reklama

Horník: Za šanci v Jablonci jsem vděčný. A už tady lítám jak na řetízkáči, děláme trenéra

Fotbal nemůžete naplánovat jako továrnu na housky, ale osmé místo je s takovým kádrem málo, glosuje Ivan Horník situaci Jablonce Fotbal nemůžete naplánovat jako továrnu na housky, ale osmé místo je s takovým kádrem málo, glosuje Ivan Horník situaci Jablonce autor: ČTK
Ivan Horník, smutný hrdina největší korupční aféry českého fotbalu, se po letech vrací do ligy. V rozhovoru pro Aktuálně.cz zdůrazňuje, že je vděčný jabloneckému šéfovi Miroslavu Peltovi za šanci, kterou od něj dostal. Teď chce klub, který si hrál na Galácticos, vrátit zpátky na regionální bázi. Už hledá trenéra, potvrdil, že mezi vyhlédnutými je Zdenko Frťala.

Praha - Je zpátky v lize. Ivan Horník se stal sportovním ředitelem FK Jablonec. "Jsem za tu šanci Mírovi moc vděčný," říká hlavní hvězda korupční aféry, jež vypukla v roce 2004, kdy působil ve Viktorii Žižkov.

I poté, co nejšikovnějšímu šíbrovi 90. let odpustili druhou půlku původně desetiletého zákazu práce ve fotbale, parkoval víceméně na slepých kolejích. Teď se, půl roku před 65. narozeninami, vrací do svého světa, jehož hříchy skončily na jeho hřbetě.

Jak se váš příchod do Jablonce rodil?

"Byli jsme spolu s Mírou Peltou v kontaktu delší dobu, bavili se o některých hráčích... Pochopitelně jsem Mírovi obrovsky vděčný, že mi tu šanci vrátit se ještě do ligy dal. A už tady lítám jak na řetízkáči, řešíme spoustu věcí, ale to je můj život, pracovat s hráči, vybírat trenéra..."

Vaši minulost všichni znají, takže se zeptám hodně jednoduše: Slibujete, že budete sekat latinu?

"Samozřejmě, o tom se ani nemusíme bavit. Fotbal a rodina je pro mě absolutní základ, o ně nechci přijít."

Miroslav Pelta říkal, že jablonecká éra Galácticos končí a že vy dostáváte za úkol vrátit klub někam do reality, tak jak si to představujete?

"Jablonec je regionální klub, nemůže se z hlediska podmínek porovnávat se Spartou či Plzní, a na té bázi musí nějakým způsobem pracovat. Vychovávat talenty z regionu, zaměstnávat u mládežnických kategorií zdejší trenéry, myslet na rozvoj, ne jenom kupovat hvězdy za velké peníze. Messiho zná dneska každý, ale kdo zná toho, kdo Messiho našel a vybral ho pro barcelonskou akademii?"

Takže hvězdný kádr budete rozpouštět? Pan Pelta mluví o odchodu jednoho dvou hráčů. Tipuji správně Pospíšila s Teclem, které prý nabízí Slavii?

"Tady bych vůbec nechtěl být konkrétní. To jsou věci, které si Míra Pelta rozjel ještě před mým příchodem. Každopádně tady jsou velmi kvalitní hráči, musí se zapracovat na tom, aby se výkonnostně zvedli, někteří z nich mají v hlavě i případnou účast na Euru, tak je na nich, co pro to udělají."

Proč pro Jablonec dopadl podzim tak špatně?

"Fotbal není továrna na housky, ekonomické předpoklady ještě nemusí garantovat výsledky na hřišti, ale je fakt, že hrát s tímhle kádrem osmé místo, to asi opravdu zůstalo hodně za očekáváním. My teď budeme míň mluvit a raději pracovat, snad to přinese efekt a zlepšení."

Pod kterým trenérem? Přijde Zdenko Frťala, který poslední dobou vedl Varnsdorf a Podbrezovou?

"Máme ho na seznamu. Je na něm asi pět kandidátů, jména, o kterých se spekuluje v novinách."

Ale Miroslav Pelta mluvil o tom, že půjde o nadějného trenéra, který českou ligu ještě netrénoval, to by pasovalo na Frťalu...

"A mně Míra sliboval, že se k tomu nijak vyjadřovat nebude...!" (směje se)

V lize je Jablonec průběžně osmý, vede pro něj bližší cesta do Evropy z Mol Cupu?

"Za soupeře v něm máme Duklu Praha, ta má kvalitní tým... Takže prvním cílem bude postup přes ni do semifinále. Pak se uvidí."

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama