Plzeň: Sparta (V), Ostrava (D), Mladá Boleslav (V), Jablonec (D), Slavia (V)

Sparta: Plzeň (D), Teplice (V), Liberec (D), Brno (V), Jihlava (D)

Mladá Boleslav: Olomouc (D), Jihlava (V), Plzeň (D), Bohemians (V), Liberec (D)

reklama