Hradecký fotbal oprášil svou slávu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 4. 2006 11:00
Hradec Králové - Hradecký fotbal se v posledních letech proslavil snad jen tím, že se potácí mezi chvostem první ligy a čelem ligy druhé.

V sezoně 1999/2000 sestoupil, 2001/2002 postoupil, v sezoně 2002/2003 opět sestoupil. Středečním překvapivým vyřazením Slavie ve čtvrtfinále Poháru ČMFS však navázal na své světlejší okamžiky.

V ročníku 1994/1995 dokráčel Hradec až do finále Poháru ČMFS. Tam narazil na Viktorii Žižkov a po bezbrankové remíze 0:0 vyřadil soupeře na penalty. Skóre pokutových kopů se zastavilo na 3:1 pro Hradec. Východočeský klub měl zanedlouho prožít mnohem slavnější penaltový rozstřel, který skončil rovněž 3:1, ovšem v jeho neprospěch.

Následoval rozporuplný, ale velmi slavný ročník 1995/1996. Hradec Králové se tehdy v první lize trápil, skončil až na 14. místě. Jenže v Poháru vítězů pohárů zanechal nesmazatelnou stopu.

Chvilka evropské slávy

Nejprve si dal v předkole jako předkrm lichtenštejnský FC Vaduz. Po výhrách 5:0 a 9:1 postoupil do prvního kola, kde doma "přejel" FC Kodaň 5:0. V dánské metropoli mu pak bohatě stačila remíza 2:2.

Schylovalo se k jedné z nejslavnějších kapitol hradeckého fotbalu. "Votroci" ve druhém kole PVP sehráli dva vyrovnané a dramatické zápasy se slavným klubem Dynamo Moskva. Nejprve v Rusku podlehli těsně 1:0, poté doma před neskutečnou návštěvou čítající více než 11 tisíc diváků stejným výsledkem Dynamo porazil. Rozhodly až penalty, v nichž Hradec podlehl 1:3. Hráči ani diváci však příliš dlouho nesmutnili, vše přebil jedinečný fotbalový zážitek.

Coubertin, Bican, Němeček, Plašil...

Sportovní klub Hradec Králové, založený roku 1905, si však prožil své chvilky slávy již mnohem dříve. Nahlédneme-li do historie na internetových stránkách klubu, dozvíme se, že roku 1925 se "SK" dočkal při oslavách svých dvacátin vzácné návštěvy - zakladatele novodobých olympijských her barona Pierra de Coubertina.

V roce 1952 tam působila legenda českého fotbalu Josef Bican jako hráč i jako trenér. Roku 1960 se stal Hradec mistrem ligy, zahrál si Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ), v němž vyřadil například i Panathanaikos Athény a zastavila ho ve 3. kole až Barcelona. V domácí odvetě však uhrál remízu.

Slávu hradeckého fotbalu nyní šíří ve světě jeho úspěšní odchovanci - Jaroslav Plašil ve francouzské lize, Rudolf Skácel ve skotské, Vratislav Lokvenc v německé. Klub vychoval i další české reprezentanty, například někdejšího kapitána Václava Němečka, Luboše Kubíka či Martina Frýdka.

Východočeské mužstvo středeční výhrou nad Slavií dalo opět vzpomenout na své slavnější chvilky. Od posledního velkého úspěchu v Poháru ČMFS uplynulo již jedenáct let, přesto má svého pamětníka v současném kádru - pětatřicetiletého kapitána Michala Šmardu.

Jenže někteří fanoušci nevidí úspěch až tak růžově. Na diskusním fóru klubových stránek spekulují, že i kdyby se Hradec náhodou dostal do Poháru UEFA, na hřišti "pod lízátky" diváci žádný evropský fotbal stejně neuvidí, neboť Všesportovní stadion neodpovídá pořádně ani normám první ligy, natož normám UEFA.

Tyto starosti jsou však předčasné. Nejprve by si "votroci" museli v semifinále poradit s Baníkem Ostrava a ve finále s vítězem duelu Sparta-Brno.

 

Právě se děje

Další zprávy