reklama

Hrdý Dovalil: Hráčům jsem věřil, že Ukrajinu zvládnou

Kapitán Bořek Dočkal a jeho gólová radost proti Ukrajině. Kapitán Bořek Dočkal a jeho gólová radost proti Ukrajině. autor: Reuters
Mladíci dobře vědí, že ještě není zdaleka vyhráno

Viborg - Trenér fotbalové reprezentace do 21 let Jakub Dovalil prý už dlouho před prvním zápasem mistrovství Evropy s Ukrajinou věřil, že jeho svěřenci vstupní duel zvládnou.

A tak měl o to větší radost, že jeho předtucha byla správná. Dovalil věří, že první výhra vnese do týmu potřebný klid a dodá ještě víc sebevědomí před klíčovými duely se Španělskem a Anglií.

"Nakonec jsme vyhráli zaslouženě. Zápas byl nejprve z obou stran nervózní, v prvním poločase jsme občas udělali nějakou chybu.

Čtěte také:
Lvíčata začala Euro výhrou. Ukrajinu sestřelil Dočkal
ŽIVĚ Česká lvíčata na úvod Eura zdolala Ukrajinu 2:1
Malé Euro začalo výhrami Běloruska a Švýcarska

Ale klukům jsem už před utkáním věřil, že to zvládnou, a jsem rád, že to potvrdili. Nakonec to zvládli dobře," řekl Dovalil po utkání ve Viborgu novinářům.

Mladí Češi vykročili za svým snem. Tak porazili nebezpečnou Ukrajinu Mladí Češi vykročili za svým snem. Tak porazili nebezpečnou Ukrajinu Prohlédněte zde

Triumf nad Ukrajinou prý uvolní atmosféru v týmu, který s velkým očekáváním vstupoval do Eura v Dánsku. "Bude se nám lépe dýchat, lépe trénovat. Budeme snad klidnější, protože jsme si zlepšili výchozí pozici," věřil český kouč.

Ještě zdaleka není vyhráno

Jednadvacítka ale na Euru zdaleka nemá vyhráno. V následujících duelech se Španělskem a Anglií ještě bude muset bodovat, aby se vklínila mezi dva postupující a dál tak byla ve hře také o postup na olympiádu.

ME 21: Česko - Ukrajina (Morávek) Jan Morávek hru českého týmu výrazně oživil. Foto: Reuters

"První výhra je pokaždé hodně důležitá. Ale když pak dvakrát prohrajeme, bude to k ničemu. Takže je před námi hodně práce," řekl Dovalil.

Svým hráčům dnes částečně vyčítal jen výkon v prvním poločase, v němž Češi tápali a nebyli soupeři příliš nebezpeční. "Dělali jsme tam chyby a pouštěli soupeře do toho, co jsme přesně nechtěli. Nechali jsme soupeře běhat do přečíslení, ale všechno bylo po zbytečných a nevynucených chybách.

Jinak Ukrajina příliš nehrozila, v defenzivě jsme to zvládli slušně. Až na ten závěr," připomněl Dovalil snížení Ukrajince Bilého v 88. minutě, po němž soupeř ještě usiloval o vyrovnání.

Morávek hru oživil a zlepšil rozehrávku

Podle Dovalila jednadvacítce pomohlo i poločasové střídání záložníka Morávka za Hořavu. "Mrzí mě, že to Hořavovi příliš nevyšlo, ale Morávek přinesl do hry klid, zlepšila se s ním rozehrávka," uvedl Dovalil.

Česká republika - Ukrajina (Vácha) Lukáš Vácha odehrál výborný zápas. Foto: Reuters

Chválil i kapitána Bořka Dočkala, autora obou českých tref. "Nevadí, že to bylo pokaždé levačkou," připomněl Dovalil s úsměvem, že Dočkal má silnější pravou nohu.

"Bořkovi to přeju. On měl ale k týmu trochu dluh, protože dlouho za nás gól nedal. Dnes to bohatě splatil, góly padly po krásných akcích," pochvaloval si Dovalil.

Brankář Tomáš Vaclík si výhry proti Ukrajině cenil. Zbytečné podle něj bylo, jak si hráči zkomplikovali závěrečné minuty po ukrajinské snižující trefě.

"Bylo to zbytečné drama, ale naštěstí jsme výhru uhájili. V zápase se přesně potvrdilo to, co jsme čekali. Začátek byl nervózní, ale vstup do druhého poločasu nám vyšel extrémně," uvedl Vaclík a připomněl dva Dočkalovy góly, které dělilo jen sedm minut.

V samém závěru zkrotil několik centrů i hlavičku mířící do brány, vyrovnat soupeři nedovolil.

"Před tím gólem jsme situaci řešili špatně, zbytečně jsme si hráli s míčem a vymstilo se nám to. Na takové věci si příště musíme dát pozor. Hlavní je, že máme tři body. O to šlo především," řekl Vaclík.

Vaclík: Nesmíme polevit v koncentraci

Podle něj ale tým nesmí polevit v koncentraci. "Máme první tři body, ale kdybychom spekulovali, co nám může stačit k postupu, mohlo by se nám to vymstít," dodal Vaclík.

ME 21: Česko - Ukrajina (Dočkal, Čelůstka, Vácha) Foto: Reuters

Výhra podle stopera Ondřeje Mazucha bude pro mladé Čechy velkou vzpruhou.

"Je to jen první zápas, ale na Španělsko by se nám šlo o dost hůř, kdybychom jen remizovali, nebo dokonce prohráli. S tímhle vstupem můžeme být spokojení, pro další vývoj to je jenom dobře," poznamenal Mazuch.

Ani on ale na prvním zápase neviděl jen pozitiva. "První poločas nám hlavně směrem dopředu moc nevyšel. Možná to bylo tím, že to byl první zápas a nikdo nechtěl udělat chybu. My jsme soupeři nabídli pár možností, ale pak jsme se celkově zlepšili. Byli jsme na tom lépe i fyzicky," řekl Mazuch.

reklama