reklama

Sparta zakončila minulou sezonu v zisku 311 milionů. Přišla ale o pozemky na Letné

Radost Sparty v zápase 19. kola první ligy Sparta - Ml. Boleslav Radost Sparty v zápase 19. kola první ligy Sparta - Ml. Boleslav autor: Milan Kammermayer
Hospodaření Sparty v sezoně 2018/2019 skončilo ziskem 311 milionů korun. Základem byl prodej pozemků vedle stadionu, díky němuž získala vyšší stovky milionů korun. Zisku pomohly také prodeje hráčů, zejména Nicolae Stancia, více než sto milionů inkasovala od reklamních partnerů a sponzorů. Naopak výdaje náklady na hráče a realizační týmy se vyšplhaly na 408 milionů korun.

Stanciu vloni v zimě přestoupil ze Sparty do saúdskoarabského Al Ahlí. Tehdy se spekulovalo o přestupové částce okolo 250 milionů korun. Zpráva Sparty konkrétní částku nezmiňuje. Na druhou stranu část prostředků Letenští investovali v průběhu sezony do příchodu některých posil jako například Matěje Hanouska nebo Martina Haška. Bořek Dočkal přišel podle zprávy jako volný hráč.

Pokud nezapočítáme přestupy a evropské poháry, měla Sparta obchodní příjmy za sezonu 2018/2019 ve výši 209 milionů. Více než polovinu z této částky (113 milionů) tvořily příjmy za reklamu a sponzoring. Nejvíce peněz přispěli Tipsport a T-Mobile.

Do této složky se počítá i vstupné nebo příjmy z televizních a marketingových práv. Připočítat k ní musíme peníze za účast v předkole Evropské ligy, díky kterému přiteklo do rozpočtu dalších 10 milionů.

Oproti předchozí sezoně Sparta ušetřila přibližně 20 % na platech pro hráče a realizační týmy. Letos vyplatila sportovcům, trenérům a jejich servisním týmům 408 milionů korun. V této kategorii se počítá jak s A-týmem, tak s juniorským výběrem, mládežnickými výběry i hráči na hostování, na jejichž platu se Sparta podílela.

Další nákladovou položkou jsou výdaje na provoz, které přesáhly 176 milionů a výdaje spojené s udržováním stadionu na Letné, které dosáhly výše 37 milionů korun.

reklama