reklama

Hráči musejí být reprezentaci oddáni, říká trenér Blanc

Laurent Blanc Laurent Blanc autor: Tomáš Kubánek
Nový francouzský trenér představil svou vizi

Praha - Trenér francouzské fotbalové reprezentace Laurent Blanc má za sebou první tiskovou konferenci ve své nové roli.

Nástupce Raymonda Domenecha na ní mj. vyjádřil pobouření nad chováním a vystupováním fotbalistů své země na letošním světovém šampionátu. Uchazečům o dres národního týmu vzkázal, že do reprezentace mají dveře otevřené jen ti, kdo jí budou plně oddáni.

Francie na mistrovství světa v Jižní Africe získala jediný bod a po třech zápasech základní skupiny se pakovala domů. Vody světového fotbalu i vrcholné francouzské politické scény navíc rozvířil skandál okolo vyřazení útočníka Nicolase Anelky z kádru a následné stávky dalších hráčů. V celé záležitosti se dokonce angažoval i francouzský prezident Nicolas Sarkózy.

Čtěte také:
Francie staví nový tým. Nepovolávejte Evru, radí Thuram
Blamáž Francie hojí irské rány. Adieu, Les Misérables
Nová hesla francouzské revoluce: rebélie, bída, ostuda
Francie povstane, neumírá, hlesl Domenech. On odchází

Objevovaly se také hlasy, že pětice hlavních rebelů (Patrice Evra, Franck Ribéry, Thierry Henry, William Gallas a Eric Abidal) by už nikdy neměla být do národního výběru povolána. Blanc však nechce dělat ukvapená rozhodnutí. "Předtím, než udělám nějaké závěry, chci si se všemi nejdřív promluvit."

Foto: Návrat bídníků domů. Henry a spol v Paříži Foto: Návrat bídníků domů. Henry a spol v Paříži Prohlédněte zde

Jisté však je, že největší kandidáti na kapitánskou pásku Patrice Evra a Thierry Henry, budou této pocty v nejbližších utkáních zproštěni. "Musím se přesvědčit, kdo je v této roli nejlepší. Nejdůležitější je pro mě mentalita hráče," uvedl čtyřiačtyřicetiletý trenér, který se s řadou svých svěřenců dobře zná ještě z dob aktivní hráčské kariéry.

Jako pod gilotinou

Blanc si velmi dobře uvědomuje, že atmosféra okolo francouzského fotbalu není dobrá. Na to, že usedne do křesla reprezentačního kouče, se mohl těšit už před šampionátem. Nyní se však ocitnul v nezáviděnihodné roli.

"Všichni mi přejí hodně štěstí. Přitom mám pocit, jakobych se vydal na sebevražednou misi. Přímo pod gilotinu," neskrývá obavy. "Doufám, že se to s dobrými výsledky zlepší," věří mistr světa z roku 1998.

Tehdy byl vlastně francouzský tým teprve v rozpuku nové éry, kdy trenér Aimé Jacquet postavil mužstvo na mladých neokoukaných hráčích, kteří rychle dorůstali ve světové hvězdy.

Natvrdo svou štaci reprezentačního kouče odstartuje v polovině srpna v přátelském utkání s Norskem. V kvalifikaci na ME se pak Francie utká s Rumunskem, Bosnou a Hercegovinou, Běloruskem, Albánií a Lucemburskem.

Úsměvy, karty různých barev i přísná gesta. To jsou rozhodčí na MS Úsměvy, karty různých barev  i přísná gesta. To jsou rozhodčí na MS Prohlédněte zde

reklama